gösterişi çok seven, aç kalsa dahi en iyi ve genellikle en büyük otomobili almaya çalışan halkımız için oldukça ters bir durumdur. ülke olarak sanki çok iyi şartlarda yaşıyormuş gibi hep en uzununa ve en yükseğine sahip olmak isteyişimizi bir türlü anlayamıyorum.

o gösteriş abidesi olan otomobillere sahip olmak için genellikle 36 aylık banka kredisi kullanıyoruz, bir şekilde bize o otomobili satıyorlar bu kaçınılmaz bir gerçek. yani paran yoksa da bunu alıyorsun, alırken önündeki 3 seneyi ipotek ettiğin gerçeğine pek kimse takılmıyor.

aldıktan sonra tabii ki insanların sende gördüğü imaj değişiyor, bu konuda bir sidik yarışı olduğu gerçek. kimse otomobili kredi ile mi almış nakiti ile mi almış ilgilenmiyor, olay sadece o otomobile sahip olması.

bu otomobili aldıktan sonra genellikle kasko yaptırmaya da para kalmıyor, bakım yaptırmaya da. 3 seneni ipotek edip aldığın otomobile layığıyla bakabilen kişi sayısı oldukça az. bunu anlamak için e90 kasa bmw 3 serisi'nin ikinci el ilanlarına bakmanız yeterli.

a segmenti otomobil tercih etmiş biri olarak, bu algıya yenik düşmediğim için mutluyum. evet insanlar beni çok zengin zannetmiyorlar, mekanlarda otomobilim en öne çekilmiyor, karşı cinsin bakış açısının bile farklı olduğunu anlayabiliyorum. eğer bu kafadan çıkabilirseniz a segmenti bir otomobil sahibi olmanın doyasıya çıkarabilirsiniz.

bindiğim otomobil son kasa citroen c1. 4 tane lastiğini (continental) 550 tl'ye yenileyebiliyorum. yıllık vergisi 1 litrelik motoru sayesinde bir çok otomobilden 1.000 - 2.000 tl daha ucuz. bakıma gittiğimde yağ değişiminden tutun, fren balatası değişimine kadar çok ucuza geliyor. giriş seviyesi bir otomobil olmasından dolayı polen filtresi, hava filtresi gibi parçaları da aynı şekilde çok ucuza bulabiliyorsunuz.

bunlar işin ekonomik kısmı idi, başka taraflardan da ele alınması gerektiğini düşünüyorum. trafik sıkıştığında bu küçük sayılan otomobil ile kimsenin geçemediği bir delikten geçmeniz çok kolay, kimsenin park edemediği yerlere fıtı fıtı park edebiliyorsunuz. genellikle 1 tonun altındaki ağırlığı sayesinde 0 - 50 km/s hızlanmasında bir çok otomobili geride bırakabiliyorsunuz. ağır olmadığı ve işletme maliyeti düşük bir motor kullandığı için ortalama yakıt tüketimi 5 litrenin üstüne çıkmıyor.

bundan önce ford fiesta, renault megane rs, seat ibiza cupra ve honda civic kullanmış biri olarak, kendisiyle oldukça mutluyum. kısmet olursa yanına bir tane de mazda mx-5 koymak istiyorum.

siz siz olun toplumun ve ekonomik güçlerin size itelemek istedikleri otomobilleri değil, size yaşamak için para bırakabilen, işinizi görebilecek otomobilleri tercih edin.
sonunda büyük otomobillere binenlerin apaçi olduğunu düşünen biri ile karşılaştığım için mutlu olduğum başlık. lan ben fakirim diye mi öyle düşünüyorum diyordum.

(bkz: serin hikaye dostum)
Valla reyiz iyi güzel demişsin de ben c1'e binmem :) bu kadar özellik saymışken aklıma neden motor alıp yanına da bi tane mx5 koymuyor acaba diye de düşünmedim değil. A segmenti olayına gelince 24 ay taahhütle ayfon alıp içine kontör koyamamakla bağdaştırmak yerinde olacaktır sanırım. Ama nabıcan türkiye bura. Ye kürküm ye muhabbetleri. Yapacak hiçbir şey yok. Üzücü
haha aynı kafada insanlar insanlar görmek güzel :) üniversetede hayalini kurduğum mgf'yi 2 sene önce aldım. Araba zevki/bütçe oranında zirveye oynayan bir araba. Ancak ufak az yakan iş görcek bir taşıta da ihtiyaç duydum araştırdım daihatsu cuore aldım. 1.0 60 bg 740 kg. 1.6 arabalarla kapışıyordu hafif olduğu için, lpg de taktım 13 kuruşa geziyordum. sonra trafikten bunalıp sattım yerine Vespa aldım, hergün biniyorum. Avrupada herkes a segmentine biniyor İtalya motosiklet ve smart cenneti, bizdeki kadar yeni arabalara da binmiyorlar, insanlar kendi için yaşıyor, biz de arap görgüsüzlüğünü yaşıyoruz sonuna kadar.
"Ne biçim adamsın" ya da "Adam olan buna biner mi" veya "Ne kadar güvensiz bir araba bu" gibi yakıştırmalara maruz kalırsınız!
Yurt dışında, daha aklı başında adamlar ile yaşaması gereken yazarın haykırışını konu alan başlık.
Citroen için konuşursak;

54.900 TL'ye c1 mi
55.500 TL'ye c3 mü

diye sorarlar adama

A segmenti fiyatlarının B segmentine çok yakın olmasından, neredeyse aynı olmasındandır tercih edilmemesi.
kimse aynı paraya hem boyut, hem de motor olarak daha küçük araba almak istemez, haliyle A segment araç göremezsiniz ülkemizde.
citroen c1'in sıfır fiyatları çok yüksek olsa da ikinci el satış fiyatları oldukça makul, hoş eminim ki yakın zamanda onlar da artacaktır. bu arada eğer bagaj diye bir takıntım yoksa ki yok gider citroen c1 alırım, çünkü citroen c3 bomboş geliyor.
Şehir içinde koskoca arazi araçları ile gezenlerin ülkesindeyiz. Özentilik, egolar, kompleksler temeli kendine güvensizlik ve kişilik bozukluğu.

A segmenti araçlar çok tatlıdır, çok çok kullanışlıdır. Kısada olsa bir süre 107 kullandım mesela birde i10. Çok rahat ettir insanı, çok güzel manevrası vardır ve hafiflikten dolayı belli hızlara kadar çok ani hızlanır. Ben hep c segmenti araç kullandım yani bende küçük sayılacak araçları kullandım bana bile çok kullanışlı geldi bu araçlar.

Şimdi diyeceksiniz sen neden almıyorsun. Sığamıyorum efendim, arabadan sonraki yegane merakım bisikletler bu sebeple malzemeler ve bisikletin kendisi dolayısıyla binemiyorum. Bir gün hayalimin spor arabasını alıp yanınada bir a segmenti iliştireceğim günlük kullanım için.
Görünmediğiniz anlamına gelir.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri