Kim ne derse desin ülkemizde araç sahibi olmakla yurtdışında araç sahibi olmakla dünya kadar fark vardır.
Yurtdışında arabanızdan zevk alamazsınız. 150hp üstü arabayı kullanmakla 500hp bir aracı kullanmak arasında pek bir fark yoktur.

Şehir içinde önünüzdeki sürücü 30 km hız ile gider, siz birazcık hızlı gitseniz bile cezayı gömerler, üstelik cezayla da yetinmezler ehliyetinizden puan keserler. Arabam güçlü der otobanda basarsınız hız sınırları düşük olduğu için radara girersiniz. Hiçbir zaman akşam bi arkadaşınızı arayıp;
-Kanka akşam ep3 typer"ı al gel benim s2000"le gazlayak diyemesiniz.

Işıklarda durduğunuzda yanınızdaki arabayla ufaktan kapışamazsınız.

Arabanıza kafanıza göre bişey takamazsınız, özelliklede varex falan seviyorsanız taktırırsınız ama açamazsınız kolay kolay hiçbiryerde. Şehir içinde yanlayamazsınız hatta kolay kolay hiçbiyerde yanlayamazsınız polis yakanıza yapışır. Hatta ve hatta yanlarken vs sizi gören kişi direk polisi arar ve sizi şikayet eder.

Şimdi burada yurtdışı şöyle güzel böyle güzel demeyin bırakın bu ayakları, hangi biriniz varex takmadan, arabayı basmadan, makas atıp drift yapmadan ve gazlamadıktan sonra arabanızdan zevk alıyorsunuz.

Bazı cezaları ben de çok destekliyorum özellikle emniyet kemeri konusunda ama bir "TÜRK" için yurtdışında arabaya sahip olmak hiçbir şey ifade etmez. En azından kendim için öyle.

Davulun sesi uzaktan hoş gelir diyorum.

Edit: VtecAcmayanTyper, hocam benim makas atmak gibi bir huyum yok, onu apaçiler için söyledim.
Bunlar insanlıktan nasibini alamamışlar, malum makas atamayınca arabadan zevk alamıyorlarmış.
Katıldığım noktalar ve katılmadığım noktalar var tabi
Varex konusunda haklısınız fakat tokyo ya da arizona gibi yerlerde street drift olayı gayet yaygın ve arabalar 4 haneli rakamlara satılırken .

Alman otoban hız ortalaması da bariz + 170 km

eğer bana bir eğer bana bu devlet 15000 Euro gibi bir rakama 2010 model bir c180 sunar ise bunları hepsine razıyı .

şu noktaya da değinmeden geçemiycem Makas atacak kadar nasıl sorumsuz ve vurdum duymaz olabiliyorsunuz hiç anlamıyorum.

Yanlamak konusunda hem fikiriz bende seviyorum fakat gece 02 : 00 boş yollarda ya da yoncalarda yapıyorum . Sadece kendi canıma ve malıma kast ederek
ABD için şöyle bir durum söz konusu. Orada benzin çok ucuz olduğu için daha yüksek motorlu araçlar seçiliyor. 1.8L altı motorlar neredeyse yok. Bizdeyse artık 1.8L ortalamanın üstü olmuş. Orada araçlar da buraya göre gayet ucuz. Orada pahalı olan ise iş gücü - dolayısıyla bakım maliyeti. O yüzden bütçesi kısıtlı olanlar daha az bakım masrafı olan japon arabalarını tercih ediyor.
Elin adamı 1.6 litreyi bahçesindeki çim biçme makinesine dahi layık görmezken kıyaslanmaması gereken konudur.

Trafik magandalığı hiçbir yerde serbest değildir. Bahsi geçen ülkelerde istediğiniz takdirde gidip 30-40 dolar civarına piste girebilir üstüne bu kadar uygun fiyatlara pistte yüksek beygirli araç kiralayabilirsiniz. İçinizdeki hız duygusunu tatmin ettikten sonra trafikte bu tarz şeyler yapıp "aracınızdan zevk almanıza" gerek kalmaz. Sürüş zevkini bilen ve ruhlu bir otomobile sahip olan herkes 70 km hızda bile zevk alabilir. Kaldıki dişimi sıkmadan para da harcayarak geçirdiğim 1 yılda yaptığım birikim ile nissan gtr alabildiğim ve pist imkanlarının ağzına kadar taştığı bir ülkede, 1 km hızla bile radarı geçsem, yediğim cezaya razı olurum.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri