TVR'ın 2000'li yıllarda ürettiği giriş modeli olarak tasarlanmış otomobilidir. 2002- 2006 yılları arasında üretilmiştir.

TVR o dönem Tuscan ile yenilenme sürecine girmiş ve çok ses getirmişti. Eski dönemden kalan Chimera ve Griffith modelleri arasında konumlandırmak için bir modele ihtiyacı vardı ve bunu Tamora ile gidermek istemişlerdi.

Tamora'da Tuscan modelinde bulunan Speed Six, sıralı 6 silindirli motorun hacmi küçültülmüş versiyonu bulunuyordu. Tuscan'de 4.0 lt olanbu motor Tamora'da 3.6 lt'ye inmiş ve gücü 350 bg'e çekilmişti. Torkuysa 390 Nm'ydi.

Oldukça hafif bir otomobil olan Tamora (sadece 1090 kg ağırlığındaydı) bu sayede hızlı olmayı başarıyordu. 0-100 km/s hızlanması 4.2 saniyeydi ve maksimum 270 km/s hıza çıkabiliyordu.

Son derece çekici ve minimal tasarımıyla öne çıkan bir yapıdaydı, özellikle göstergeleri daha önce görülmemiş bir şekildeydi.

Çıktığı zamanı çok iyi hatırlıyorum ve gerçekten çok etkilenmiştim tasarımı ve TVR'ın yaklaşımından.

ABS'siz ve diğer elektronik sürüş destek sistemlerinin olmayışı, saf sürüşe odaklanışı ve motor sesiyle rakiplerini silip süpüren bir otomobildi.

Daha sonra TVR bir de coupe modeli olan T350'yi üretti. Artık günümüzde bu tip otomobiller ne yazık ki üretilemiyor sırf bu yüzden bile sevilmesi, saygı duyulması gereken bir otomobildi.
Elektronik sistemi olmadığı ve üstü açık olduğu için gerçek bir sürücü otomobili izlenimi veren, tuhaf tasarımlı otomobil. TVR'ın gözümüde büyüdüğü zamanlardan kalmadır...

Sahi TVR'a ne oldu? Rus milyoner falan???
Ultra sorunlu bir otomobil olarak tanındı TVR. Bir türlü nakış tutturamadı. Çatır çutur bişilerini kırmaları ile ünlendiler.
Ancak Tamora ve Sagaris her zaman yanarlı dönerli boyaları ile sırf sürücü otomobilleri açısından çok güzeldiler bence. Günümüzde LS falan swaplayarak bir nebze de olsun otomobilleri ayakta tutmaya çalışıyorlar. Kolay gelsin :(
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri