Motorlarda silindir kapağında bulunan egzantrikler ile motor bloğunun en alt kısmında yer alan krank mili çıkıntısı arasında çalışan, kasnaklar ve rulmanlar yardımı ile boylamasına yerleştirilen kayışlardır.
4 yılda bir değişmesi gereken parçadır, genel olarak yıldan önce 90.000km yapıldıysa yine değiştirilmesi gerekir.
Bazı motorlarda yerine zincir kullanılır. zincir kullanılanlarda motor ömrü boyunca değişim gerekmez genelde. (bkz: Toyota Corolla ae101)
Mondeo Mk3 2005 2006 kasalarda dizellerde zincirlidir
Motor kaputuna kaçan kedilerin katilidir. Lütfen en azından bir kez kornaya basın, Dünya babanızın çiftliği değil!
değişim masrafından kaçınca,olur olmadık yerde kopup yolda kalmanız bir yana, triger değişimin kat ve kat fazla masraf açmasına sebep olan lastik parçası,laylon hammedeli zımbırtı.
2.el araba alır almaz güvenmeyip hemen orj olaani ile değiştirilmesi gereken parcadır.
Koparsa;
Subaplari pistonlara cakarsiniz .


Zincirli olanlarda gergisini ses yapıp yapmadığını kontrol etmelidir
Subap tahriği için kullanılır. İlk versiyonu subap tahrik milleriydi, günümüzde bu teknoloji hala kullanan harley davidson motorlar kaldı. Vrod serisi hariç herhangi bir harleyde silindir bloğunun yanlarında bu milleri görebilirsiniz. Krank milinde bulunan kam çıkıntıları ile tahrik olan mil üstten subap piyanolarını iter ve subaplar açılır. Sonraki zamanlarda egsantrik mili diğer adı ile kam mili silindir tepelerine alınarak kayış ve zincirle dönderilmeye başlandı. Krankın attığı iki tura karşılık bir tur atar kendileri. Kayış olanların ömrü gibi maliyeti de düşüktür. Zincirli olanlar uzun ömürlüdür ama zincir de belli periyotlarda değişir. Multijetlerde 160.000 km mesela. Bir de kayışlıya ek olarak zincir gergisi de bulunur. Ducatilerde desmosdromik diye de değişik bir versiyonu bulunur.
Dün değiştirdiğim hedeler'dir. Boxer makinelerde triger kayışı değil ''kayışlarını'' değiştirirsiniz.

Kopunca üzülürsünüz. İkinci el araç alıp triger kopartan çok tanıdığım var. Alındığı gibi eğer yakın zamanda değiştirildiğini gösteren bir belge yoksa koşarak trigerinizi değiştirin.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri