Arabanın kafasının kaymasına ingilizcede verilen isim.

Genellikle güçlü önden çeker arabaların yaşadıkları bir sorun.Eğer arabanın kafası dümdüz bir şekilde virajın dışına doğru kayıyorsa bu sizin viraja arabanın limitlerinin çok üstünde girdiğinizi gösterir ve bu durumda pek yapabileceğiniz bir hamle yoktur. Aynı zamanda bu sizin arabanızı tanımadığını gösterir. Ama arabanın kafası hafif hafif açılıyorsa burda yapılacak 3 seçenek vardır. Bunlar:

1- Gazla oynamak. Gazdan ayağınızı nazik bir biçimde çekerseniz arabanın burnu içeri doğru sokulur. Tabi bu ayağımı gazdan çektim oldu değil. Her arabanın sürüş dinamiği farklıdır ve dolasıyla her araba bu müdahaleye farklı tepkiler gösterir. O yüzden burada en önemli unsur arabayı tanımaktır.

2- El freni. Bu biraz ustalık isteyen bir hamledir. Özellikle biraz keskin virajda önden kayma yaşanırsa el freni kullanılarak arabanın burnu virajın içine doğru döndürülür.

3- Sol ayak freni. Bu benim en sevdiğim tekniktir. Gaz ve fren ile oynayarak istenildiği gibi bir çizgi tutturulur. Ustalaştıktan sonra yapması çok zevklidir.
tümünü gör
ilgili galeri