Arabanın kafasının kaymasına ingilizcede verilen isim.

Genellikle güçlü önden çeker arabaların yaşadıkları bir sorun.Eğer arabanın kafası dümdüz bir şekilde virajın dışına doğru kayıyorsa bu sizin viraja arabanın limitlerinin çok üstünde girdiğinizi gösterir ve bu durumda pek yapabileceğiniz bir hamle yoktur. Aynı zamanda bu sizin arabanızı tanımadığını gösterir. Ama arabanın kafası hafif hafif açılıyorsa burda yapılacak 3 seçenek vardır. Bunlar:

1- Gazla oynamak. Gazdan ayağınızı nazik bir biçimde çekerseniz arabanın burnu içeri doğru sokulur. Tabi bu ayağımı gazdan çektim oldu değil. Her arabanın sürüş dinamiği farklıdır ve dolasıyla her araba bu müdahaleye farklı tepkiler gösterir. O yüzden burada en önemli unsur arabayı tanımaktır.

2- El freni. Bu biraz ustalık isteyen bir hamledir. Özellikle biraz keskin virajda önden kayma yaşanırsa el freni kullanılarak arabanın burnu virajın içine doğru döndürülür.

3- Sol ayak freni. Bu benim en sevdiğim tekniktir. Gaz ve fren ile oynayarak istenildiği gibi bir çizgi tutturulur. Ustalaştıktan sonra yapması çok zevklidir.
Özellikle dizel modellerin zayıf noktasıdır. Sol ayak freni ile arabanın arkası biraz daha dışarı atılarak kafanın içeri sokulması sağlanır
Önden kayarken söylenecek eylem.
Arkadan kayma ne kadar zevkli ve yönlendirilebilir ise önden kayma o kadar kazmaca ve risklidir.
Durum için: Understeer
Genellikle önden çekişli ve ağırlık merkezi öne yakın arabalarda görülür. Arabanın momentumu ön tarafta olduğu için ön tekerlerin tutunabileceğinden fazla kuvvet oluşmasıyla meydana gelir.

Tecrübeli olmayan sürücülere için bu durumda ayağının gazdan çekilmesi tavsiye edilir. Bu durumda arabanın ağırlığı ön tekerlere biraz daha bastırarak lastiklerin tutunması için gerekli olan kuvveti sağlayacaktır.
Arkadan itisli ağır araçlarda da görülebilir.
Yeni nesil onden ceker araçlarda bu durum başınıza gelirse elfreni ve sol ayak freni ise yaramaz.
El freni çoğunda otomatik olduğu için cekemezsiniz uyarı verir durur.
Ayrıca yeni vag'larda ayak frende olunca gaz pedalina dip bassaniz bile beyinden gaz keser. Poloda breakboost yapamamamin sebebidir
Nissan Gtr'da olan bir teknolji sayesinde yaşamadığım husus. Eğer önden kayarsa gaza basıyorsunuz (gerçekte olması gerekenin tam tersi) alet yola oturup devam ediyor hatta biraz oversteer yaşatıyor.
Sol ayak freni ve Lift off ile çırpılınıp sonunda duvara yazılmanızı sağlayan olay.
Aslında yaşanan tam fakir işidir, fakirlikten dönemeyen otomobiliniz düz gitmektedir. Outurup ağlayasınız gelir.
Daha dün vialand'in yokuşunda dedemin sw clio'su ile başıma gelen ve "o neydi gız" dedirten olay. Şaşırmamın sebebi de şundan ötürü; normalde hb clio ve punto'yla güzel çizgi tutturup döndüğüm bir yer orası. Park ettikten sonra lastiklere baktım ve bridgestone lastik yapmayı bıraksın dedim. Lassa Greenways yapmıyor orada o önden kaymayı ayıp lan.
dinamik tork kontrol sistemi tarzı sistemleri aracı tekrar yola oturtmak için uğraşmasına yol açan husus.
Benim gibi; arabadan konfor değil de sportiflik bekleyen kimselerin baş düşmanıdır.

Bütün eğlenceyi baltalar, oversteer'a göre çok daha risklidir. Eğlenceyi baltalamasının sebebi kontrolün o anda sizde değil fizik kanunlarında olmasıdır. Oversteer gibi istediğiniz gibi oynayamazsınız araba ile. O o an nereye isterse o tarafa yönlenmeye devam eder.

Bu olayı bana çok yaşatacak bir otomobilin sahip hiç olmadım, olmayacağım da. Gerekirse hızlı gitmesin ama bol bol önden de kaymasın.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri