turbo motorunun ömrünü uzatmak amacıyla kontağı kapattıktan sonra bir süre daha rölantide çalışmasını sağlayan chip. turbo palleri motora nazaran daha yüksek devirlerde dönmektedir. motoru durduğunuzda yağ dolaşımı kesilecek ve dolayısıyla turbo millerinde de yağlama duracaktır. ancak turbonun durma zamanı daha uzun olduğundan yağsız çalışan mekanizma gerek pallere, gerek yataklara sürtünerek zarar verecektir.

zamanla deformansyona, parçaların küçülmelerine ve bundan kaynaklı performans kaybına ve turbo basıncının düşmesine neden olacaktır. motoru bir müddet daha çalışmasını sağlayarak ise turbo giriş ve çıkışındaki sıcak gaz soğumuş, basınç sağlıklı bir şekilde düşmüş ve mekanizmanın içinde kalacak yağın sıcaklık yüzünden yanmasını engellemiş olur.
Turbo'nun ömrünü uzatmak amacıyla üretilmiş olan parça.

Tempolu bir sürüşten sonra turbo'nun bir müddet daha yağlamaya devam etmesi için arabayı çalışır konumda tutar. İstenilen süre kadar araba çalışmaya devam eder.

Buna para vermek istemeyen kişiler arabayı stop etmeden önce 30 saniye bekleseler de olur.
Türk milletinin turbosu olmayan otomobillere de taktığı zımbırtı.

Şov amaçlı takılacak bir parça değildir, eğer düzgün kullanılırsa gerçekten işe de yarar. Ama biz millet olarak bir şeylerin suyunu çıkarmak konusunda çok yetenekliyiz.
İnternetten oldukça makul bir fiyata temin edilebilir meret. Başta kurması komplike gelebilir ama sözlükçülere çok dert olduğunu/olacağını zannetmiyorum. Kontağı kapattıktan sonra aracın çalışır halde olması arabadaki eş, dost, akrabayı tedirgin edebilir, zira 30'dan geriye sayması kendisini bir saatli bomba gibi gösteriyor.
Turbonun sıhhati içi gerçekten önemli eklenti.
Biraz show bence gazladiktan sonra biraz bekleniledebilir
Para tuzagi, cok gereksiz bir alet. İÇinde timer olan basit bir röleden baska bir sey degil.

Siz kontagi kapadiginizda röle, akimi uzerine aliyor ve timer da belirledeginiz sure boyunca bu akimin gecmesine izin vererek arabayı çalışır durumda bırakıyor. Süre dolunca rölenin bacağı kapanıyor ve direk olarak kontaga bağlı olduğundan araca giden akımı da kesiyor.

30 saniye beklemek çok zor olmasa gerek, zaten çoğu modern turbolu araçta bu olay da düşünülmüştür. Siz kontağı kapatıp hemen arabadan indiğinizde pss pss diye kuyu pompası misali sesler duyarsınız.

İşte bu turbo türbininiz deformasyona uğramasın diye oradaki mile yağ hattından gönderilen yağın pompalanma sesidir.

Bu olay arabanızda vardır yoktur bilemem ama biraz beklemek ne kadar yorucu olabilir?

HKS gibi büyük firmalar bunu üretse de ve siz de oo bu adamlar yapıyorsa bir bildikleri vardır diyorsanız, getirin beraber açalım içini...

Bir kez o basitliği gördükten sonra emin olun siz de zaten vazgeçeceksiniz.
Gereksiz olan alettir . Turbo bir anda yağlanmayı kesmez çünkü zaten park etmeden önce heralde düşük devirlerde aracı sürmüş olacaksınız yani otobanda bir anda sağa çekip park etmiyorsanız bir garaja veya evinizin otoparkına girersen şehir içi devirlerine düşersiniz .Böylece Turbo basıncı düşmüş olur ve yağ bir anda süzülüp gitmez . Ancak zaten park ettiniz emniyet kemerini çıkardınız aynaları kapattınız veya o da kendi kapansın hadi kapıyı açıp bi nefes alın 2-3 saniye 10 saniye bekleseniz kafi . Kısacası şunu söylemek istiyorum bir otomotiv mühendisi bir makine mühendisi her ihtimali düşünerek yapar bu sistemleri rölantide 5 dakika 20 dakika 30 dakika bekleyeni de düşünür babam gibi çalıştırdığı anda basanı da düşünür . Tek tük hatalar olabilir doğaldır .
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri