Motora daha fazla hava alınmasına yardımcı olarak güç artışı sağlar. Egzoz gazının dışarı çıkarken oluşturduğu basınçla çalışır. Ülkemizde kullanımı superchargere oranla daha fazla olsada harbiden bu işten anlayan abilerimiz genelde supercharger tercih eder çünkü turboda ani güç patlamaları vardır, supercharger enerjisini kayışlar ve dişlilerden alır sürekli hava girişi sağlar yakıt turboya oranla daha fazla olur.
Bir diğer konu içi: (bkz: turbo nedir? nasıl çalışır?)
Büyütülmesi ile çok ciddi güçler elde edilebilir.
hybrid-turbo adı altında sadece pallerinin büyütülmesi de mümkündür.
Bilyali modellerin seçilmesi daha iyidir
superchargerdan daha fazla tercih edilmesinin sebebi üst devirlerde daha verimli olması. supercharger alt devirlerde daha performanslı olduğu için V8 düşük devir amerikanlarda kullanılır. küçük hacimli yüksek devirli avrupalılar turboyu daha çok tercih eder. büyütüldükçe lag oluşmaya başlar. gazdan ayağınızı çekince biten egzos beslemesi ile turbonun devri iyice düşer tekrar bastığınızda büyük turbonun devrini alıp tam yükleme yapması zaman alır, bu gecikme aslında en fazla 1 saniye sürmesine rağmen yarışlarda kuruşun hesabını yapan takımlar ALS sistemini uygularlar. bu sistemle ayak gazdan çekildiğinde sadece ateşlemeyi keser, yakıt gitmeye devam eder. yanmayan yakıt iyice ısınan turbonun içinde patlar ve sürekli bir devir sağlar, patlamanın etkisi egzosdan duyulur ve görülür, (bkz: wrc)
(bkz: haram beygir)
Buna bağlı olan hortumların yırtılması ile ıslık ve üfleme sesi duyabilirsiniz. Hemen turbom öldü sanmayın hortumlara bakın sağlamsa, turbonuz gidicidir.
Palleri kırıldığında egzoz'dan arkanıza şarapnel parçaları fırlatan sistemdir. Dikkatli olun insanların canına kastetmeyin.
Her yiğidin gönlünde büyük bir tanesi yatan parça. Gt30 olursa tadından yenmez.
egzoz gazları sayesinde güç elde edebileceğiniz yegane parça. düşünenden allah razı olsun.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri