TüvTürk adresinden erişebileceğiniz sitedir.
Türkiye'deki tüm araç muayene işlerinden sorumludur.
Özellikle İstanbul'da saatlerce sıra beklemenize sebep verebilen işletmedir.
%30 küsürü Doğuş Oto'nun desem tezatlığı anlatabilir miyim acaba dediğim başlık.
İşten anlamayan, kıskanç adamlarla dolu şirket.
İstasyonlarda usta diye arabanıza bakan tiplere dikkat edin, arabanıza her şeyi yapabilirler.
randevu sistemiyle çalıştığı söylenen işletme.

şimdi anadolu yakası için merkeze en yakın şube dudullu. 1 haftadan önce randevu alamıyorsunuz, zira diğerlerini tercih etmek istemiyorsunuz çünkü herhangi bir sorunda muayene tekrarına ihtiyaç duyulursa taa ebesinin örekesindeki yere bir daha gitmek işkence. sistemde yarım saatlik aralarla randevu veriyorlar ancak 4-5 koridorun çalıştığı yerde yarım saatlik zaman dilimine 60 tane randevu verirseniz, o iş patlar agacım.

öte yandan tamamen kontrolörün ruh haline göre geçer-geçmez onayı alıyorsunuz. eski muayene sistemine kıyasla arabaların gerçekten bakımlı hale gelmesini sağlamış olmaları çok güzel ancak yine de kayırılanlar olmuyor değil.
bir hafta önce arabamla ziyaret ettiğim kurum.

tam randevu saatinde gidip sıra fişi almanız kafi. öncesinde gidip alacağınız fiş, sizi sadece aldığınız randevu saati içerisinde önlere taşıyacaktır. saat dilimini belirleyebiliyorsunuz sadece, dilimin içindeki sıranızı fişi ne kadar erken aldığınız belirliyor. yani kaç saat önce alırsanız alın, randevunuzu bulunduran saat diliminden önce katiyen numaranız yanmaz.

belki bana öyle denk gelmiştir bilemiyorum ama öğleden sonra daha bir oturuyor saatler sanki. 4'te idi randevum, gişe işlemi, egzoz muayene ve genel muayene beklemelerle beraber totalde 40 dakika sürdü.
2016 yılı için otomobil muayenesine 191.16 lira belirleyen muayene istasyonu. geçen yıl 181.72 lira ödüyormuşuz. %5 oranında zam gelmiş. en azından enflasyon oranları içerisinde.
asla ve kat'a nakit olmadan çalışmayan müşteri s.kme şirketi.

ulan devlete ödediğin vergiyi bile kredi kartı ile ödeyebiliyorsun, ama devletin zorunlu koştuğu muayene nakit!

arada kimlerin cebine ne giriyor, hayal gücünüze kalmış.
muayenesiz yakalandığınızda kesilen ceza kağıdı ile randevusuz işleme alınamayacağınız mecra. mutlaka randevu alıp gitmeniz lazım. ceza kağıdı, randevu almamanız gerektiği anlamına gelmiyor.
dünyanın en önemli otomobil maceralarından biri olarak kabul edilen allgaeu orient rally - dostluk ve barış rallisi’nin 5 yıldır düzenlenmesini sağlayan ve destekleyen kuruluştur:

--- spoiler ---
20 ülkeden 500’e yakın yarışmacı, 250 araç ile kültürler arası kaynaşma ve dostluk için 10 bin 500 kilometre yol yaptı. almanya’dan start alan yarışmacılar, türkiye ve gürcistan’ı ziyaret ettikten sonra, dalyan’da finiş gördü.

avrupa birliği tarafından desteklenen, birleşmiş milletler’in de partner olarak yer aldığı, ‘allgaeu orient rally - dostluk ve barış rallisi’nin 11’incisi 30 nisan-20 mayıs tarihleri arasında düzenlendi. kurallara göre sadece 20 yaşından yaşlı araçların katılabildiği rallide, araçların otoyollara çıkmasına ve gps kullanmasına izin verilmiyor. beş yıldır tüvtürk araç muayene istasyonları’nın da destek verdiği ralliye bu yıl, 20 ülkeden 82 takım, 250 araç ve 500’e yakın yakın rallici katıldı.

almanya’nın allgaeu bölgesi’nde yer alan oberstaufen kasabasından 30 nisan’da start alan araçlar, balkanlar üzerinden istanbul’a geldi. türkiye etabı, 5 mayıs perşembe sultanahmet meydanı’nda istanbul milletvekili ve avrupa birliği eski bakanı ve baş müzakereci volkan bozkır’ın start vermesiyle başladı.

20 ülkenin katıldığı organizasyonun bu yıl büyük bir bölümü türkiye’de gerçekleştirildi. sultanahmet’te üç günlük bir konaklamanın ardından start alan ralli toplamda 48 şehir ziyaret ettikten sonra, dalyan’da son buldu.

dostluk ve barış rallisinde zamana ya da hıza dayalı herhangi bir yarış bulunmuyor, yarışma tamamen rota üzerinde belirlenen sosyal ödevlerin yerine getirilmesinde en başarılı bulunan takım olma üzerine… yarışta en başarılı bulunan takım birinci olurken diğer tüm takımlar ikinci ilan ediliyor. ralli süresince yol, hava, şartları ve rakipleriyle mücadele eden yarışmacılar güzergâhları üzerindeki tüvtürk istasyonları’nı da ziyaret ederek bu görevleri yerine getirdi.

ralliye destek veren tüvtürk’ten yapılan açıklamada, bakımı, periyodik muayeneleri zamanında ve kurallara uygun yapılan otomobillerin, 20 yaşın üzerinde olsalar bile 10 bin 500 kilometrelik ralli gibi mücadele oranı yüksek organizasyonlarda bile yer alabileceği, bu organizasyona da bu mesajı vermek için sponsor oldukları ifade edildi.
--- spoiler ---
Kurban Bayramı Tatili'nde güvenli seyahat için 10 konuya dikkat çekmek için bu yazıyı yayınlayan oluşum.

--- spoiler ---
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı koordinasyonunda ve TÜVTÜRK’ün desteğiyle hayata geçirilen Trafikte Sorumluluk Hareketi, uzun Kurban Bayramı Tatili için yola çıkan araç kullanıcılarına güvenli seyahatle ilgili bazı hatırlatma ve önerilerde bulundu.
Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olan ve özellikle uzun tatil dönemlerinde sayısı artan trafik kazalarının, bu bayram tatili döneminde de üzücü sonuçlar doğurmaması amacıyla, Trafikte Sorumluluk Hareketi, yola çıkacak araç kullanıcılarını daha dikkatli olmaları yönünde uyarıyor.
Türkiye’de can ve mal kayıplarına yol açan en ciddi sorunlardan birisi olan trafik kazaları konusunda koruyucu önlemler alınması ve sorumluluk bilincinin geliştirilmesi amacıyla toplumda farkındalık yaratmak için hayata geçirilen Trafikte Sorumluluk Hareketi, tatil amacıyla şehirlerarası yolculuk yapan araç sayısının arttığı bu dönemde, dikkatsizlik, ihmalkârlık ve trafik kurallarına uymama gibi nedenlerle, istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabileceğini hatırlatıyor.
Trafikte Sorumluluk Hareketi, olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak adına, seyahate çıkmadan önce ve seyahat süresince, araç bakımı ve güvenli yolculuk yönlerinden uyulması gereken 10 önemli kuralı aktardı:
1- Araç bakımınızı, muayenesini ve araçta seyahat öncesi temel kontrolleri mutlaka yaptırın. (Aracın su, yağ, lastik, aydınlatma, klima sistemleri v.b. kontrolü; ilkyardım çantası, ikaz işaretleri, gerekli trafik belgeleri, harita bulundurulması)
2- Başta emniyet kemerlerinin bağlanması olmak üzere trafiğe çıkmadan, doğru ve güvenli sürüşle ilgili hazırlıkları mutlaka tamamlayın. (Koltuk, ayna ayarları, eşyaların sabitlenmesi v.b)
3- Aracı, trafik kurallarının izin verdiği sınırlar dahilindeki hızlarda kullanın.
4- Bir günde toplam 8 saatten fazla araç araç kullanmayın, 2 saatte bir 15 dakikalık molalar verin.
5- Yol boyunca trafik ışık, levha, işaret ve işaretçilerine dikkat edin, yaya geçitleri, çocukların bulunduğu bölgelerde azami dikkat gösterin.
6- Direksiyon başında seyir sırasında kesinlikle cep telefonu kullanmayın.
7- Aracı sakin bir şekilde kullanın, olası diğer sürücü hatalarına aşırı tepki vermeyin.
8- Yola çıkmadan dinlenin, alkol almaktan kaçının, rehavet verici ilaçlar kullanmayın.
9- Gece yolculukları görüş zafiyetini arttırdığı için mecbur kalınmadıkça gece yola çıkmayın.
10- Herhangi bir kazaya karışıldıysa veya rastlandıysa, öncelikle çevre ve kişilerin emniyetini sağlayın, kaza yerine yaklaşan diğer sürücüleri uyarıcı tedbirleri alın.
Detaylar hayat kurtarır
Sürüş öncesi hazırlıkların ve yolculuk sırasında dikkat edilmesi gerekli konuların, detay olarak görülüp göz ardı edilmemesi gerektiğine işaret eden Trafikte Sorumluluk Hareketi, bu 10 madde haricindeki bazı bilgilerin de hem seyahatin daha rahat ve konforlu, hem de güvenli olmasına katkı sağlayacağını belirtiyor:Yolculuk öncesinde yapılacak seyahat planlaması, güzergahın belirlenmesi, rotadaki hava ve yol durumu gibi değişken koşullar hakkında bilgi edinilmesi beklenmeyen olumsuzlukların önüne geçmeyi sağlayabilir.

Özellikle ortalama hızın daha yüksek olduğu şehir dışı yollarda bir anlık konsantrasyon kaybının kazalara sebebiyet vereceğine dikkat çeken Trafikte Sorumluluk Hareketi, araç kullanıcısının, dikkatinin dağılmasına neden olabilecek bir şeyler yemek veya içmek, telefonla konuşmak veya telefon mesajlarını okumak gibi eylemlerden kesinlikle kaçınılması gerektiğini hatırlatıyor.
--- spoiler ---
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri