türkiye'deki çılgınlıktır. ama aslında çok da yanlış bir çılgınlık değildir. volkswagen group otomobillerinin ikinci ellerinin değer kaybetmediği düşünüldüğün de neden bu kadar sevildikleri de anlaşılabilir.

(bkz: volkswagen'in ikinci elde para etmesi)

ayrıca! şu an sıfır otomobil fiyatlarını incelediğinizde en mantıklı otomobillerin de bu gruba mensup otomobiller olduğunu görebilirsiniz. baz donanım otomobil de satıldığından dolayı çok daha uyguna c segmenti bir otomobil alabiliyorsunuz.
Türklerin birazcık da sağlamcılık karakterine uygun olduğu için çok da yanlış olmayan önerme. Şimdi kim ne derse desin abicim adamların otomobilleri sağlam ve kaliteli. He bir de kullanmaktan artık sıkılsak da gerçekten rafine...
Neden bu kadar sattığı sorusuna veya halkın merakına , VAG grubunda her bütçeye uygun araç var adamlar çeşit çeşit donanım - motor seçeneği getiriyor şeklinde olan cevabımdır .

1.0 var 1.2 var 1.4 var 1.6 var 2.0 var arazi isteyene var , yolcu taşımak isteyene var genel olarak konuşuyorum Benzinlisi var dizeli var . Mesela Opel , dizel otomatik getirecek 2 sene geçiyor . Zamanında 1.3 dizel hariç motor getirmiyordu 1.6 136 lık çıkardı o zaman da otomatik getirmediler . Bir diğeri dizel getirmiyor veya benzinli getirip atmosferik getiriyor otomatik getirmiyor .

Ben bu durumu nedense ülkemizdeki iktidar ve muhalefete benzetiyorum . Böyle muhalefet olduğu sürece VAG grubu bitmez .
En temel sebebi ikinci elinin kuvvetli olmasıdır. Nasıl ki 90'lı yıllarda aynı sebepten opel muhteşem şekilde tutuluyorsa şu an olan da temelde aynısı. Eskiden sağlamlıkta önemli bir faktördü ama son dönem vag otomobillerinin eskisi kadar sorunsuz veya kaliteli olduklarını pek düşünmüyorum.
Bunun bir sebebi de, özel sipariş araç alınabiliyor olmasıdır. Bugün herhangi bir yetkili satıcıya gidip, kendinize göre bir Polo sipariş edebilirsiniz. Polo diyorum ki, adamların en ucuz otomobili bu şu anda. Golf ve Passat'ta ise çok daha geniş yelpazede bir araç oluşturabilirsiniz, ki yıllardır bu işi sadece BMW-Mercedes-Audi ve daha üst segment otomobil markalarında görüyoruz.

Bugün gidip Peugeot'tan kendinize özel opsiyonlu bir 508 sipariş edemezsiniz. Size hemen ellerindeki araçları vermeye çalışırlar.

Diğer bir sebep ise, kalitedir. Evet biraz fazla ödersiniz, ama bugün 60-70 bin tl bandında sıfır otomobil alacak bir kişi, aradaki 3-4 bin TL'ye bakmaz, o kaliteyi almak ister. Dolayısıyla görece ufak bir farkla VW alır.

Not: İşim gereği çok geziyorum ve devamlı kiralık araçlar kullanıyorum. B, C ve D sınıfında en azından 300-400 km kullanmadığım araç kalmamıştır. Bu karşılaştırmayı da tamamen kendi öznel değerlendirmelerim sonucu yapıyorum. Belki size diğer araçlar da o kalitede geliyor olabilir, saygı duyarım.
İşin temelinde ''alman çoh başka yapıyur yaauuv'' felsefesi olduğu için vw Çin'de üretilen eski jettayı da getirse yine satar.
Neden olduğunu anlayamadığım meraktır. VW artık son birkaç yıldır aslına bakarsak orta direk ve altının kesesine hitap eden arabalar satmamaktadır. Belki sözlük yazarlarımız ve ben de dahil araçlarımızı tüplü kullanmıyoruzdur fakat toplumun büyük bir kısmında böyle bir eğilim söz konusu malum el yakan yakıt fiyatlarından dolayı. Fakat yine bu tüplü araba kullanmak isteyen, ekonomik durumu çok da müsait olmayan insanların gidip VW'e bu kadar para ziyan edip, üstüne tüp taktırıp gezmesini anlayamıyorum.

He eğer ki önceliğini ekonomik sürüşe göre kurdun, ki olabilir saygı duyarım, niye gidip VW alıyorsun. Piyasada VW'den çok daha ucuza arabalar var, kaldı ki gidip sıfır da almak zorunda değilsin, ikinci el alıp daha da fazla ekonomi yapabilirsin veya aynı paraya bi üst sınıf/daha donanımlı bir araç alabilirsin. Nedir bu VW'i bu kadar cazip kılan anlayabilmiş değilim. Önceki yorumlarda ikinci el piyasası denmiş, bir nebze olsun haklıdır ilk bakışta. Fakat bunun yanlış bilinen bir gerçek olduğunu bizzat geçen hafta bu saatler civarında bizzat yasadığım bir olayla çürüteyim.

Hani VW çok tutuluyor, ikinci el piyasası çok iyi ya, bende de 2011 model yeni kasa Chevrolet Aveo vardı, 1.4 benzin düz vites,tüp takılmamış. Oto pazarına gidip başında beklemeye başladık. Hatırlatmakta fayda var, Chevrolet 2013 senesinde Avrupa pazarından çekilmişti, yedek parça teminatını 2023'e kadar devam ettiriyor fakat daha fazla sıfır Chevrolet satılmıyordu. O güne gelene kadar da bütün araba üstadları! abi arabanın piyasası ölü, çok zor satarsın bunu gibi laflar ettiler. Haliyle ben de o gün arabayı satamayacağımızı ama yine de yarışmaya katılmış olmak adına orada bulunmuş olacağımızı düşünüyordum. Gittiğimiz ilk saatler evet tam bir sinek avlama modunda geçti. Sonra öğleden sonra 2 ile 3 arasında arabaya ilgi patlaması yaşandı. Arabaya binen binene, insanların sorularına yetişemez oldum. Sonrasında saat 3buçuk sularında arabayı sattık. 2011de aldığımız fiyatın 500 lira aşağısına sattık arabayı. Evet o günkü(2011) para ve bugünkü para arasında değer farkı tabiki 500den fazla, bunu biliyorum, sadece kıyaslama yapılabilmesi açısından belirttim. Arabamın satılmış olmasına yaşadığım hüzün, arabanın bu kadar ilgi görüp pazara çıktığı ilk günün öğleden sonrasında satılmış olmasının verdiği şaşkınlığımın önüne geçmişti. Sonraki günlerde araba hakkında denilenler aklıma geldi ve kendi kendime buraya yazdıklarımı daha detaylı bir şekilde aklımdan geçirdim. Burda da bugün bu başlığa tam da çok güzel bir şekilde denk gelince yazdım.

Peki özetle ben bu olayı size niye anlattım sevgili sözlük yazarları? Şöyle ki; 2013te firması Avrupa pazarında çekilen, daha sıfırı satışa sunulmayan (2013ten beri), VW veya VAG grubu olmayan! , atmosferik motorlu, tüp takılı olmayan, düz vites bir aracı yaklaşık 4 saat içerisinde, zamanında aldığım fiyatın sadece 500tl aşağısına sattım. Zaten kendim de belirttim, benim de o gün arabanın satılabileceğinden umudum yoktu daha önceden bilgelerin! söylediklerinden dolayı. Dolayısıyla eğer VW sadece ikinci el piyasası/satıştaki kolaylığından dolayı tutuluyorsa Türkiye'de, insanlarımızın arabadan ve piyasasından ne kadar iyi anladığını gözler önüne bir kez daha, gani gani sermiş oluyor benim bu durumum.

Kaldı ki VW'den nefret ederim, arabalarını çok itici, çirkin bulurum. Türk insanının bu kadar ilgi göstermesinden belli. Hadi bu dediğimi VW'e taraflı bir şekilde yazmış olabilirim, sözüm diğer VAG grubu araçlar için geçerli olmuş olsun. Bu anlattığım olaydan sonra artık hiç mi hiç anlayamayacağım bir merak olarak kalacaktır bu başlık.
Aston Martin vardı da biz mi kullanmadık?
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri