Şaka filan yapmıyorum benim için Renault Toros(R12) Station'dır.
Ne alaka diye sorarsanız bu algıyı yaratan etkenleri size sayayım:

1) Arkadan itiş olmamasından dolayı kaynakçı(diferansiyelden bahsediyorum) yancı gençlerimizin ilgi alanına girmez.

2) Genelde bu araçları büyük oluşu ve ucuz yürütme maaliyetlerinden dolayı usta vb. vatandaşlarımız tercih ediyor. Dolayısyla onlar için bir nevi ekmek teknesi olduğundan otomobillerine iyi bakarlar ve sorumlulukla kullanırlar.

3) Ee haliyle bir usta kolay yetişmiyor dolayısıyla zaten yaş kafadan kemale ermiş oluyor ve bu genel kullanış tarzına da yansıyor.

4) Bundan emin değilim ama muhtemelen araba uzun, hafif ve haliyle eski teknoloji olduğundan muhtemelen epey güvensiz hissettiriyordur diye düşünüyorum. Dolayısıyla aksiyon arayışlarını ya boşa ya da komple boşluğa çıkaracaktır)

Sonuç olarak bu benim görüşüm. Trafikte Station
Toros görünce kucaklayıp, içime sokasım geliyor, yıllardır aramızda o derece bir güven oluştuğunu söyleyebilirim.

Benim için hızlı araba olan önerme. Elin apaçisi ile uğraşmana gerek kalmaz, canını sıkarsa sol şeride geçer basarsın, sollamaya kalkınca 'lan acaba!?!' gibi soruların olmaz, tehlikeli bir durumdan ister frenle ister gaz ile uzaklaşabilirsin vs.

Etrafımda olması durumu başka, eğer etrafımdaki güvenli arabadan bahsediyorsak Renault Toros mantıklı olabilir evet.
İlk entrye yönelik birkaç itirazım olacak:

Birincisi Anadolu'nun birçok köşesinde hala ciddi talep gören bi otomobildir toros. Büyükşehirde yaşlı amcaların elinde nadir gördüğünüz bu araçlar kırsalda gençlerin "başına bişey gelse cebe çok zarar vermez" düşüncesiyle hor kullanabildiği araçlardır. Risk taşırlar. Çevre yollarında kendilerini ispatlamak için çıkacakları yüksek hızlarda yapılan en küçük bir hata onlarca taklayla paramparça olmak demektir.

İkincisi yukarıda da bahsedildiği gibi tenekeden hallice bi araba olduğu için can güvenliği yok sayılır. İnce tekerleri ve hafifliği ile virajda uçuruma uçmak işten bile değil.

Benim en güvenilir araba düşüncem ise tabii ki bir Volvo. Başta İsveç çeliği olmak üzere marka olarak güvenlik konusunu yıllardır Motto belirlemiş adamlar. Bugün 20 yaşında bir Volvo bile içindeki yolcuları güvende hissettirecek pasif güvenlik donanımlarında sahip. İşin dalgası bir yana tank olarak anılması boşuna değil.

Diğer bir husus ise kullanıcı profili. Volvo kullanıcıları büyük çoğunlukla aklı selim insanlar olur. Meslek olarak doktor, dişçi mühendis gibi kafası çalışan insanların tercihidir Volvo, emekliler de buna dahil. Belki de hiç polestar göremememizin temel sebebi de budur. Ülkemizde C30 dışında apaçi eline düşmüş Volvo görmeniz beyazdan farklı renge sahip bir jetta görme ihtimalinizden daha düşüktür. Tabii Norveç'te yaşıyorsanız Gatebil'de dünyanın en absürt Volvo'larını görmeniz de mümkün.

Yani mantık arabasıdır Volvo; premium markalarda beklenen birçok donanımı lüksü barındırır aynı zamanda daha makul fiyatlara sahiptir, ambleme para ödemez Volvo sahipleri (gerçi artık o da değişiyor). E segmentinde ilk defa 1.6 motor sunan araç S80'dir belki biliyorsunuzdur. Sözlükte eleştiri alsada işini yapmaktadır bu arabalar. A'dan B'ye giderken güvenli seyahat..
toros önermesini kabul etmediğim konsept. zira sudan ucuza tamir masraflarıyla umurlarında olmaz trafik. en azından benim gördüğüm. genellikle istanbul'da tesisatçı dediğimiz su, elektrik gibi ustaların aracıdır. ne muayenesi olur, ne de arabanın elle tutulur bir yanı. ustayı bir noktadan bir noktaya götürsün yeter.

volvo'nun yanı sıra premium modellerin de içinde bulunduğu grup. bu araçlar genellikle markaların en klas, en prestijli arabalarıdır. güvenlik donanımları üst seviyedir. güçlü motoru olsa bile gazlamaya fazla yatkın arabalar değillerdir. bu yüzden bu araçlar genellikle belli bir yaşı geçkin, hayatta doygunluğa ulaşmış ve hafif keyif kafasında insanlar tarafından kullanılır.
"Güvenli olan araba değil sürücüsüdür" diye atlamak istediğim başlık. Yani ilk entrideki arguman da aslında birazcık buna parmak basmak istemiş. Büyük şehirlerde bu tarz bir aracın genel kullanıcı profiline baktığımızda evet etliğe sütlüğe karışmayan abuk subuk hareket yapmayan sağdan sağdan ilerleyen dayılar kullanmaktadır. En çok ucuz malzemeden dolayı istedikleri gibi çarparlar ifadesi kullanılmış fakat arkadaşlar torosa binen adam zaten daha onun neresini yaptırsın yahu. 10 tlye alacağı parçaya dahi acıyarak gözü gibi bakar o dayı o torosa.

Başa dönecek olursam bir otomobili güvenli yapan sürücüsüdür. Bmw 3 serisi kağıttan mı yapılmış? Hayır ama kullanıcı profiline bakarsanız sürekli bir kaza bir atraksiyon. Scirocco'nun kaza ortalaması türkiye genelindeki kazaların toplamını geçmiştir. Fakat bu scirocco'nun kötü veya güvensiz bir araç olduğunu göstermez. Gösterdiği tek şey "tekinsiz sürücü" olduğudur.
Volvo önermesini de kabul etmiyorum. Allah korusun çarpsak parçamızı bulamazlar. Gerçi parçamız ucuz(bkz: Swh*)

Torosa 7 kişi doluştuk hız deniyoruz. Hedef ibrenin sonu Allah'ım sen bizi koru...
Trafik akışına ve kurallarına uyan bir şöför olduktan sonra bütün arabalar.
Arabalar değil insanlar kaza yapıyor dediğim başlıktır. Bu yüzden en güvenli sürücü veya sürüş teknikleri gibi bir düşünce daha doğru olabilir diye düşünüyorum. Herkes kendindeki sorunları bilip üzerine giderse zaten ortada sorun kalmayacak ama işte olamıyor...
(bkz: Ferrari F40) yiyorsa kaza yap.
yaşlı bir amcanın sürdüğü yıllanmış ama gıcır gıcır bir mercedes. huzur da verir üstelik.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri