Neden olduğunu anlayamadığım meraktır. VW artık son birkaç yıldır aslına bakarsak orta direk ve altının kesesine hitap eden arabalar satmamaktadır. Belki sözlük yazarlarımız ve ben de dahil araçlarımızı tüplü kullanmıyoruzdur fakat toplumun büyük bir kısmında böyle bir eğilim söz konusu malum el yakan yakıt fiyatlarından dolayı. Fakat yine bu tüplü araba kullanmak isteyen, ekonomik durumu çok da müsait olmayan insanların gidip VW'e bu kadar para ziyan edip, üstüne tüp taktırıp gezmesini anlayamıyorum.

He eğer ki önceliğini ekonomik sürüşe göre kurdun, ki olabilir saygı duyarım, niye gidip VW alıyorsun. Piyasada VW'den çok daha ucuza arabalar var, kaldı ki gidip sıfır da almak zorunda değilsin, ikinci el alıp daha da fazla ekonomi yapabilirsin veya aynı paraya bi üst sınıf/daha donanımlı bir araç alabilirsin. Nedir bu VW'i bu kadar cazip kılan anlayabilmiş değilim. Önceki yorumlarda ikinci el piyasası denmiş, bir nebze olsun haklıdır ilk bakışta. Fakat bunun yanlış bilinen bir gerçek olduğunu bizzat geçen hafta bu saatler civarında bizzat yasadığım bir olayla çürüteyim.

Hani VW çok tutuluyor, ikinci el piyasası çok iyi ya, bende de 2011 model yeni kasa Chevrolet Aveo vardı, 1.4 benzin düz vites,tüp takılmamış. Oto pazarına gidip başında beklemeye başladık. Hatırlatmakta fayda var, Chevrolet 2013 senesinde Avrupa pazarından çekilmişti, yedek parça teminatını 2023'e kadar devam ettiriyor fakat daha fazla sıfır Chevrolet satılmıyordu. O güne gelene kadar da bütün araba üstadları! abi arabanın piyasası ölü, çok zor satarsın bunu gibi laflar ettiler. Haliyle ben de o gün arabayı satamayacağımızı ama yine de yarışmaya katılmış olmak adına orada bulunmuş olacağımızı düşünüyordum. Gittiğimiz ilk saatler evet tam bir sinek avlama modunda geçti. Sonra öğleden sonra 2 ile 3 arasında arabaya ilgi patlaması yaşandı. Arabaya binen binene, insanların sorularına yetişemez oldum. Sonrasında saat 3buçuk sularında arabayı sattık. 2011de aldığımız fiyatın 500 lira aşağısına sattık arabayı. Evet o günkü(2011) para ve bugünkü para arasında değer farkı tabiki 500den fazla, bunu biliyorum, sadece kıyaslama yapılabilmesi açısından belirttim. Arabamın satılmış olmasına yaşadığım hüzün, arabanın bu kadar ilgi görüp pazara çıktığı ilk günün öğleden sonrasında satılmış olmasının verdiği şaşkınlığımın önüne geçmişti. Sonraki günlerde araba hakkında denilenler aklıma geldi ve kendi kendime buraya yazdıklarımı daha detaylı bir şekilde aklımdan geçirdim. Burda da bugün bu başlığa tam da çok güzel bir şekilde denk gelince yazdım.

Peki özetle ben bu olayı size niye anlattım sevgili sözlük yazarları? Şöyle ki; 2013te firması Avrupa pazarında çekilen, daha sıfırı satışa sunulmayan (2013ten beri), VW veya VAG grubu olmayan! , atmosferik motorlu, tüp takılı olmayan, düz vites bir aracı yaklaşık 4 saat içerisinde, zamanında aldığım fiyatın sadece 500tl aşağısına sattım. Zaten kendim de belirttim, benim de o gün arabanın satılabileceğinden umudum yoktu daha önceden bilgelerin! söylediklerinden dolayı. Dolayısıyla eğer VW sadece ikinci el piyasası/satıştaki kolaylığından dolayı tutuluyorsa Türkiye'de, insanlarımızın arabadan ve piyasasından ne kadar iyi anladığını gözler önüne bir kez daha, gani gani sermiş oluyor benim bu durumum.

Kaldı ki VW'den nefret ederim, arabalarını çok itici, çirkin bulurum. Türk insanının bu kadar ilgi göstermesinden belli. Hadi bu dediğimi VW'e taraflı bir şekilde yazmış olabilirim, sözüm diğer VAG grubu araçlar için geçerli olmuş olsun. Bu anlattığım olaydan sonra artık hiç mi hiç anlayamayacağım bir merak olarak kalacaktır bu başlık.
tümünü gör
ilgili galeri