Aslında bu başlığı dün açtığım Motor Sporları başlığından hemen sonra açıp bkz verecektim ama herhalde motor sporları başlığı altına da ülkemizdeki durum çok vurulmaz diye düşünüyordum. Ne yazık ki bu konuda o kadar doluymuşuz ki, yine beklenen şekilde tanım için açtığım başlığa "haklı olarak" ülkedeki durumundan dert yakındık. O yüzden bu başlığı açıyorum

Evet ülkemizde motor sporları yapabilmek için paradan da daha önemli şeyler var. Eski bir yarışçının oğlu kızı torunu emmisi amcası olmak! Para sonrasında geliyor. Onun sonrasında ise hiçbir şey gelmiyor maalesef.

Bu spora emek verenler var mı? Var. Kazandığı 3 kuruşu tamamen bu spora yatıranlar var mı? Var. Ama bunlar bir elin parmaklarını geçmez ne yazık ki.

Ülkemizde motor sporlarının durumu aslında eskiden imkansızlıklar varken çok daha iyiymiş. Birçok saygın rallici gelmiş geçmiş ve emek vermiş. Hiçbirisi de çıkıp eğiteceği adamdan milyarlarca para istememiş.

Gerekirse arabanın altına kendisi girmiş, kendisi toparlamış etmiş ama işin içine para hırsını, fesatlığı, riyakarlığı katmamış.

Ne yazık ki günümüzde bu spor ülkemizde tamamen ruhsuz bir hal almıştır. Federasyonun başına Serkan Yazıcı'nın gelmesi ile ufak tefek yenilikler ve çırpınışlara tanık olsak da pek bir işe yarayacağını söyleyemeyiz. Temennimiz sporun olduğu yerden geriye gitmemesi. İlerlemesini ise çoktan unuttuk.

Bırakın motor sporlarını bu ülkenin gençlerine caddede gazlama piste gel diyen işletme, gencin cebini geçmiş banka hesaplarındaki parayı istiyor. Olacak iş değil.

Belki sözlükte de yeri geldikçe çok fazla bahsediyorum ama ülkemizde gençleri motor sporlarına yönlendirmek için yapılan en ucuz iş Volkicar'dır. Volkicar'dan daha ucuz ve randımanlı bir motor sporu bu ülkede ne yazık ki bulamazsınız.

Evet onun da yarışları çok pahalıdır, genelde yarışanlar aynı kişilerdir falan ama kendinizi eğitebilmeniz için en ucuz yöntem budur.

Ralliye geldiğimizde, türkiye ralli şampiyonasında sadece bir tane fabrika takımı vardır. Bir fabrika takımı demek, rekabet yok demektir. rekabet olmadığı için trş'de araç kategorisi düşüren murat bostancı avrupaya yoğunluk vermektedir.

Pist şampiyonalarından haberi olan var mı? Keza son zamanlarda hiçbir şekilde haberlerini alamıyorum.
Çek Cumhuriyeti vatandaşı Martin Prokop wrc'de tamamen devlet desteği ile yarışmaktadır.
hiç bir marketing çalışması yapılmadığı, kimselere maddi destekte bulunulmadığı için içler acısı olan durumdur. nedense motor sporları hiç bir şekilde bir spor dalı olarak görülmemekte. bu bakış açısı değişmedikçe kimsenin adam akıllı başarılı olmasını bekleyemeyiz.
Biz ülkece olaya adapta olamadık bence. Futbola milyarlarca TL harcayıp hiçbir şey elde edememek nedense daha çok hoşumuza gidiyor. Formula 1'i elimizde tutamadık ve bunun ne kadar önemli bir tanıtım aracı olduğunu falan da anlamadık.

Pilot yetiştirememeyi falan bıraktım zaten bir kenara...
olmayan durumdur. olan bir şey olsa oturup konuşabilir, neleri eksik yaptığımızı konuşabilirdik. ama yanlış bir şey yapabilmek için önce bir şey yapmak gerekiyor.
ülkemizde motorsporları konusunda çok yetenekli insanların olması başlığında da dem vurulan durum. lastik markaları bile futbola reklama vermek için yırtınırken bu iş zor.
refah düzeyinin düşük olmasıyla ilişkili hadise. insanlar hobi olarak sevdiği bir işe gönül vererek hayatını idame ettiremiyor. öncelikle geçimini sağlayabilmeli. eğer yaptığı iş geçimini sağlayamayacaksa neden o işi yapsın ki?

adaletsiz bir gelir dağılımı var. futbolcu olmak hayatını kurtarmak gibi bir şey. ikinci planda basketbol var türkiye'de. eminim onlar bile futbolun bir hayli altındalar. şimdi spor yapacaksan futboldan başka bir alana niye yönelesin ki? sen aç yatarkan, orada senden daha yeteneksiz biri tomar tomar para kazanacak. hayallerinin peşinde koş. idealist davran, pistleri aşındır ama karnını doyurama.

önce yaşamak için asgari şartlar sağlanacak ancak sonrasında başarı gelebilir. farklı alanlara yönelenebilir.
bunlar da ilginizi çekebilir