Türkiye’de aslında ilk olarak 1929'da Ford tarafından denenmiş, fakat ekonomik kriz yüzünden sonuçsuz kalması ile bir nevi başlamış olan sanayi ve endüstridir.

1954 yılında tarım alanında da kullanılmaya uygun olan Jeep modellerinin Türkiye’de üretilmesi için Tuzla Jeep Fabrikası kurulmuş ve Türk Willys Overland askeri cip ve kamyonetleri ile Büssing kamyonlarının yapımına başlanmış ve bu ilk adımlardan birisi olmuştur.

1959 yılında Ford Motor Company ve Koç grubu girişimiyle Otosan kurulmuş ve otomobil üretimine dönük yatırımlar bakımından ilk adımlar atılmıştır. 1960 yılında kadrosu bütünüyle Türk olan Otosan fabrikasında günde 4 adet Ford Consul otomobil ile 8 adet Ford Thames kamyon üretimine başlanmıştır. 1967 yılında da hafif ticari araç Ford Transit üretimine başlanmıştır.

1961 yılında dönemin Devlet Başkanı Cemal Gürsel'in emriyle Eskişehir Devlet Demiryolları Fabrikası'nda Türk mühendisler tarafından tamamıyla Türkiye'de tasarlanıp, geliştirilen ilk otomobil üretilmiş ve araca Gürsel'in isteği üzerine Devrim adı verilmiştir. fakat herkesin bildiği üzere Devrim ne yazık ki doğmamış bir çocuktur.

Otosan'ın büyük çabaları ile Anadol STC projesi Türk otomotiv sanayisinde büyük bir yer kaplamaktadır ve resmi olarak seri üretime geçen ilk yerli arabadır.

kaynak: vikipedi
Otosan'ın en fazla emeği olduğu noktadır belki de. Türk otomotiv sanayisinde en önemli yer mutlaka ve mutlaka Otosanındır.
ne yazık ki pek varlığını gösteremeyen, hayatta kalamayan, kendini diri tutamayan sanayidir. Gene ülkemizde birçok üretim vardır, fabrika vardır falan ama diğerlerinin yanında esamemiz okunmaz. uzun bir süre de hep doğmamış çocuk olarak kalacak bir sanayidir ülkemizde.

yine de güzel şeyler olmuyor değil örneğin onuk markası.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri