Buca civarında bir kaç ay önce başımıza gelen olay. Kazanın ardından önce polisi aradık ölü yaralı yoksa kendi aranızda halledin dedi. yoldan geçen trafik polisini durdurmaya çalışmamıza rağmen umursamadan gitti.
eğer kaza yaptığımız adam aklı başında biri olmasa, kaçsa, magandalık yapsa? Veya uzlaşmasız, hatasını kabul etmeyen işi yokuşa süren bir adam olsa?gerçekten soru sormaktan başka bir şey gelmiyor aklıma.
siz siz olun arabanızda bir adet kaza tutanağı bulundurun, ola ki akıllı uslu bi adama denk geldiniz sorununuz çözülebilir.
Polislerin uğraşmamak adına iştirak etmemeleri olayı. 3-4 yıl önce 8 araba zincirleme trafik kazasına karıştık. Nasıl rapor tutulacağını doğal olarak bilmiyorduk, 2 araba kolay da 8 araba olunca işin rengi değişiyor. Polis çağırdık, gelmedi. Nasıl rapor tutacağız dedik, her araba diğer 7 araba ile ayrı ayrı rapor tutacak dedi, biz tabii şok.

Sonuç olarak 3-4 saatte olayı çözmüştük ama bu kazaya bile adamlar gelmemişti.
yaralı veya ölümlü kaza olmadıkça trafik polislerinin olaya müdahil olmaması. kaza tespit tutanağı çıkarken amaç polislerin acil durumlara müdahale edebilmesi için yoğunluktan kurtarmaktı, lakin onlar durumu hepten yanlış anlayarak hiç müdahale etmeme olarak kabul etti.

üstte sayılan durumlarda vatandaş ne yapacağını bilemeyebilir veya karşı taraf tutanağı tutmamakta ısrar edip gidebilir. siz adam gittikten sonra polisi çağırsanız, neye fayda. yarım saatte çözülebilecek olay, size belki de aylara mâl olacak. diğer aracı tespit et, evraklar gidip gelsin. mahkeme filan karışsın olaya.

güzel sayılabilecek bir uygulama ancak işgüzarlıklar nedeniyle o da artık bir sorun ülkemizde.
polis "vatandaşın ihtiyaç duyduğu kadar" yardım etmelidir diye düşünüyorum. Yani yaralı ölü olmasa bile adam çağırıyorsa git kardeşim. Belki bir sorun var belki karşı taraf zorbalık yapıyor bilemezsin. Git, olaya müdahale et ve en ufak bir olayda sıkışan trafiğe çözüm olarak sorunu gider.
bunlar da ilginizi çekebilir