ters basınç ile duran turbo türbininin tekrar uygun basınca ulaşması esnasında yaşanan zaman kaybı.

ayak gazdan kesilince gaz kelebeği kapanır ve motora giren basınçlı hava gidecek bir yer bulamadığından dolayı geri döner. hâli hazırda dönmekte olan türbine ters bir basınç uygular ve durdurur. tekrar gaza basıldığında türbinin ihtiyaç duyulan basınca ulaşıncaya kadar geçen zamana denir.

aslında bu durum turboya oldukça zarar verir. çeşitli düzenekler ile bu geri basıncın türbine ulaşması engellenmeye çalışılır. en yaygını için,

(bkz: blow off valve)
turbo lag da denir.
Turbo boşluğunu engellemek için ekstra olarak elektrikli turboların kullanımı ile son bulacak durum.
Silinsin...
Volvonun yeni 2 litrelik dizel ünitesinde çözdüğü sorundur. Volvo kaputun altına bir basınçlı hava tankı ve bir kompresör ilave ederek ihtiyaç halinde turboyu anında doldurabilecek bir teknoloji geliştirmiştir.
Power Pulse. Volvo'nun bu hadiseyi yenmek için kullandığı yol budur.
Modern dönemlerde çok sıkıntı olmayan durumdur. Bunun için elektrikli turbolar, twin power teknolojisi ya da değişken geometri gibi farklı çözümler uygulandı.

İlk çıkan turboların büyük problemiydi ama... Hatta 80'li yıllarda F1'de turbo dönemi yaşanırken, pilotlar turbo devreden çıkmasın diye fren ile gaza aynı anda basarlarmış ki turbo dönmeye devam etsin.
eğer bundan zevk almayı bilirsen çok keyifli olan durum
bunlar da ilginizi çekebilir