• / 2
otomobil kullanma benim için bir zevk, bu yüzden, şahsım adına atmosferik motor diyeceğim.
diesel for need, gas your love.
benzinli araçlarda red line, dizel araçlarda dead line.

not:emisyon derdi ve petrol derdi olmasa kimse 4.0 litre atmosferik motorlu 500 hp maksimum güç veren ve 9000 devir çeviren flat-6 boxer motor porsche 911 gt3 rs yerine yeni turbo 3.0 911'leri istemez.
Şimdi burda 1.0 tsi ciler doluşcak. Tabikide tercihim uzun ömürlü ve az yakan atmosferikte olucaktır.
Koyu bir amerikancı olarak tabi ki de atmosferik diyorum. Sadece sesleri bile tercih sebebidir. Sürüş zevkini söylemiyorum bile.
Tartışmasız atmosferik motor. Sesi, kokusu, kullanım zevki, üst devirlerde git gide canlanan ve kendine aşık eden güzelim atmosferik varken -ülke şartlarını da göz önünde bulundurarak- 1.0 ecoboostlar 1.2tsi'lar falan beş para etmezler.
%60 Turbo, %40 NA.
Bir Petrolhead in tek bir seçim yapması mümkün değildir. Sözüm meclisten dışarı takım tutan gibi fanboy olanlar yapabilir tabii.
Bir tarafta ls7,f20c bir tarafta 4g63,ej20. Bir tarafta cold start'la gürleyen v8 diğer tarafta bwaaaah stututu, çiiuuuuv sesi. Bilemiyorum gerçekten zorlu bir karşılaştırma.
Hemi gibi bi v8 varken supurge sesli turbolar? Ahahahahahahah
Cevabi atmosferik olan karsilastirmadir.
Ooo, forum ondan da alırım bir dal.
e)hepsi
Turbo'nun ıslığını da sevmiyor olamazsınız...
Atmosferiğin de yeri ayrıdır.
e)hepsi yani özetle...
Atmosferik candir gerisi yalandir
Şuan ki ulaşılabilir araçlarda, yani günlük kullanım için olanlarda; atmosferik can filan değildir. Hele ki 1.2, 1.4, 1.6 gibi motorlarda atmosferik tamamen eziyettir. Arkaya 2 kişi binince ve klima da açık olunca çekmez oluyor benim araba. 4 ileri otomatik. 2. viteste gaz yemiyor. 1'e de düşemiyor. Çünkü hızım 30-35. 1' e düşse şanzıman dağılır. Velhasıl solumdan şahinler geçiyor. Neresi güzel bunun şimdi?

Edit: 1.6 hariç. 1.6 vvt-i 132 yi unutmuşum.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir