• / 2
Ülkemizde trafik magandalığı yapan makas atan, trafik kapatan,insanların canını tehlikeye düşeren magandalara hayran olunması durumudur.

Gerek instagram, gerek youtube gibi sosyal mecralarda son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan üzücü bir durum olarak görüyorum ben bunu. Yurtdışına baktığınız zaman pist günlerine katılan kitlelerin hayranları olurken maalesef eğitim alanında geri kalmış ülkemizde trafik magandalarının böyle hayran kitleleri görünüyor. Bu kişilerin sosyal medya hesap takipçi kitlesine baktığınızda hepsinin yaş aralığı genelde 11-18 yaş. Şimdi hep birlikte beyin fırtınası oluşturalım, neden böyle.

Zaten her geçen gün birileri tarafından cahil bir kitle yetiştirilmek adına eğitim sistemimiz her gün daha da kötü hale getiriliyor, bir yandan trafik eğitimi altında yeteri kadar bilgi verilmiyor, trafikte terör estirseniz bile caydırıcı cezalar yok, insanlar bir arada yaşamanın temeli olan başkalarının özgürlüklerine saygı duymak nedir bilmiyor, zaten ülkemizde motorsporlarının haline girmek bile istemiyorum geleceği parlak genç yetenek (bkz: ayhancan güven) bile sponsor bulamıyor.

Hal böyleyken bi tane maganda makas atıyor, insanların canını tehlikeye atıyor, genç kitlesine kötü örnek oluyor ve bu insanların sosyal mecralarda 100bin'den fazla ÇOCUK takipçisi oluyor. Düşünün 13-14 yaşında bi çocuk her gün makas atma videosu izlerse bunu marifet görüp yollara çıktığında bunu yapmaz mı ? Instagramda sırf makasların yayınlandığı kanallar var takipçi sayıları aşırı yüksek. Bu çocukların beynini zehirlemek değil midir ? Yazık çocuğumuzu çoluğumuzu annemiz ablamız babamız kardeşimiz tüm sevdiklerimiz yollarda bunlar gibi biri yüzünden katledilirse o zaman da böyle duyarsız kalacak mıyız ?
Ülkenin durumunu çok net özetleyen başlık. Yurt dışında hafta sonunu pistlere ayıran insanlar takip ediliyor, bizim ülkemizde ise nerde apaçi var nerde makasçı cahil var hayran kitlesi var. Çocuklar deli gibi ölüyor. Gel bir piste çıkalım desen pist ne der.

Şimdi dolaylı yoldan karşı olarak diyeceksiniz ki e pistler ucuz değil. E tamam da piste çıkamıyorsun diye makas atman mı gerekiyor? Bu mudur yani karşılığındaki olay? Bi fark yarat ve piste çıkmanın yollarını ara? Neden makas atıyorsun. Kaldı ki makas atmak bu insanlara ne zevk veriyor anlamış değilim. Gelsinler pistte veya boş bir yolda önden çeker bir otomobille bir virajda tamamen yan yan gidelim fakat makas atmak ne yahu! makas atmanın marifet sayılması çok üzücü bir durum. İki araba arasına girmek nasıl bir yetenek göstergesi statüsü sayılıyor anlamış değilim. Neyi tatmin ediyorsun? 13-14 yaşındaki ergenler de ölüyor bunlara. Ülkede yetişen yarışan bir tane adamın adını bilmiyorlar, sonra araba seviyoruz modifiye seviyoruz. La olum sizin sevdiğiniz buysa bizimki ney? Motorsporları sevgimiz aynı değil asla zira sizinki motorsporu değil. Magandalık.
doğru, çok sevilirler trafik magandaları.

söz konusu magandanın aracının önü kesilir, maganda araçtan indirilip, koltuğun altındaki levye veya cop ile çok güzel sevilir.
caydırıcı cezalar olmadığı sürece devam edecek olan durumdur,yakalandıktan sonra elini kolunu sallaya sallaya çıkıp gidiyorlar.Bu insanlar petrolhead değil de trafik magandasıdır.
bana göre sorun, onları seven ergenlerde değil, kendi kitlesinin ergen olduğunu bilipte bununla gurur duyan boş beleş insanlarda
kurallara uymayanlar ve insanların hayatlarını tehlikeye atanların fenomen olup değer görmesidir...
Ne bekliyorsunuz ki abiler.Bu ülkede yıllarca bir araya gelindimi küçük kuzenler dövüştürülmedi mi?Her boku bildiğini zanneden enişteler hızlı araba kullanmayı marifet gibi göstermedi mi?Kavgacı tiplere eşkiya, zorba değil de,bıçkın,delikanlı,ağır abi falan denmedi mi?Böyler saçma bir şekilde yetiştirilince böyle saçma adamların sevilmesi normal.
Hepimizin zamanında vardı ancak, sosyal medya sayesinde bu kadar yaygınlaşması kitleleri olumsuz davranışa sürüklüyor.
Ülke insanımız trafikte ne ki sevdikleri ne olsun ?

3 kişiyi bırakın 2 kişi bile sıraya giremiyor düzgünce , dönüşlere 50 metre kala en soldan sağa yardırıyor tek " akıllı " kendisi çünkü . Bizim araçlarımız Emniyet şeridinde gitmiyor sanıyor
Beyini küçük, cepleri hafif para gören sözlük tabiri ile aptölar, ekonomik güçlerinin yettiği kadar: s2000, F30, scirocco tarzı araçlar ile beyin yaşlarının yettiği şekilde hareketler yapıp bunları sosyal medya da yayınlıyor. Yine aynı beyin yaşları ortak (13-18 yaş) insanlar ise bunları alkışlıyor, bunları ünlü etmeye çalışıyor. Ne yazık ki her konu da olduğu gibi ülkemizde iyi örnekler değilde, kötü örnekler kazanıyor. Bu vatandaşlar birde kendilerine otomobillerden anladıklarını iddia ederler amma velakin bu güzel arkadaşlar ne motor teknolojisinden, aerodinamikten, otomobil tarihçesinden, sürüş tekniklerimden yoksun kişilerdir. Bu arkadaşlarımızdan bazıları zamanın da yakalandı ve televizyon da yayınlandı, yakalandıkları zaman küçük çocuklar gibi ağlar tavırlar takınarak bir daha yapmıcaklarına dahil tövbe çekiyorlardı lakin esaretleri bitince tekrardan ağlayan onlar değilmiş gibi havlamaya devam ettiler. Düşünüyorum da ülkenin kitlesi böyleyken, ülkenin çoğunluğu diğer konularda olduğu gibi bu magandalardan, insanların hayatını tehlikeye atan insaniyet duygusundan nasip almamış kişilerden memnunlar ise, üzülerek diyorum müstehak olarak düşünüyorum. Kendinizi bu apaçilerden koruyun, çevrenizi bilinçlendirin, bu aptölara benzer hareketlerden sakının.
Not: Bu şahısları köpeklere benzettiğim için, tüm köpeklerden özür dilerim.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir