İzleyecek adam aslında öyle de bir izliyor ki, her neyse. Bu konunun üzerine çok fazla konuşabilirim. Öncelikle ne yazık ki futbol dışında bir şeye spor gözüyle bakma kültürü oturmamış bir ülkeyiz. Bu olayın neredeyse en acıklı tarafı. Geri kalan sosyoekonomik ve toplumsal mevzulara da gireceğim.

Ne yazık ki ülkemizdeki tek spor futbol sonrasında da kavga dövüş fitne fesat. Ülkemizde motor sporları ise bu durum karşısında öyle bir hal almış ki yani sporu da suçlayamıyorsun. Fakat sporu yapan tayfa kendini birazcık da dışarıdan soyutlamış. Ne demek istiyorum açıklayayım. Öncelikle kendilerinden olmayan kimse bu insanların arasında değil. Sporda tamamen bir "zengin işi" algısı söz konusu. Doğru da. Zengin olmayan bu sporun içine giremiyor. Hep aynı tipler yarışıyor ülkede. Şimdi bu olayın altına inecek olursak mevzu baya derin. Çünkü genç kan gelmiyor. Vücudunuzdaki kalp kirli kanı alıp taze kanı pompalamazsa ne olursunuz? Olay aynı böyle. İçerideki yaşlı kurtlar sporu gençlere bırakmaya pek niyetli değil. Yarışmak için tek kural ya bir yarışçının oğlu olmak ya da bok gibi para.

Spora düzenli olarak taze kan akışı sağlanmadığı için kısır döngüye dahi giremiyor. Sanırsınız spor osmanlı. Olay hep babadan oğula ilerliyor.

E devletin spor üzerinde ne bir desteği var ne de milli bir takım veya sporcusu var. Anca kendi çabalarıyla didinen ve ülkemizi temsil eden tek tük sporcular var sporun içinde.

Ufak tefek gençler dışında spora alıştırılan, destek verilen, imrendirilen bir yeni akış yok. Bu genç kan bir türlü gelmediği için yenilenemiyorlar.

Sonrasına gelecek olursak ise, bizim insanımız her şeyi çok biliyor. Sözlükte de son zamanlarda dikkatimi çeken olay ise, insanların bazı sorulara pist şartları ile cevap vermesine bozulanların olması ve sürekli "sanki herkes tirek dey kovalıyoooorr yuaaaaa" nidalarının yükselişi. Kardeşim belki çoğu insan kovalıyor burada track day. İlla herkesin kimliğini mi ifşa edelim burada.

Yani aslında pistin adını şanını özelliklerini bile duymaya tahammül edemeyenler var. Arabasına modifiyeyi yaptırıyor ama altında ne yatıyor bilmiyor? Motorunu yüklüyor ama virajları abs üzerinde dönüyor. Bu insanlar o kadar fazla ki, otomobil tutkuları var ama sporuna tutkuları yok. Yani bu sokakta deli gibi top oynuyorsunuz top oynamayı çok seviyorsunuz ama akşam lig tv'de maç izlemiyorsunuz gibi bir şey. Hatta haberiniz dahi yok maçlardan.

Bir başka analizim ise tamamen istanbul park ve işletmesi üzerine. Yahu kardeşim senin ülkende zaten kesim belli. Piste gelecek edecek sayı az çok tahmin ediliyor. Yani insanlar zaten zar zor geliyor ediyor ilgileniyor. Sen gelen adamı da niye küstürüyorsun ki? Sen bulunmaz hint kumaşı değilsin kardeşim benim. Elinde çok kısıtlı bir kitle var. Bari bunu kaybetme. Bari gelen adamı elinde tut. Yarış izlemeye gelen herkesin arabasına 20 lira al suyu 18 liraya sat falan bunlar olacak iş mi ya? Bunlar oraya gelen adamı da küstürmez mi? Ulan zaten gelen adam yok bari onları kaçırma.

Son olarak da; medya desteği ve medya aracılığı ile bir avangart olacak kişi yok. Belki çok iyi pilotlara sahibiz ama efsane olmuş kimsemiz yok neredeyse. Uluslararasına açılamamışız. Yine her şey gibi içeride kalmışız.

Yani ülkede sporun durumu "zenginin hafta sonu eğlencesi" statüsünden daha ileriye gidemediği sürece geriye gitmeye mahkumdur ve gidecektir de.
tümünü gör