6 Mayıs 2015 tarihinde, trafik haftasında kurulan, trafikteki hakları gözetmeye yönelik dernek.

Derneğin kuruluş hikayesi ise şöyle; 19 Ekim 2012 tarihinde dernek kurucularından Yasemin Usta’nın kardeşim dediği tek yumurta ikizi kuzeni Gökhan Demir (18), geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybediyor.

Ehliyetsiz bir şoförün, aşırı hızla hatalı sollama yapması, Gökhan Demir’in hayatına mal oluyor.

Bunun üzerine uzun bir hukuksal süreç ile uğraşan Yasemin Usta şunları söylüyor; “Yaşadıklarım bana çok şey öğretti, hala da öğrenmeye devam ediyorum. Bu tecrübeleri ve öğrendiğim bilgileri doğru bir şekilde diğer trafik mağdurlarına da aktarmak istedim, çünkü trafik kazaları nedeniyle sevdiğini kaybeden veya engelli kalan daha milyonlarca kişi var. Trafikte Haklarım Derneği ve Platformu projelerimi bu düşünceler eşliğinde olgunlaştırdım.”

Hakları aramanın ise öncelikle haklarını bilmekten geçtiğini ifade eden dernek, bu yüzden dernek ekibi ve danışma kurulundaki uzmanlar ile birlikte Trafikte Haklarım Platformu projesini hayata geçirmek istiyor.

Dernek olarak amaçları; trafik mağdurlarının doğru ve güncel bilgiye ulaşarak haklarını koruyabilmelerine yardımcı olabilmek ve hakların iyileştirilmesi konusunda toplumsal ve hukuki farkındalık yaratabilmek.

Trafik güvenliğinde farkındalık oluşturmak ve kamusal duyarlılığı artırmaya yönelik olarak bilgilendirme faaliyetleri ve kampanyaları yürüterek, trafik kazalarından kaynaklanan ölüm ve yaralanma oranının düşmesine katkı sunmak.

Trafikte, hayatta, her yere de, her zaman birbirimizin haklarına saygı gösterebilmemiz dileğiyle...

Kaynak: Trafikte Haklarım Derneği Ekibi
www.trafiktehaklarim.org/
şimdi sözlük sayesinde varlığından haberdar olduğum dernek. güzel işler bunlar çocuklar. böyle devam.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri