kısaca kendilerini çakal sanan tiplerdir. artık öyle bir ayaklar altına girdi ki bu ikinci el araç sektörü, ekspertizinden araç satıcısına kadar herkes ya art niyetli oldu ya da umursamaz.

örneğin:
- aracımda çalışmayan aksam yoktur... kaçın efendim patlak o araç. hiç devamını okumayın bile, zaman değerli.

- şişirmeci tayfa var bir de ki artık yok olmaları gerekiyor. sigorta şişirmesinden dolayı ile başlayan ilanlar. bi bitin be kardeşim, bitin yani. olmuyor, yemiyor artık millet. sigorta da çok meraklıydı aracın kasko bedelini ödemeye zaten.

- sadece kaporta bilgilerini verip ilanı yayınlamış satıcı. peki ya bakımlar? nerede bakımlar kardeşim ne zaman yapılmış bu bakımlar? araçta değişen yok tamam hemen alalım aracı, bu mudur yani... km'si az olsa ne olacak? kazasız olsa ne olacak bakımı yapılmadıktan sonra...

- araç bıngıldak fikri usta bakımlıdır, isteyen sorgulayabilir. tamam şekerim, tamam balım. istediğim aracı ben o zaman gidem kafama göre meşhur bıngıldak fikriye soram o da her şeyini anlatsın. sonra gelip arabanı alayım. duyun bunları, okuyun. olmuyor cidden olmuyor bu şekilde.

- atar giderci tipler. boşa vaktimi almayın kalbinizi kırarım benzeri yazanlar... paramızla mı rezil edeceksin bizi? git ne halin varsa gör. vaktin bu kadar değerliyse gider bayiye-galeriye satarsın aracını, biz mi kıralım yani kalbini?

- araç servis bakımlıdır. vallahi ben huzurevi bakımlı olanı arıyorum ondan dolayı serviste bakımı yapılmış araçları almıyorum.

- isteyen aracı haftaiçi çemişgezek belediyesinin önünde görebilir, ustasıyla gelip bakabilir. ekspertizsiz satış olmuyor bilader, bak kapı orada lütfen dışarıdan kapat. araba değil ceviz veya üzüm falan sat sen.

- ah o saksıcı tayfayı yazmasam olmazdı. o saksılar kaputları da tavanları da mahvediyor miirim. o güzel çiçeklerin yeri camların önüyken, ya kaputu değiştirtir ya da tavanı boyatır. ama ne hikmetse hiçbirisinde de fotoğraf yoktur... acınacak hale düşürmeyin kendinizi, komiklik de bir yere kadar çünkü.

bu numaraların yerine yeni senaryoların, yeni tarzların çıkması veya icat edilmesi gerekiyor.
temizlik boyası meşhurdur
-gerekli bilgiyi telefonda verecek olanlar. bunlar genelde düzgün fotoğraf da koymazlar. dik çekilmiştir mesela; arabanın hiçbir boku kadrajda değil, kapı kolunu görüyorum sadece amk. yada yatay fotoğrafın screenshotını alıp onu koyarlar. görmek için kör gibi hareketler yaparsınız.

-"yaşına göre temiz" yazan adamlar. yani araba çürük ama henüz parça kopmamış. motor yağ yakıyor ama 20w50 koyarsan sıkıntı yok. döşemeler yırtık ama, 'eski araba işte o kadar olur'
"Bilgi almak için aramayın" diye açıklama kısmına yazan kimselerdir. Kimsenin günahını almak istemem ama bana arabayı satıp kurtulmak isteyen tiplermiş gibi geliyor.
bunlar da ilginizi çekebilir