basit bir örnek olarak f1i var sayalım. 2002-03 yıllarında pist inşaasına başlandı ve büyük bir yatırım yapıldı. 2005'teki o insan kalabalığını hâlâ hatırlatan vardır. bir de 2011'deki yarışa bakın. sadece f1 de değil insanlarımız motor sporlarına çok ilgisiz. öyle ki sokaklar modifiyeli araçlardan geçilmiyor herkes araba tutkunu ama neden hiç motor sporları izlenmiyor-konuşulmuyor? sizden de birkaç yorum bekliyorum sözlük yazarları. gerçi sen milyonların izlediği f1 i git şifrele sonra motor sporları izlenmesin.
İzleyecek adam aslında öyle de bir izliyor ki, her neyse. Bu konunun üzerine çok fazla konuşabilirim. Öncelikle ne yazık ki futbol dışında bir şeye spor gözüyle bakma kültürü oturmamış bir ülkeyiz. Bu olayın neredeyse en acıklı tarafı. Geri kalan sosyoekonomik ve toplumsal mevzulara da gireceğim.

Ne yazık ki ülkemizdeki tek spor futbol sonrasında da kavga dövüş fitne fesat. Ülkemizde motor sporları ise bu durum karşısında öyle bir hal almış ki yani sporu da suçlayamıyorsun. Fakat sporu yapan tayfa kendini birazcık da dışarıdan soyutlamış. Ne demek istiyorum açıklayayım. Öncelikle kendilerinden olmayan kimse bu insanların arasında değil. Sporda tamamen bir "zengin işi" algısı söz konusu. Doğru da. Zengin olmayan bu sporun içine giremiyor. Hep aynı tipler yarışıyor ülkede. Şimdi bu olayın altına inecek olursak mevzu baya derin. Çünkü genç kan gelmiyor. Vücudunuzdaki kalp kirli kanı alıp taze kanı pompalamazsa ne olursunuz? Olay aynı böyle. İçerideki yaşlı kurtlar sporu gençlere bırakmaya pek niyetli değil. Yarışmak için tek kural ya bir yarışçının oğlu olmak ya da bok gibi para.

Spora düzenli olarak taze kan akışı sağlanmadığı için kısır döngüye dahi giremiyor. Sanırsınız spor osmanlı. Olay hep babadan oğula ilerliyor.

E devletin spor üzerinde ne bir desteği var ne de milli bir takım veya sporcusu var. Anca kendi çabalarıyla didinen ve ülkemizi temsil eden tek tük sporcular var sporun içinde.

Ufak tefek gençler dışında spora alıştırılan, destek verilen, imrendirilen bir yeni akış yok. Bu genç kan bir türlü gelmediği için yenilenemiyorlar.

Sonrasına gelecek olursak ise, bizim insanımız her şeyi çok biliyor. Sözlükte de son zamanlarda dikkatimi çeken olay ise, insanların bazı sorulara pist şartları ile cevap vermesine bozulanların olması ve sürekli "sanki herkes tirek dey kovalıyoooorr yuaaaaa" nidalarının yükselişi. Kardeşim belki çoğu insan kovalıyor burada track day. İlla herkesin kimliğini mi ifşa edelim burada.

Yani aslında pistin adını şanını özelliklerini bile duymaya tahammül edemeyenler var. Arabasına modifiyeyi yaptırıyor ama altında ne yatıyor bilmiyor? Motorunu yüklüyor ama virajları abs üzerinde dönüyor. Bu insanlar o kadar fazla ki, otomobil tutkuları var ama sporuna tutkuları yok. Yani bu sokakta deli gibi top oynuyorsunuz top oynamayı çok seviyorsunuz ama akşam lig tv'de maç izlemiyorsunuz gibi bir şey. Hatta haberiniz dahi yok maçlardan.

Bir başka analizim ise tamamen istanbul park ve işletmesi üzerine. Yahu kardeşim senin ülkende zaten kesim belli. Piste gelecek edecek sayı az çok tahmin ediliyor. Yani insanlar zaten zar zor geliyor ediyor ilgileniyor. Sen gelen adamı da niye küstürüyorsun ki? Sen bulunmaz hint kumaşı değilsin kardeşim benim. Elinde çok kısıtlı bir kitle var. Bari bunu kaybetme. Bari gelen adamı elinde tut. Yarış izlemeye gelen herkesin arabasına 20 lira al suyu 18 liraya sat falan bunlar olacak iş mi ya? Bunlar oraya gelen adamı da küstürmez mi? Ulan zaten gelen adam yok bari onları kaçırma.

Son olarak da; medya desteği ve medya aracılığı ile bir avangart olacak kişi yok. Belki çok iyi pilotlara sahibiz ama efsane olmuş kimsemiz yok neredeyse. Uluslararasına açılamamışız. Yine her şey gibi içeride kalmışız.

Yani ülkede sporun durumu "zenginin hafta sonu eğlencesi" statüsünden daha ileriye gidemediği sürece geriye gitmeye mahkumdur ve gidecektir de.
Aslında neden olduğunu gayet iyi bildiğimiz durum .Hükümet sahip çıkmıyor ülkede çoğu şey bitik durumda mesela bilim , kültür , sorgulama , araştırma , üretme . Ayrıca, Babanda para yoksa bir yere gelemiyorsun . Futbolda da böyle torpilin olması lazım . Alt yapıda ne cevherler var izleseniz ama amcası dayısı bababası belli yerde değil diye Sabri gibiler önlerine geçiyor .

Motor Sporlarında da bakıyoruz hep babası eski ralliciler eski bir şeyler .

Zaten üstteki entryde de bahsedildiği gibi sokakta gazlama piste gel diyorsun ee benim arabam 50 bin TL lik ( ben aldığımda ) ama 180 beygir diye 300 lira falan ödeyecekmişim . 300 Liraya ben aynı duyguyu yaşayamasam bile kendi çapımda gazlarım patlarım patlamam o benim bileceğim iş ama onlara para kazandırmam .
Bütün orta doğu ülkelerinde olduğu gibi burda da yaşanması doğal olandır. Motor sporları avrupa menşeili özellikle Britanya'da en üst seviye ilgiye maruz bir spordur. Amerika kendi motor sporlarını üretirken, zengin arap ülkeleri de sonradan paranın getirdiği doyumsuzlukla buna ilgili numarası yapar. Orta doğuda futbol dışında bir spor konuşulmaz,sevilmez.
maalesef bu spor dalı ülkemizde zengin eğlencesidir. bekarsanız aylık 5.000 tl falan kazanıyor olmanız gerekiyor ki sırf track day'lere çıkabilesiniz. bu yüzden olmadı ve böyle giderse de olmayacak da.
bu futbola aşırı ilgi benim de aklımdaydı da yazmak istememiştim. ama gerçekten durum böyle ve gerçekten bu konu can sıkıcı noktaya geldi. millet çatır çutur pist yapıp devleri ülkesine getirirken biz şifreli yayınlara ve nadiren belgesel-spor programlarında motorsporları ile ilgili gördüğümüz haberleri koltuğa yapışarak heyecanla izliyoruz. gerçekten yazık.
İlgi tabi ki az olur,futboldan dem vurulmuş ama herhangi bir genç kardeş düşük miktarlarda harcamayla amatör bir kulüpte kendine yer bulabilir ama bu canına yandığım motor sporlarına başlamak bile çok para. En basitinden çocuk yarış tulumlarının fiyatlarına bir bakın, araba alınıyor yahu o fiyatlara,insanlar ulaşamayacağı şeylere ilgisi az olur.En önemli sebep bu olmasa bile önemli bir sebeptir maliyet.
bunlar da ilginizi çekebilir