kesin ve kesin turbo'nun arızalandığının habercisidir. gaza bastıkça yükselen bu ıslık sesinin bir kaç sebebi olabilir, bu sebep size maliyetinin de ne kadar olacağının habercisidir aslında.

en iyi ihtimal turbo hortumlarının birinde olan kaçaktır. delinmiş ya da kopmuş olan bir hortumdan hava geçirmeye çalıştığınızda bu sesin çok benzerini duyarsınız. ıslık sesine sahipseniz ümit edin ki sorununuz bu olsun.

kötü ihtimale ise turbo pallerinin, yağlanmama veya hava filtresinden gelen yabancı cisimlerin çarpması sonucu zarar görmesidir. ıslık sesini en başında yakalayabilirseniz bu durumu ufak bir tamir işlemi ile çözebilirsiniz. ama eğer turbonuz çok büyük bir zarar görmüş ise çare ya turbo revizyonu ya da yeni bir turbo almanızdır.

rektifiye için 1.000 - 1.500 tl istenirken, sıfır bir turbo nereden baksanız 3.000 tl'dir.

(bkz: turbo çalışma prensibi)

(bkz: turbo revizyonu)
Maalesef TSI motora sahip aracımda 90bin Km'ye geldiğim bu günlerde duyduğum sestir. Benimkisi gaza bastığımızda değil yüksek devirde gazı bıraktığımızda çıkıyor blow-off sesi gibi ancak hem yetkili servise hem de dışardan VW ustasına gösterdiğimde aynı cevap turbo bi süre sonra arıza verebilir haberin olsun. Turbonun çevresi 75bin Km de iken yağlanmıştı bunu farkedip bakım zamanı yetkili servisle konuşmuştum onlarda hortumların kontrol edildiğini, şimdilik bi sorun olmadığını söylemişlerdi. Turbolu araç kullanmanın inceliklerine her ne kadar dikkat etmeye çalışsam da sonuç bu şekilde oldu.
zamanla turbo mili aşınır bu nedenle belli devirlerde ıslık gelmesi normaldir. normal olmayan çok rahatsız bir şekilde gelmesidir. bu durumda bir ustaya göstermeniz iyi olacaktır. bazı araçlarda da intercooler ıslık yapar fakat turbodan geldiği sanılır.
bir kere tanıdığımın arabasında yaşadığım durum. turbonun bozuk olduğunu gösteriyormuş.
Turboyu en yakın çöpe atman gerektiğini bildiren uyarı sistemi.
Soguk havalarda ilk 15 dakika boyunca hafif hafif duyabilirsiniz korkmayin. He ciyak ciyak islik caliyorsa gecmis olsun
Günümüz sanayicileri, basit bir valf değişimiyle problemi çözebileceklen “oouuuvv abey turbo pert, sana çıkma turbo verelim” diyip haşırt diye çıkma turboyu kitlerler. Ardından sizin turbonuzun valfi değiştirilir. Bir sonraki müşteriye: “oouuuvv abey turbo pert, sana çıkma turbo verelim” der ve sizin turboyu da ona satar. Ordan aldığı turbonun valfi değiş- neyse anladınız işte kalanını. Loop’a girer.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri