TVR'ın dün Goodwood Revival'da tanıttığı üçüncü nesil Griffith modelidir.

Uzun süredir üretim yapmayan TVR markası, Rus milyoner Nikolei Smolenski yönetiminden çıktıktan sonra ilk kez, 2006'dan beri yeni bir model ürettiğini açıkladı. Uzun süredir kulağımıza gelen bazı detaylar da böylece açığa çıkmış oldu.

Böylece TVR mevcut sahibi Les Edgar tarafından yeniden hayata geçirilmiş olurken bizler de safkan bir spor otomobilin daha aramıza katılmasına sevindik. İsim olarak Grifith seçilmesi tesadüf değil, zira bu isim TVR tarihinde son derece önemli bir yer tutuyor. Orijinal olarak 60'lı yıllarda az sayıda üretilen Griffith modeli 2000'li yıllarda yeniden üretime geçmişti.

Yeni Griffith ise McLaren F1 gibi efsanevi bir otomobilin tasarımında büyük rol oynayan Gordon Murray tarafından ele alınmış. Murray'nin tasarladığı, bolca karbonfiberin kullanıldığı İstream şasi sayesinde otomobilin boş ağırlığı 1250 kg. Buna yeni Mustang'den alınan 5.0 litrelik V8 motoru ve Cosworth modifiyesini eklediğinizde ortaya 500 bg güç, 4 saniyeden kısa süren bir 0-100 hızlanma ve asıl etkileyici olan 6.4 saniyelik 0-160 km/s hızlanma gibi değerler ortaya çıkıyor.

Manuel şanzımanla donatılan Griffith 322 km/s hıza çıkabiliyor. Evet tasarım olarak 2000'lerin başında adeta deprem etkisi yaratan Tuscan ya da sonrasındaki Sagaris gibi etkileyici olmasa da uzun burun-kısa arka taraf, seksi bir spoyler ve difüzör gibi tatlı detaylar da yok değil.

Bakalım yeni Griffith TVR'a neler getirecek?
Tasarım olarak beğenmemiş olsam da markanın geri dönüşü güzel haber dediğim otomobildir.

İngiliz otomobili ve Amerikan motoru mu? Bu bana bir şey hatırlattı ama ne acaba?

(bkz: ac cobra)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri