Türkiye'de kaliteli sayılabilecek birkaç markanın direkt enjeksiyonlu lpg dönüşüm sistemi yapmaları ile mümkün olan uygulama. Özellikle Prins markasının bu konu hakkında geliştirdiği sistemler mevcut.

sistem hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Sırf markanın kendi ürünü değil konu hakkında da detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.
Prins markasının geliştirdiği "Direct Liqui Max" isimli sistem ile mümkün olan uygulama. Direkt enjeksiyon, yakıtın, manifolt yerine (port yakıt enjeksiyonu), yüksek basınç (20-200 bar) altında direkt silindir içine enjekte edilmesi demektir. Sistem, sıvı LPG’yi yüksek basınç altında silindirin içine enjekte etmek için, modifiye edilmiş bir yüksek basınç yakıt pompası ile benzin sisteminin yakıt enjektörlerini kullanır. Böylece emme manifoldunun ayrıca delinmesine gerek kalmaz.
Tsi zaten uzun omurlu bi motor degil (1.4 olanlar) lpg de ne olur acaba
BRC LDI versiyonuda vardır.
"Direkt enjeksiyonlu motorlar için geliştirilen BRC LDI Sistemi LPG'yi likit halde yüksek basınç pompası vasıtasıyla aracın kendi yakıt hattını kullanarak gönderen ; benzine göre %45 tasarruf ve %5 güç artışı sağlayan yüksek teknoloji yeni nesil bir lpg sistemidir. Soğuk motorda doğrudan LPG ile start alan LDI Sistemi %100 lpg ile çalışmakta ve benzin tüketmemektedir."
BRC Ldi
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri