Türkiye'deki motosikletçilerin 'apaçi' ve 'serseri' görülmesinden dolayı açılmış olan başlıktır. Evet bunda çok da haksız değil insanlar belki ama o profilin yavaş yavaş değiştiğini düşünmekteyim.

Eskiden olan o apaçi ve serseri güruh hala var evet, özellikle de altlarına bir şekilde bir motosiklet geçirmiş olan cahil kesimden dolayı. Adamlar ne laf dinliyor ne de kurallara uyuyor. Ama bu kesimin dışında artık entellektüel bir kesim de motosiklet kullanmaya başladı.

Bu adamlar yüzünden bizi de trafikte serseri sanıyorlar benim derdim bu. Bunun düzelmesi için ne yapmak gerek inanın bilmiyorum.
Pizzacılar ve ilkokul okumamış apaçiler yüzünden asla düzelmeyecek olan bakış açısıdır. Bas bas bağıran egzozları da cabası.
Ölümü göze alarak yola çıkan insanlar motosikletçiler. Türkiyede araba ile bile güvende değiliz trafikte sürmeyi bilmeyen ve kural tanımayan ayılar yüzünden, motor ile olunca risk katlanarak artıyor. Bende çok istiyorum motor keyfini tatmayı ama sırf bu yüzden ailem karşı çıkıyor ve bende çekiniyorum açıkçası.
Bakış açısının değişmesi için sürücü kitlesininde değişmesi lazım ki bu da zamanla olacak şeylerden biri.
Evim İzmir'in en işlek caddelerinden birinin kenarında geçenlerde camdan dışarı bakarken klasikleşen motor-araba kazası gerçekleşti. Ve suç tamamen motorcudaydı aracın sağından geçip hızlanmak isterken o sırada sokaktan fırlayan arabadan dolayı fren yapan minibüsle sağından geçeceği araç arasında kaldı. kaza sonrası çarptığı adam arabadan inip korkuyla başına gelince kalkıp kaskla birlikte o adama kafa attı. Ben camdan izlerken bile delirdim ki bu en ufak örnek benim ve çevremden arkadaşlarımın başından geçen bu tarz sürtüşmeler,kavgalar sonucu artık ben pek sıcak bakamıyorum motor kullananlara.
Araç kullanırken ben özen gösteriyorsam onlarda trafikte bir araç olarak özen göstermeli , ters şeridi,emniyet şeridini kullanan sürekli sağımızda solumuzdan geçmeye çalışıp iki araç arasında sıkıştıklarında kalkıp el kol yapıp, "seni döver youtube'a koyarım" diyip, yardıma gelen adama kalkıp hatalı kendisi olduğu halde kafa atıp diğer insanlardan motorcuların serseri olmadığı yönündeki algıyı beklemek günümüz "belli kesimdeki motor kullanıcıları için" geçerli değil.
Gerçekten kurallara uygun düzgün kullanan motorculara saygım sonsuz zaten onlar yollarda sürüşlerinden kendilerini belli ediyorlar.
bu ülkedeki her sorun neyle düzelecekse, yine aynı şeyle düzelecek durumdur: eğitim, eğitim, eğitim..

arabanın içindeki adam da eğitimli olacak, böylece saygı ve hoşgörü kavramlarını özümseyecek. kuryelerle diğer motorcuları ayırt edebilecek kıvamda olacak.
motosiklet kullanıcısı da eğitimli olacak, öyle serseri gibi hareketler yapmayacak. arabalı sürücüleri sıkıntıya sokacak durumlardan kaçınacak.
kısacası herkes düzgün araç kullanıp, birbirine saygılı olacak -ki zaten trafik dediğimiz şey de bundan başka bir şey değil.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri