metro, otobüs, vapur ve tramvayın karışımı bir toplu taşıma aracıdır.

efendim yine çinli'ler yapmışlar yapacaklarını, yükseltilmiş ve yukarıda genişçe bir otobüs inşa etmişler ama aynı zamanda özel bir ray üzerinde gittiği için de yolu da belli, tramvay misali. 2 metrelik "bacakları" sayesinde altından diğer araçların geçişine de olanak sağlıyor, trafikte yer kaplamıyor.

otobüs uzunluğu 21 metre ve 300 yolcu kapasitesine sahip. bu anlamda da tam bir vapur havası var. tek bir farkla, bu karada gidiyor ve elektrikle çalışıyor.

fakat gerektiğinde 4 otobüsü arka arkaya eklemeyi de mümkün kılmışlar, bu bakımdan da alın size metro işte.

mühendislerden biri, metro gibi işlev göreceğini ama altyapı masrafının metronun 5'te 1'inden az olduğunu söylemiş.

yaklaşık 2 aydır deneme sürüşü ve kontrolleri yapılan bu acayip araç çin’in hebei eyaletinde bu hafta trafiğe çıkmaya başladı ama ne zaman yayagınlaşır bilinmez.
hızlı giderken altından geçmeniz durumunda neler olacağını tam kestiremediğim otobüs.
mercedes g 63 amg 6x6 sahibi iseniz size sıkıntı yaşatacak otobüs
çocukken aklıma gelen bir projenin can bulduğunu görmek beni şaşırttı. Kendisiyle aynı hızda gitmek dışında altındakilere yanıltıcı şeyler yaşatacağı kesin. trafik dururken lan noluyor ilerliyo muyum olanlar olabilir. işin garibi ise şerit dışına doğru hareket eden bir kaza olursa neler olacak?
çin'in projelendirip hayata geçirdiği, çok yakın zamanda da ihracatına başlayacağı otobüs. trafiğin bol olduğu memleketlerde çok iş görecektir.
Çinlilerin Dünya'da ulaşım çözümleri devrimi yapacakken yolda bıraktıkları proje. Cidden laf olsun diye değil, yukarıdaki videoda görebileceğiniz üzere geliştirilen prototip yol testleri gerçekleştirilmek üzere test rotası trafiğe kapatılmıştı. Burada belirtilen habere göre prototip aylardır yerinden kımıldamamış. Hangar vari garajına çekilmiş toz içinde, başında bekleyen görevli bekçiler bile unutulduğunu kabul etmiş; hatta bekçiler yetkili şirketle iletişime bile geçemediklerini söylemiş. Olayın komik tarafı prototipi geliştirmek için faal bir yolun trafiğe kapatılması ve artık proje yalan olduğu için yolun bir kısmının kapalı halde bırakılması.

Çinliler milenyumun gelişinden beri atılımlarıyla herkesi şaşırtıyordu, fakat bu örnekte de görmüş olduğumuz üzere işler her zaman göründüğü gibi parlak gitmiyor gibi. Bu giriyi de bir atasözüyle bitireyim: Büyük lokma ye büyük konuşma.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri