Alfa Romeo'nun bazı motorlarında kullandığı, silindir başına iki adet buji düşen ateşleme sistemi.
Anladığım kadarıyla periyodik bakımda oldukça sağlam bir buji masrafı çıkaran motor.
adından da anlaşılaşılacağı üzere 2 ateşleme demektir. 1987-2009 yılları arasında 4 farklı jenerasyonu üretilmiştir.
8V'dirler. Silindir başına 1 küçük ve 1 büyük buji düşer. Motor bloklarının pek sağlam olduğu söylenemez özellikle de silindir kapakları. Motor ömrü nispeten kısadır. Sanıldığı kadarda iyi performans göstermediler. Çift patlamalı olması motor sesine yansıyor. sanırım alfacıları bu cezbediyor olsa gerek.
yüksek hızlarda aracın daha atik davranmasını sağlayan alfa teknolojisi. vites atıp gaza bastığınızda çok net hissedersiniz.
Çift bujili ateşleme sistemidir.
aracı şaha kaldırmasının yanı sıra, sesiyle sürücüye de ekstra keyif veren güzelliktir.
aslında performanstan ziyade yakıt ekonomisi ve konfora yönelik iyileştirmedir. normalde tek bujide ateşleme yapılınca, bujiye göre uzak noktada kalan yakıt enerji üretemeden piston aşağı inmeye başlayıp etkili sıkıştırma noktasından uzaklaşıyor, bu sebeple yanma odasında benzin israfı yapmadan tüm yakıt enerjiye çevrilmeye çalışılıyor. buradan ekonomi elde ediliyor. bunun yanında tek noktadan bujili sistemlerde ateşleme tek ve güçlü olduğu için her patlama vuruntu yapıyor, çift bujili sistemler farklı ateşleme zamanı ayarlayarak daha akıcı bir yanma sağlıyor ve vuruntu azalıyor. bugün aslında bir çok araba bu sistemi kullanıyor. hatta 97 üzeri pololarda bile bu sistem mevcut. motosiklet motorlarında da çokca rastladığımız bir durum. hatta dünyada ilk defa bajaj markası pulsar modelinde 3 bujili sistem kullandı.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri