trafikte iki sürücünün birbirleriyle girdikleri ve her gün yüzlercesi yaşanan efsane diyaloglardır.

benim henüz başıma gelmedi ama vakti zamanında peder beyin gençlik heyecanıyla böyle bir diyalogu olmuş:

babam ve kuzeni bir gün arabayla bir yere giderken dar bir sokakta trafik tıkanıyor. trafiğin sıkışmasının sebebi, tek yönlü olan sokakta ters yönden gelen bir aracın olması. söz konusu araçla babamların içinde olduğu araç burun buruna geliyor. iki taraf durunca arkadaki arabalar da duruyor ve kornalar veryansın etmeye başlıyor. bu noktada babam eliyle adama geri gitmesini işaret ediyor ve olaylar gelişiyor:

adam: gitmiyorum kardeşim, sen geri git!
babam: iyi de beyefendi burası tek yön. ters yönden geliyorsunuz.
adam: (kendinden oldukça emin, kızgın bir biçimde) iyi de sokağın girişinde girilmez tabelası yok!!
normalde küfür etmeyen, kavgaya girmeyen peder bey nasılsa bir anda parlayıp lafı oturtmuş:
- ananın a....da da girilmez tabelası yok ama girmişler!

bu söz üzerine adam geri vitese takıp yolu açmış. araçların burun buruna olduğu o sahnede babam nasıl dayak yememiş, hala şaşıyorum.
ben - neden sinyal vermiyorsun?
adam - çalışmıyor.
Yan koltukta oturan yengeme emniyet kemerini takması için ikna etmeye çalışırken 'benim kocam sarhoş kullanıyo arabayı takmıyorum, şimdi mi takacam' demesi.
çok naif bir insanım ama trafikte çok cinnete geliyorum. Kendi terbiyesizliklerimden birkaç örnek vereyim:
Kafa kafaya denk geldik bi minibüsle sokak girişinde. Bayağı hızlı girmiştim direksiyon manevralarıyla paçayı kurtardım tam böyle yan yana geldik adamla.
-Oğlum bak böyle hızlı girme sokaklara birilerinin canını yakarsın
+dayı ben hep böyle girerim sıkıntı mı var
-ulan bak ezersin birini yapma
+DAYI SANA VURDUM MU VURMADIM NE TATAVA YAPIYON YÜRÜ HADİ

Yaptığım bu terbiyesizliği o zamanki çocukluğuma veriyorum. Böyle babacan bir adama bu laflar edilmez. Hala hatırlar üzülürüm. Onun dışında tek taraflı olarak sarfettiğim sözlere birkaç örnek;
1- CAMI AÇ CAMI
2-SENİN LASTİĞİNİ S...İM P..ENK
3-ÇEK SAĞA ÇEK
4-O SİNYAL KOLU G..NE Mİ GİRDİ HE DALLAMA
5-ELİNİ AYAĞINI S...N AYARSIZI ÖYLE FRENE Mİ BASILIR İTOLİT

Evet yazdıkça kendimden tiksindim. Sağolun bende bir farkındalık oluşturdunuz. Ulan ne pis bi herifmişim ben ya. Allahtan iş daha inip kavga etmeye varmadı hiç. Allah korusun yol vermedi diye birbirini bıçaklayan var. Fazla gerilmeye gerek yok. Hepinizi direksiyon simidiyle selamlıyorum
Geçenlerde Peugeot 308'le kadıköy civarlarında geziyoruz. Arabada da 4 tane sapız. Yoğurtçuyu çıktım önüme bir Peugeot 2008 geldi. Camın üstündeki fren lambasına bu hızlıca yanıp sönme zımbırtısı falan yapmış. Arkadaşlara dedim ki 2008'e de çaça mod fren lambası yapılır mı lan. Neyse azcık ilerledik stadı geçtik tam caddeye doğru çıkan yolda nazlının yeri civarında yanıma yanaştı. "Yav arkadaş şu arabayı ne zaman arkamda görsem mercedes sanıyorum bu nasıl bir güzellik" dedi. Çok içten söyledi tabi biz de arabada 4 erkek açtık camları. Eyvallah dayı senin araba da öyle dedim. Pejo dayanışmam kabardı "Allah kaza bela vermesin kardeşim güle güle kullan" dedi. Sağolasın patron sen de öyle dedim ilerledik. Tabii bu diyalog baya hoşumuza gitti. Şimdi arkadaşlarla bir araya gelince hemen "vaaaay şu arabayı ne zaman görsem mercedes sanıyorum" diyoruz.
bunlar da ilginizi çekebilir