Her gün yapılan sahibinden.com ziyaretinde
karşılaştığım olaydır. 2016 model arabaya
sandık motor takanlar mı dersin, piyasaya çıkalı
1 ay olmuş arabaya renkli film kaplama yay-egzos
takıp patlayan mı?. 3-5 yıllık arabaya 8 tramer takan mı?
Satmak için fotoğrafını çektiği arabayı yıkatmaya,
yere atılmış boş sigara kutusunu kaldırmaya bile
tenezzül etmeyip "ilk sahabinden çoh temiz" diye ilan vereni mi?
Kısaca ne cins ararsan var!

Az bi mal kıymeti bilin be arkadaş?. Biz bu kadar zengin bir ülke miyiz?
Türkiye'deki hot hatch ve spor otomobilleri bitiren durumdur. Hepsi yüklü, hepsine bir şeyler takılmış. Biraz standart kullanın arkadaşım, önce pilotajını geliştirin sonra araçları yüklersiniz diyesi geliyor insanın.
Genelde şirket araçları olduğu için dikkat edilmeden kullanılıyor. Kalkışlarda dipgaz, bozuk veya mıcırlı yolda hızlı gitmek, anahtarı kontağa takar takmaz marşa basmak gibi.
Hadi diyelim ki lüks araç kullananlar çok fazla parça derdi falan düşünmüyor diye ama asgari ücretle araba almak için dişinden tırnağından artıran adam da aynı sorumsuzluğu yapıyor, b segmenti sedan aracı için yıllarca kredi ödeyen de. Böyle düşman malıymış gibi araç kullanmaktan ne anlıyorlar hâlâ anlamadığım durumdur
Galericilik yaptığım dönemde anadolu şehirlerinde farkettiğim durumdur.

Evet arabaları 'hatasız-boyasız' ama araba demeye bin şahit ister. Döşemelerin ırzına geçilmiş, dişlenmiş ön göğüs, soyulmuş tuşlar. Galericileri sevmesemde arabaları kozmetik yönden derleyip toparlayıp satıyorlar.

Aksine büyükşehirden alınan arabalar gayet bakımlı derli toplu oluyordu.

Şöyle düşünün hatasız boyasız ama çizikleri boyatsan belaltı boyalı.
babamdır. balık tutmaya köy yollarına giriyorum, yerden yüksek olsun diye kangoo aldı. arabanın içinde balık unuttuğu da oldu, ayda bir iç dış yıkamaya 50 lira vermeye çekindi böyle böyle arabadan iğrendirdi.
yapmayın, arabanızı sevin, farlarını okşayın.
"masrafsız" denen arabalar mesela. girip bakıyorum lan 5-6 parça düzeltme- boya istiyor, tampon yamuk yumuk değişmesi lazım, sis farının biri yok, jantlar çizik içinde, trim aksamlar eksik, kumaşlar yırtık, deriler 20 yıldır temizlenmemiş amk ayna gibi.
bu örnekler istisna değil. 2010 ve daha eski araçlara bakın çoğu böyle. hele 90'lar ve 2000 başları japon araçlar aman aman o nedir kardeş. tamam anladık "japon dayanıhlıdır, 150.000 km yağ değiştirme hişbişey olmaz, kaya gibi!!" falan ama allah aşkına yapmayın ya. aracın yürür durumda olması, masrafsız olduğu anlamına gelmiyor.
bunlar da ilginizi çekebilir