dünyanın en önemli otomobil maceralarından biri olarak kabul edilen allgaeu orient rally - dostluk ve barış rallisi’nin 5 yıldır düzenlenmesini sağlayan ve destekleyen kuruluştur:

--- spoiler ---
20 ülkeden 500’e yakın yarışmacı, 250 araç ile kültürler arası kaynaşma ve dostluk için 10 bin 500 kilometre yol yaptı. almanya’dan start alan yarışmacılar, türkiye ve gürcistan’ı ziyaret ettikten sonra, dalyan’da finiş gördü.

avrupa birliği tarafından desteklenen, birleşmiş milletler’in de partner olarak yer aldığı, ‘allgaeu orient rally - dostluk ve barış rallisi’nin 11’incisi 30 nisan-20 mayıs tarihleri arasında düzenlendi. kurallara göre sadece 20 yaşından yaşlı araçların katılabildiği rallide, araçların otoyollara çıkmasına ve gps kullanmasına izin verilmiyor. beş yıldır tüvtürk araç muayene istasyonları’nın da destek verdiği ralliye bu yıl, 20 ülkeden 82 takım, 250 araç ve 500’e yakın yakın rallici katıldı.

almanya’nın allgaeu bölgesi’nde yer alan oberstaufen kasabasından 30 nisan’da start alan araçlar, balkanlar üzerinden istanbul’a geldi. türkiye etabı, 5 mayıs perşembe sultanahmet meydanı’nda istanbul milletvekili ve avrupa birliği eski bakanı ve baş müzakereci volkan bozkır’ın start vermesiyle başladı.

20 ülkenin katıldığı organizasyonun bu yıl büyük bir bölümü türkiye’de gerçekleştirildi. sultanahmet’te üç günlük bir konaklamanın ardından start alan ralli toplamda 48 şehir ziyaret ettikten sonra, dalyan’da son buldu.

dostluk ve barış rallisinde zamana ya da hıza dayalı herhangi bir yarış bulunmuyor, yarışma tamamen rota üzerinde belirlenen sosyal ödevlerin yerine getirilmesinde en başarılı bulunan takım olma üzerine… yarışta en başarılı bulunan takım birinci olurken diğer tüm takımlar ikinci ilan ediliyor. ralli süresince yol, hava, şartları ve rakipleriyle mücadele eden yarışmacılar güzergâhları üzerindeki tüvtürk istasyonları’nı da ziyaret ederek bu görevleri yerine getirdi.

ralliye destek veren tüvtürk’ten yapılan açıklamada, bakımı, periyodik muayeneleri zamanında ve kurallara uygun yapılan otomobillerin, 20 yaşın üzerinde olsalar bile 10 bin 500 kilometrelik ralli gibi mücadele oranı yüksek organizasyonlarda bile yer alabileceği, bu organizasyona da bu mesajı vermek için sponsor oldukları ifade edildi.
--- spoiler ---
tümünü gör
ilgili galeri