• / 2
büyük motivasyon unsuru. çocuğunun üniversite sınavlarını boşlamasını istemeyen babanın ateşleme silahı. binbir zorlukla üniversite sınavını kazanmaya çalışan gençlerin yanında varlıklı ailenin hayatın acımasız yanlarını gösteren hareketidir.

hali vakti yerinde bir ailenin örneğin kız çocuğuna araba alması ve okula rahat, güvenli olarak gidip gelmesini düşünmesi olarak ele alınabilir ve masum bulunabilir ama altına son model jeep çekip trafiğin anasını ağlatması gibi uç noktaları da mevcuttur.

erkeklerde ise üniversiteden kopmanın ilk adımı. yok oğlum, okula güvenli gidip gelsinler falan fişman... hikaye hep. erkek çocuğun lisedeyken kurduğu o çılgın kızlı ortam hayalini görüyorum ve arttırıyorum hareketi olur.

netekim, aklı başında bir babanın yapacağı hamle değildir. bırak bir iki sene burnu sürtsün, sonra ihya edersiniz. swh
Sırf bu vaat ile üniversite kazanan adam tanıyorum, yani işe yarayan bir hareket.

(bkz: ben)
(bkz: Babam ve ben ) %50 burslu kazandığım için yarı yani Cabrio araba aldı :P . Şaka bir yana bence güzel bir motivasyon ama burada babanın oğlunu tanıması çok önemli . Yani çocuk aklı başında biri değilse o babanın oğlu üniversiteyi kazanabilir ama sonrasında kötü şeyler de yaşayabilir makasla patlamalar falan . Yine de bazı üniversiteler şehir merkezlerinden çok uzak buradaki öğrencilerin maddi durumu yetiyorsa almalılar .
Genelde kendine 0 otomobil satın alıp eldeki eski aracı çocuğa kitleyen babadır. En azından benim ki öyle yaptı. He fena mı etti? Hayır tabii ki ben o otoban faresi ile (206) kız tavladım, gezdim, yanladım ve araba sevdalısı oldum.
bendeki baba tam tersidir, okulu kazanıp,üstüne bir de çalışarak para kazanarak araba aldırmıştır. tabi yine de maddi desteği olmuştur . Ancak gücü yetse alacaktır. candır öyle babalar
benim pederin, odtü'nün kampüsünün büyüklüğünü görünce sarf ettiği cümledir. ama sınavdan çıktıktan sonra tabii (swh)

öss'ye odtü havacılık binasında girdim. çıkışta da ailecek kampüsü gezdik arabayla. babam kampüsün büyüklüğünü görünce "odtü'yü kazanırsan sana araba alalım, büyükmüş baya" demişti. "sınavdan çıktım baba artık çok geç, bilseydim ona göre hazırlanırdım" demiştim. gerçi bilkent'i kazandık gene almadı (swh)
Kendi adıma, üniversiteyi kazandıktan sonra "oğlum zaten arabamız var ehliyetini biz alalım arabaya sonra bakarız" cümlesi ile geçiştirilmiş vaattir.
Babamın tam tersi davranan kişidir. Araba almayı geçtim ehliyetim bile binbir türlü yalvar yakar sonunda alındı. Üniversiteyi kazandığım yıllar çok istedim ehliyet alalım diye ama araba yok alsan cebinde duracak falan derken ikna edemedim, çalışıp alırım dememle birlikte başta çok ciddiye almadı, yıllarca sanayide çalışmış arkadaşım bana da iş buldu. Dökümcüde iş buldum dediğimde yine çok ciddiye almadı çalışamaz diye ama işe gittiğimde blöf yapmadığımı anladı. İş çıkışına doğru arayıp biraz sinirli bir şekilde "ne yapacan dökümü, elini kolunu yakacan, tamam alacaz sana ehliyet" demesiyle zor da olsa ikna edebilmiştim, ben de saatlerce döküm kumu eledikten sonra o yorgunlukla hemen işi bıraktım. Hayatında istediği kolayca alınan, istedikleri şeyler için çaba harcamayan bir çocuğu pek de motive etmeyeceğini düşündüğüm söylemdir.
Bendekinin bir farklı versiyonudur. Bizde durum daha çok “şehir dışında okuma arabayı sana verelim biz başka araba alalım” şeklindeydi
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir