gösterişi çok seven, aç kalsa dahi en iyi ve genellikle en büyük otomobili almaya çalışan halkımız için oldukça ters bir durumdur. ülke olarak sanki çok iyi şartlarda yaşıyormuş gibi hep en uzununa ve en yükseğine sahip olmak isteyişimizi bir türlü anlayamıyorum.

o gösteriş abidesi olan otomobillere sahip olmak için genellikle 36 aylık banka kredisi kullanıyoruz, bir şekilde bize o otomobili satıyorlar bu kaçınılmaz bir gerçek. yani paran yoksa da bunu alıyorsun, alırken önündeki 3 seneyi ipotek ettiğin gerçeğine pek kimse takılmıyor.

aldıktan sonra tabii ki insanların sende gördüğü imaj değişiyor, bu konuda bir sidik yarışı olduğu gerçek. kimse otomobili kredi ile mi almış nakiti ile mi almış ilgilenmiyor, olay sadece o otomobile sahip olması.

bu otomobili aldıktan sonra genellikle kasko yaptırmaya da para kalmıyor, bakım yaptırmaya da. 3 seneni ipotek edip aldığın otomobile layığıyla bakabilen kişi sayısı oldukça az. bunu anlamak için e90 kasa bmw 3 serisi'nin ikinci el ilanlarına bakmanız yeterli.

a segmenti otomobil tercih etmiş biri olarak, bu algıya yenik düşmediğim için mutluyum. evet insanlar beni çok zengin zannetmiyorlar, mekanlarda otomobilim en öne çekilmiyor, karşı cinsin bakış açısının bile farklı olduğunu anlayabiliyorum. eğer bu kafadan çıkabilirseniz a segmenti bir otomobil sahibi olmanın doyasıya çıkarabilirsiniz.

bindiğim otomobil son kasa citroen c1. 4 tane lastiğini (continental) 550 tl'ye yenileyebiliyorum. yıllık vergisi 1 litrelik motoru sayesinde bir çok otomobilden 1.000 - 2.000 tl daha ucuz. bakıma gittiğimde yağ değişiminden tutun, fren balatası değişimine kadar çok ucuza geliyor. giriş seviyesi bir otomobil olmasından dolayı polen filtresi, hava filtresi gibi parçaları da aynı şekilde çok ucuza bulabiliyorsunuz.

bunlar işin ekonomik kısmı idi, başka taraflardan da ele alınması gerektiğini düşünüyorum. trafik sıkıştığında bu küçük sayılan otomobil ile kimsenin geçemediği bir delikten geçmeniz çok kolay, kimsenin park edemediği yerlere fıtı fıtı park edebiliyorsunuz. genellikle 1 tonun altındaki ağırlığı sayesinde 0 - 50 km/s hızlanmasında bir çok otomobili geride bırakabiliyorsunuz. ağır olmadığı ve işletme maliyeti düşük bir motor kullandığı için ortalama yakıt tüketimi 5 litrenin üstüne çıkmıyor.

bundan önce ford fiesta, renault megane rs, seat ibiza cupra ve honda civic kullanmış biri olarak, kendisiyle oldukça mutluyum. kısmet olursa yanına bir tane de mazda mx-5 koymak istiyorum.

siz siz olun toplumun ve ekonomik güçlerin size itelemek istedikleri otomobilleri değil, size yaşamak için para bırakabilen, işinizi görebilecek otomobilleri tercih edin.
tümünü gör
ilgili galeri