turbo motorunun ömrünü uzatmak amacıyla kontağı kapattıktan sonra bir süre daha rölantide çalışmasını sağlayan chip. turbo palleri motora nazaran daha yüksek devirlerde dönmektedir. motoru durduğunuzda yağ dolaşımı kesilecek ve dolayısıyla turbo millerinde de yağlama duracaktır. ancak turbonun durma zamanı daha uzun olduğundan yağsız çalışan mekanizma gerek pallere, gerek yataklara sürtünerek zarar verecektir.

zamanla deformansyona, parçaların küçülmelerine ve bundan kaynaklı performans kaybına ve turbo basıncının düşmesine neden olacaktır. motoru bir müddet daha çalışmasını sağlayarak ise turbo giriş ve çıkışındaki sıcak gaz soğumuş, basınç sağlıklı bir şekilde düşmüş ve mekanizmanın içinde kalacak yağın sıcaklık yüzünden yanmasını engellemiş olur.
Turbo'nun ömrünü uzatmak amacıyla üretilmiş olan parça.

Tempolu bir sürüşten sonra turbo'nun bir müddet daha yağlamaya devam etmesi için arabayı çalışır konumda tutar. İstenilen süre kadar araba çalışmaya devam eder.

Buna para vermek istemeyen kişiler arabayı stop etmeden önce 30 saniye bekleseler de olur.
Türk milletinin turbosu olmayan otomobillere de taktığı zımbırtı.

Şov amaçlı takılacak bir parça değildir, eğer düzgün kullanılırsa gerçekten işe de yarar. Ama biz millet olarak bir şeylerin suyunu çıkarmak konusunda çok yetenekliyiz.
İnternetten oldukça makul bir fiyata temin edilebilir meret. Başta kurması komplike gelebilir ama sözlükçülere çok dert olduğunu/olacağını zannetmiyorum. Kontağı kapattıktan sonra aracın çalışır halde olması arabadaki eş, dost, akrabayı tedirgin edebilir, zira 30'dan geriye sayması kendisini bir saatli bomba gibi gösteriyor.
Turbonun sıhhati içi gerçekten önemli eklenti.
Biraz show bence gazladiktan sonra biraz bekleniledebilir
Para tuzagi, cok gereksiz bir alet. İÇinde timer olan basit bir röleden baska bir sey degil.

Siz kontagi kapadiginizda röle, akimi uzerine aliyor ve timer da belirledeginiz sure boyunca bu akimin gecmesine izin vererek arabayı çalışır durumda bırakıyor. Süre dolunca rölenin bacağı kapanıyor ve direk olarak kontaga bağlı olduğundan araca giden akımı da kesiyor.

30 saniye beklemek çok zor olmasa gerek, zaten çoğu modern turbolu araçta bu olay da düşünülmüştür. Siz kontağı kapatıp hemen arabadan indiğinizde pss pss diye kuyu pompası misali sesler duyarsınız.

İşte bu turbo türbininiz deformasyona uğramasın diye oradaki mile yağ hattından gönderilen yağın pompalanma sesidir.

Bu olay arabanızda vardır yoktur bilemem ama biraz beklemek ne kadar yorucu olabilir?

HKS gibi büyük firmalar bunu üretse de ve siz de oo bu adamlar yapıyorsa bir bildikleri vardır diyorsanız, getirin beraber açalım içini...

Bir kez o basitliği gördükten sonra emin olun siz de zaten vazgeçeceksiniz.
Gereksiz olan alettir . Turbo bir anda yağlanmayı kesmez çünkü zaten park etmeden önce heralde düşük devirlerde aracı sürmüş olacaksınız yani otobanda bir anda sağa çekip park etmiyorsanız bir garaja veya evinizin otoparkına girersen şehir içi devirlerine düşersiniz .Böylece Turbo basıncı düşmüş olur ve yağ bir anda süzülüp gitmez . Ancak zaten park ettiniz emniyet kemerini çıkardınız aynaları kapattınız veya o da kendi kapansın hadi kapıyı açıp bi nefes alın 2-3 saniye 10 saniye bekleseniz kafi . Kısacası şunu söylemek istiyorum bir otomotiv mühendisi bir makine mühendisi her ihtimali düşünerek yapar bu sistemleri rölantide 5 dakika 20 dakika 30 dakika bekleyeni de düşünür babam gibi çalıştırdığı anda basanı da düşünür . Tek tük hatalar olabilir doğaldır .
aslında herkesin bildiği arabanın turbosunun pervanesi dönüyomuş hemen kapatılınca yağsız kalıyomuş bla bla bla bla...

peki olaya bir de şöyle bakalım. elinizde ortalama 300hp aşırı beslemeli yavru bir canavar var. Çıktınız çevre yoluna yarım saat bir saat sıktın sıktın orgazm oldun çektin sağa. aman stop etme abi turbo yağsız kalır rolantide çalışsın. peki tek derdimiz yağlama mı? soğutma da sıkıntı olmasın? hiç o sıktığınız arabayı kenara çektikten sonra kaputu açıp şöyle az bi çatalı göstermek suretiyle eğilip turboya baktınız mı? sizce kaç derecede?

hepinizin bildiğini biliyorum ama hatırlatayım, soğutma 2 şekilde yapılır yağ ve soğutma suyu. peki ya rolantide yağ ve su pompanızın debisi ne kadar biliyo musunuz? peki bir metal nasıl soğutulmalı? ısınmış neredeyse akkor olmuş bir metal yavaş bir ısı değişimiyle tabiri caizse 'nazikçe' soğutulmalı. sen arabayı sıktın sıktın cayır cayır oldu, rolantideki su ve yağ debisinin o turboyu soğutmaya yeteceğini mi zannediyorsun?

turbo timerdan önce bizim araba nasıl soğutulmalı sorusunun doğru cevabını bulmamız lazım. ciddi manada sıkıştırılmış bir araba öncelikle sakin bir kullanımda gezerek makul bir sıcaklığa getirilmeli. bu sakin kullanım sırasında hem yağ ve su debisi artmış olacak hem de rolantiden daha fazla ve sıcak egzoz gazı turboyla etkileşime girmiş olacak. bu durumda ne baaaam diye bir soğutma ne de yetersiz bir soğutma olacak. hem düzgün bir debiyle sıvılar turbodan ısı alacak hem de bir miktar daha ısı turboya girerek aşırı hızlı soğumanın önüne geçecek.

he evet arabayı sıktıktan sonra bir miktar arabayla sakince gezdik normal bir sıcaklığa getirdik, ya da zaten evden işe gidiyorduk sakin kullandık. turbomuz sıcak ama cayır cayır da yanmıyor. o zaman işte araba park edilir, rolantide bir süre soğumaya bırakılır. o zaman turbo timer dan bahsederiz. ya da oturur beklersiniz.

sevgiler
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri