bu linkten görsel bir şekilde anlayabileceğiniz karşılaştırma.

Supercharger gücünü egzoz sisteminden değil de bir kayış vasıtasıyla motordan alır. Turbo ise egzoz gazının dışarı çıkarken oluşturduğu basınçla çalışır.

gerekli gücü egzoz gazının basıncından değil de direkt olarak krank milinden alan supercharger turboya göre daha stabil ve doğrusal güç değerleri elde eder. fakat supercharger'ın turboya göre dezavantajı fazla yakıt tüketimidir.
supercharger turboya göre birazcık daha güçsüzdür fakat bahsedildiği gibi doğrusal bir güç kaynağı olduğu için turbo gibi ani güç patlamaları olmaz.
Bu tartışmaya son noktayı vw koymuştur. (bkz: Tsi) alt devirde egzoz basıncı turbo milini yeterli hızda döndüremediği için supercharger koymuş motor devirlenince superchargerın görevini turboya bırakmıştır. Denge sağlanmıştır
İkı sisteminde avantaj ve dezavantajları vardır. Superchargerla multiplikatör yardımıyla istediginiz devirde istediğiniz basıncı elde edebilirsiniz fakat bunun için motordan bir miktar gücü feda etmeniz lazım. Turboda ise atık işe yaramayan egzoz gazını değerlendirirsiniz verimi baya üst noktara çeken bu sistemde ise düşük devirlerde yeterli egzoz gazı basıncı oluşmadığından verimde düşüktür ayrıca egzoz hattında yarattığı yüksek basınç silindir içindeki yanmayı küçük bir miktarda olsa kötü etkiler.
tsi ların ilk modellerinde ikiside kullanılıyordu.
ne ilk tsi ı nede yeni tsı ları kullanmadım avantaj ve dezavantajlarını bilmiyorum ama başladığı gibi devam etseydi mantıklı bir sistem olduğu için ve değişik bir model olduğu için karakterli bir motor olarak ileride daha başarılı olabileğini düşünüyorum.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri