• / 2
Trafiğin doğasını anlatan ve otonom sürüş teknolojilerinin aslında ne kadar gerekli olduğunu basitçe anlatan güzel bir video. Her ne kadar sürüş zevkine çok değer veren birisi olsam da otonom sistemlerin şehir içi trafik sorunlarının en etkili çözümü olacağına inanıyorum. Pek çok kişi bu sistemlerin bu zevki elimizden alacağını düşünse de aslında trafik sorunu çözüldüğünde bu zevki daha erişilebilir hale getireceğini düşünüyorum.

Videonun sağ alt köşesindeki "cc" butonunu tıklayarak altyazıları açabilir, ayarlar butonundan Türkçe seçeneğini işaretleyerek "güzel ama ingiliççe" bahanesinden kurtulabilirsiniz.

Özet geç diyenlere dipnot: Şebek gibi araba kullanıyorsunuz bu yüzden otonom otomobillere ihtiyacımız var.
Motosiklet olandır
Çözüm gelişmiş toplu taşıma ağıdır ancak gelecekteki çözüm videoda anlatıldığı gibi büyük ihtimalle otonom sürüş özelliğine sahip araçlardır.
trafiğe çıkmamak.
Toplu taşıma.
benim yıllardır savunduğum çözümdür. video başında değinildiği gibi, yeşil yandığında tren vagonları mantığıyla hareket edilse 5 araba geçene kadar tekrar kırmızıyla baş başa kalmayız, akıcı bir trafik sağlarız dediğimdir.
bir diğer husus tabi ki takip mesafesini korumaktır; fakat olur mu öyle şey, o boşluğu, mutlaka sizden daha akıllı bir sürücü! doldurmak için gönüllüdür.
herkesin bisiklete binmesi. negzel olur hem.
Sonuna kadar katıldığım çözümdür. Herkes elektrikli otonom araçlara geçsin de bana V8 ile kirletemeyeceğim kadar temiz hava ve boş yol bıraksınlar.
Toplu taşıma
Kısa bir gelecekte herkes otonom araçlara sahip olamayacağına göre. Araç kullanmanın sadece vites değiştirip gaza basmaktan ibaret olmadığını, yolları kullanmanın da öğrenilmesi gerekmekte. Nasıl yazılı olmayan etik kurallar varsa, trafikte de çoğu sürücünün bildiği fakat bazı kendini sürücü sanan öküzlerin bilmediği, uygulamadığı yazılı olmayan kurallara (yavaş gideceksen sol şeritte ne işin var, sinyal kolu sen tutunca sertleşen bir şey değil korkmana gerek yok, iki işi bir arada yapamıyorsan sürüş esnasında telefon ile oynama vb.) uyulursa herkes evine sağlıklı bir şekilde(sinir küpüne dönmeden) gidebilir.

Ya da vazgeçtim mümkün değil herkese benden birer jet pack, uçarak gidin işinize gücünüze.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir