Sanılanın aksine asla trafiğe çıkmayın demedim. Gerekli bilgileri ve pratikleri edindikten sonra trafiğe çıkarak trafik bilincini edinin dedim. Dememin en büyük sebebi ehliyet verilirken insanlara hiçbir şey öğretilmemesine rağmen verilmesi. Yani ehliyet bir araç değil. O belge cepteyken çıkılan trafik de aynı cepte değilken çıkılan trafik de aynı.

Genel olarak demek istediğim direksiyon hakimiyeti hakkında pedal hakimiyeti hakkında araç hakkında hiçbir pratik yapmadan bunu trafikte yapmaya diretmek. Her ne kadar saçma sistem sana o ehliyeti vermiş olsa da kendin de biliyorsun ki araba sürmeyi bilmiyorsun.

Trafiği çok büyütmeme konusuna gelecek olursak 36 km hız ile bir yaya öldürülebiliyor. Yapılan çoğu güvenlik testi 62 km hızda yapılıyor. Çoğu aracın aslında limiti 90 km/h.

Farkına varmadan büyük hatalar için, geri dönüşü olmayan yollara girmeniz için 1 saniyeden kısa bir süre yeterlidir trafikte. Yaşadıklarımdan da esinlenerek diyorum ki trafiği ciddiye alın. 1.viteste 10la gidilen trafikten bahsetmiyorum. Fren yerine gaza, gaz yerine frene basmak işte öncesinde hiç pratik yapmayanların işi. Eğitim tabii ki trafikte olacak ama öncesinde antrenman ve alıştırma mutlaka trafiğe kapalı alanlarda olmalı. Kaldı ki bu süreç zaten ehliyet alma girişiminde gerçekleşmeli.
tümünü gör