kelime anlamı olarak "şanzıman" olarak çevirilse de, bildiğimiz şanzımandan (vites kutusundan) farkı, şanzımanın, diferansiyelin ve diferansiyelden çıkan, tekerleri döndüren şaftların bir araya geldiği ünitenin adıdır.. aracın tasarımına göre bu parçalar birbirine konum olarak çok yakın olduğunda ayrı ayrı çok yer kaplayacağı için bu parçalar tek bir yerde, tek bir parça olarak imal edilirler..
en çok kullanıldığı alan, önden çekişli araçlardır.. çekiş önde olacağı için vites kutusundan diferansiyele giden bir şafta gerek olmayacağı için diferansiyel ile şanzıman tek parça imal edilir, motora montajlanır ve ön tarafta yerden tasarruf edilir..

motoru önde olan arkadan çekişli araçlarda ise 50/50 ağırlık dağılımını yakalamak için aynı ünite arkaya konur..
Birçok ortadan ve arkadan motorlu otomobillerde de kullanılan şanzıman-diferansiyel ikilisidir. Porsche 911 mesela tarihi boyunca transaxle ile üretilmiştir. Aynı şekilde Ferrari 360, 430 gibi ortadan motorlu modeller, Lambo Gallardo, Huracan, kısacası aklınıza gelebilecek her türlü ortadan motorlu otomobilde bulunur.

Önden çekişlilerde yer alır, nadiren önden motorlu-arkadan çekişli modellerde de bulunur. Bunlara en güzel örnek Alfa Romeo 75 modelidir. Ağırlık dağılımının dengeli olması için bu şekilde üretilmiştir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri