Ülkemizde yaşanan çok ama çok vahim bir durumdur.
Özellikle aşırı fanatik vw'ci tayfa vardır birde.
Bunlarla sakın ola tartışmaya girmeyin, 'transporter ne gidiyo' falan diye sizle yarışmaya çalışırlar.
Zaten teknik verilerden haberleri yoktur çoğunun. Şimdi neden vw örneği verdiğimi açıklayayım.
2-3 gün önce toyota hilux testi izliyordum ve yorumlara bir bakayım dedim.
Cahilin bitanesi amarok sınıf lideridir yazmış. O kadar sinirlendim ki, ciddi söylüyorum internette okuduğum bir şeye bu kadar sinirlendiğimi hatırlamıyorum. Kardeşim bu kadar mı cahillik olur yahu.
Eğitim şart bunlara.
-Adam tutmuş denize sokulup 1 gün boyuca denizde tuzlu suyun içinde bekletilen
-Kaç katlı binayla birlikte havaya uçurulan ve binanın altında kalan
-Kaç metre yükseklikten yere bırakılan
-Bu kadar işkenceye rağmen genede motoru tık demeyen
-Yurdum insanının bakım yapmadan bindiği halde hiçbir zaman yarı yolda bırakmayan aracı
daha dünkü çıkan diferansiyel kilitsiz ve zor yollar programında ufacık yerde şaft kesen ve şaft kesmesiyle ünlü aracı kıyaslıyor. Sadece bunla da kalmamış cahil insan, bir anda toyota, mitsubishi, mazda, nissan, ısuzu gibi bu sınıfta ödüllü arabaları 2 dakikada köşeye atıyor.
-Birde marka fanatikliği için arabam 10 kuruş yakıyor diyenler var, itibar dahi etmeyin.
Bu durumlar diğer marka fanatikleri içinde geçerli, sorsanız 120 hp arabalarıyla sizin içinizden geçerler.
Örnek olarak;
-jetta çok fena gidiyo yaw, geçenler x aracın içinden geçtim
-passatla beni geçen araba olmadı
yanlış anlaşılmasın bunlar benim uydurduğum şeyler değil, bunlar tamamen çevremde kulağımdan duyduğum şeyler.
Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp, elinin altında 7/24 internet var biraz araştır kardeşim.
Aslında güzel olan durumdur. Sonuçta marka fanatikleri olmasa markalar bu kadar kendilerini geliştirmek zorunda kalmazlardı. Tek sorun körü körüne marka fanatiği olmak.

Örnek vermek gerekirse tüm sözlük biliyor ki @Godzilla kardeşimiz Japon otomobillerinin fanatiği. Bunda bir sorun yok, önemli olan gözlerin kör olmaması.
Sadece ülkemizde olmayan durum. Fanatiklik her ülkede vardır cahillik, kraldan çok kralcılık, satın aldığın ürün tarafından sahip olunma ve çevre kaygısı en çok beslendiği duygulardır. Amerika'da Honda ve Gm fanatikliği öne çıkar, Avrupa'da Bmw, Avustralya'da Holden vs...

Yani asıl söylemek istediğim öz eleştiri yapma ayağına kendi insanlarımıza çamur atmak sorunu çözmüyor. İnsanları dışlayıp gruplaşmak problemlerin hep gruplar arası birbirlerine sataşma malzemesi oldu. Bunları aşmanın tek yolu ise hoşgörü ve saygıdır.

Fanatiklere karşı fanatik olarak onlarla çatışmayın, anlayışlı bir şekilde iletişim kurun, karşılık görmüyorsanız da muhatap olmayın. Kendi kayıplarıdır.
1.4 litre turbo benzinli 120hp/206nm güç üreten 1200kg ağırlığında ve 0-100 hızlanması 8.9 saniye olan bir arabam var. Bugün karacahil, interneti açıp okumaktan yoksun, bir dergi alıp ta 2 sayfasına bakmayan ama arabalar konusunda allame-i cihan bir arkadaş 1500kg ağırlığında 1.6 tdi 105hp Passat ın benim arabamdan çok daha hızlı olduğunu söyledi. İster Drag ister rolling her türlü Passat yürür diyor, yaptığım açıklamalar onu biraz düşünmeye teşvik etti fakat başta kesin konuşunca sözünden dönemedi. Ben ettim siz etmeyin uzaklaşıp içinizden 10 a kadar saymayı deneyindir.
takım tutar gibi marka tutmanın ürünü. tamam marka aklına yatmış ve almışsındır ama bu kadar göklere çıkarmanın anlamı ne. her türlü kusurunu göz ardı edip, delicisine kabullenmek nedir. markanın yöneticileri bile bu kadar sahiplenmezler arabaları.
sadece volkswagen değil, her marka bünyesinde bulunan tipler. ancak bu aşkları es kaza farklı bir araba satın almalarıyla anında son bulur.
bahsedildiği gibi marka fanatikliği sadece ülkemizde olan bir durum değil. evet ülkemizde marka fanatikliği adı altında sayılamayacak kadar apaçilikler yapılıyor. adam hyundai accente modifiye yaptıktan sonra hyundai fanatiği oluyor falan bunlar artık ülkemizde maalesef görmeye alıştığımız tipler. Esas olan ise aslında olması gereken düzeyde marka fanatiği veya "marka kullanıcısı" olmak. Örneğin çoğu orta düzeyde geliri olan insan VW kullanıcısı ve haliyle fanatiğidir. Bu çok doğal bir şeydir. Seyredip seyredip örnek aldığımız çoğu filmlerde de bu böyledir. Özenilmesi gereken Hollywood bile her zaman bir ürün fanatikliği sunar size. Hızlı ve Öfkeli serisinde Brian Oconner japon arabalarını tercih etmeyi geç bariz nissan skyline fanatikliği yapmaktadır örneğin ve bu oldukça özenilesi bir durumdur. Otomobillerle alakası olmayan herhangi bir filmde dahi başrolün mutlaka değer verdiği ve fanatiği olduğu bir marka vardır mesela. Her neyse konuyu çok dağıtmadan toparlayacak olursak marka fanatikliği gerektiği düzeyde bir otomobil tutkunu için gerekli hadisedir. Apaçilik sınırları dışarısında tutulduğu ve fanatiği olduğu markanın da açıklarını kabul ettiği süre zarfı boyunca...

ekleme: örneğin bir süre kullandığım Mercedes A180'in bütün açıklarını hatalarını sürüş dinamiklerini bilmeme rağmen yine de A180i çok seviyordum, çünkü ben bir Mercedes fanatiğiyim. Evet o ortadaki ekran emanet duruyor çin malı gibi duruyor ulan kaza olsa o ne tarafımıza girer sorusu soruyor insana ama ben Mercedes fanatiğiyim ve o ekran bana ilginç şekilde kabul edilebilir geliyor. Çirkin seviyorum resmen. Fakat çıkıp da a180'i bir pist aracı gibi anlatmaya ve lanse etmeye kalkışmıyorum. Fanatiklikte hata burada başlıyor.
daha arabasını övmeyen adamla karşılaşmadığımdan şaşırmadığım durum. içten içe sürekli hep en iyisinin kendininkinin olduğunu iddia ederler. onlara göre en süper araba sahip oldukları markanındır. sadece arabada değil, günümüzde tüm tarafı olduğumuz şeylerin birer fanatiği haline geldik. toz kondurmamakta üstümüze yok.
bu modeller çalıştığı firmayı, tuttuğu takımı, oy verdiği adamı da böyle körü körüne savunduğu için en zararsız oldukları alan otomobillerdir kanımca.
ülkemizdeki marka fanatikliğinden ziyade vw fanatikliği dediğim olay. Ben bu kadar tapılan başka marka görmedim.
bunlar da ilginizi çekebilir