• / 2
Anlam veremediğim asla anlam veremeyeceğim takıntıdır. Passatı ele aldığımızda segmentinde gerçekten başarılı bir otomobil. Gerek yakıt tüketimi gerek konfor gayet başarılı. Ama bir 3 serisiyle bir c serisiyle Türkiye fiyatlarını göz önünde bulundurmadan karşı karşıya getirdiğimizde sınıfının orası olmadığı belli. E serisi 5 serisi A6 yla karşılaştıranlar sürüsüyle mevcut. He birde önde görüyorlarki o konuya girmiyorum. Birde bunların zıt kesimi var en az, az öncekiler kadar kanser sebebidir.
Bunlar sınıfında karşılaştırır ama passat hariç diğerlerine yardırırlar birde passat sahiplerine giydirirler.
Her ikiside ülkemizin kanser sebebidir artık bu passat adı verilen model bir mondeo bir talisman gibi görülmelidir objektif bakılmalıdır. Ne passat seven yada kullanan çomar olmalı nede passat sevmeyen kullanmayan insan kendini zeki aydın görmemelidir.
Bir dönem fakir Mercedes'i muamelesi gördüğü için premium markaya erişemeyenler tarafından kuyruk acısı yaratmıştır. Bu nedenle otomobili öve öve bitiremezler. Araç cidden güzeldir, orası ayrı da abartmaya gerek yok.
D sinifinda zamaninda uste oynayan bence tek arac Laguna mk2 faz2 lerdir. Doneminin cok cok otesindedir bence. Ana tipten renault olmasindan dolayi kaybeder. Sonrasinda zaten duzgun D cikaramadi renault.
Ayrica o sinifta toyota ve honda marka olarak zorlayabilirdi passat i ama ulkenin sartarina uygun standartta arac uretmiyorlar. Sanirim Turkiye'de satilacak uc bes araci umursamiyorlar.
Ford’un Mondeo gibi bir gemisi varken passat asla tercihim olmayacaktır. Hele ki son kasası, 5 serisinden, E’den bile heybetli duruyor. (Abiler ateş etmeyin, sadece dış görünüş)
Jetta sahiplerinin sahip olmadığı takıntı. Çok takıntıları olsa biraz daha koyar passat alırlardı sanki
Yurdum insanın beklentisi ve geliri çok düşük olduğu için kral muamelesi yapılan, almanların "halk arabası" dediği araba
İyi oluşmuş pazarı sayesinde dünyanın bir çok yerinde satan bir araç, hal böyle olunca ülkemizde ki satışlar da pek şaşırtmaz, lakin sırf dünya para gömdüm diye mercedes, bmw gibi devlerden üstün görmeye çalışmak gerçekten de takıntı noktasının yansımasıdır.
Kendimce yaptığım analizden ifade etmeye çalışacağım takıntı.

1. Bizde takıntı sadece passata mı var yoksa toplumsal bir sıkıntımız mı var;

Sorun passatta değil hacılar sorun bizde. Passat bir dönem özellikle ülkemizde sınıfının alternatifsiz seçeneğiydi. Alternatifsizliğine birazdan diğer maddede değineceğim. Toplumsal olarak bir takım aşağılık kompleksi ile birlikte takıntılarımız var. Bir ürünü, hizmeti ya da herhangi bir şeyi satın aldığımız zaman asla ve asla ondan daha iyisi yoktur bir kere. Çünkü ülkemizde herkes her şeyin en iyisini bilir. Bir gün olsun etrafınızda ya ben şu malı aldım da afedersin bok gibi, hiç iyi değil diyen duydunuz mu? Bunu söylerse hata yaptığını kabul eder ama toplum içerisinde birisi hatalıyım derse hiç de olmayan saygınlığını yitireceğini düşünür zira dediğim gibi her şeyin en iyisini biz biliriz. Gerçekten önce kendinize sonra çevrenize bakın, bir malı sipariş edip daha eline ulaşmadan çok memnunum diyenler gördüm ben. Ne zamanki o malı satar, elinden çıkarır veya yerine yenisini koyar, gerçek düşüncelerini o zaman kusar. Çünkü bu kez de değişim yaptığı için doğru karar vermiştir. Özellikle de otomobil gibi ülkemizde yüklü miktarda para ödediğimiz bir ürün için "Hacı 150.000 verdim ama geri zekalıymışım" sözünü duyamazsınız.

2.Passat niye çok sattı.

Ülkemizde vergi dilimi ve yakıt fiyatları sebebi ile düşük hacimli ve az yakan araç tercih sebebi. Bu sebeple dizeller vakti zamanında peynir ekmek gibi sattı. Sonrasında istanbuldaki nüfus sebebi ile etken pazar burasıydı ve düzgün otomatik seçeneği de etken oldu. Sonuç olarak düşük hacimli dizel ve iyi çalışan otomatik konusunda iyi olan pastadan en büyük payı alacaktı. 8-10 sene öncesini düşünün. Size D segmentini sayıyorum, Peugeot 508, Ford Mondeo, VW Passat, Renault Latitude , Citroen C5. 508 ve C5 1.6 dizelle geldiler iyi güzel de tek kavrama yarı otomatik ile DSG arasındaki farkı söylemeye gerek var mı? Peki Latitude ve Mondeo nasıl. 2.0 dizel tam otomatik, hem mtv yüksek hem yakıt yüksek. Ülkemize uygun motor seçeneğinin çokluğu Vw serisinde su götürmez bir gerçek ve bu bugün de böyle. 1.0 dan 1.6 ya kadar bir sürü seçeneğiniz var. DSG'nin zaman zaman kronik arızaları çıkmış olsa da aslında çok duymamızın sebebi de çok sattıkları için kişi sayısının fazla olması. Bakın bugün civiclerdeki kaporta sorunu gibi, 200 küsür araçta çıktı halbu ki 18.000 e yakın 2017 de civic satılmış ama çıkan yangına baksak sanki her civic te bu sorun varmış gibi bir izlenim var.

Benim şahsi analizlerim bunlardır. Passat bir dönem alternatifsizdi ama şimdi rakipleri de çok güçlü, bunun piyasaya yansıması da biraz daha zaman alacaktır. Ama takıntılar bugün passat içinse 10 sene sonra herhangi bir model için de olabilir. Orası değişmez bir gerçek.
O paraya Passat alıyorlar aaaabiiiiii... manasız takıntıdır. Yeni 508 gelsin de bi' tokatlasın bu kardeşimizi.
ben yıllardır skoda superb ile bu kadar birebir aynı kalıba oturup, passat'ın fiyatının daha pahalı olup superb'in her zamanda donanım olarakta daha dolu olup, nasıl hala passat superb'ten fazla anlayabilmiş değilim-dim.

peder beyler arabasını satmıştı. geçici bir süreliğine (6 ay civarı) 2.el bir araba alacaktı. durumu toparlayınca da nihayetinde de aldığı geçici arabayı satıp tekrar bir mercedes alma süreci vardı. önüne seçenekler sunuyorum. skoda superb'i övüyorum şöyle böyle, hem bak daha uygun, daha dolu ıvır zıvır. ama yok. olacaksa passat olsun. nedenine gelirsek. belki 6 ay değil 4 ay sonra belki 10 ay sonra o passat satılacaktı. zamanı net belli değil ama aranan araba bulunduğunda satılması gerektiği an satılması lazımdı. pazarı olan bir araba nihayetinde passat 15 yaşında ki de passat 2 yaşında ki de passat milletimiz için. o zaman hak verdim babama. zararda etmek istemiyordu. her türlü volkswagen etiketinin de bir değeri var, ne kadar skoda vag grubuda olsa, etiket farklı. ,

başlıkta ki passat takıntısını kırmak için bu ülkenin kendini feda edecek 3-5 bin zararları takmayacak gidecek skoda superb alacak adamlara ihtiyacı var. Ve nihayetinde 2. el pazarında bir skoda superb furyası başlarsa bu takıntı kırılır.

o zaman 147.000 TL'ye comfortline passat'a değil, prestige paket superb'e binersiniz arabadaki herkesin makatı ısıta ısıta gidersiniz.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir