Egzoz gazlarından yararlanarak havanın basıncını ve hızını arttırırak yanma odasına gönderen parçadır.
Hava ne kadar basınçlı basılırsa o kadar ısınır, burada da intercooler devreye girer. genel olarak aracınızın ne kadar yakıt tüketeceği, ne kadar hızlı gideceği bu parçanın ayarına bağlıdır.
rolantide gaza basmamak, araba stop etmeden önce 30 saniye rolantide çalıştırmak ile ömrünü uzatabileceğiniz parçadır. kafanız rahat olsun uğraşmayayım istiyorsanız atmosferik motor'lu bir araba kullanın.
Türbin ve kompresör olmak üzere iki adet pervaneye sahip olan ve türbin egzoz tarafında, kompresör emme tarafında yer alan parça. Egzoz gazının çıkma basıncıyla dönen türbin aradaki bağlantı milinin yardımıyla kompresör pervanesini döndürür. Bu sayede motor silindirine önemli ölçüde artan bir hava girişi sağlanır.
stop etmeden önce 20-30 saniye bekleyerek turbo milinin rolanti hızına gelmesi ve ilk çalıştırıldığında da bir süre rolantide çalıştırmak yağlanmayı sağlayarak ömrünü uzatır.
1.3 multijet motordaki bilgisayar fanından hallicedir
Turbo timer ile ömrü uzayabilen alet.
Yağlama devam eder, çocuğun ömrü uzar.
Değişken geometrili ve normal olmak üzere 2 türdür. Değişken geometrili olanlar aldığı hıza göre kanat açılarını değiştirmekte ve ölü devirleri azaltmaktadır.
Küçük hacimli motorlardan yüksek güç almak için yapılması gereken iki tane hamle vardır; daha fazla yakıt püskürtmek ve bu yakıtı yakmak için daha fazla hava göndermek. Atmosfer basıncının üzerinde üfleyebildiğiniz basınç sizin için güç demektir. Aynı motora sahip iki otomobilden turbosuz olan daha düşük güç üretir ve daha düşük yakıt tüketir, turbolu olanda hem güç daha yüksektir hem de bir miktar fazla yakıt tüketir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri