dünyanın %34'ünü oluşturan ülkelerdir.

başta ingiltere, irlanda, japonya ve hindistan olmak üzre toplam 78 ülkede trafik soldan akar. formatı düdüklememek adına yazmadım ama başlıktaki görselde bulunan -wikipedia'dan alınan- haritadan rahatça anlaşılabilir. maviyle boyanmış ülkeler trafiğin soldan aktığı yerlerdir. yine de merak edenler için sıralı tam liste burada.

roma imparatorluğu döneminde bile ingiltere'de araçlar soldan gitmekteymiş.
daha detaylı bilgi için (bkz: soldan akan trafik)
başlıktaki görsele bakınca ingilizlerin sömürge haritası zannettiğim ülkelerdir.

bi' dakika ya zaten öyle galiba! adamlar gittikleri veya kolonileştirdikleri her yerde hayatın akışını olduğu gibi trafiğin de akış yönünü kontrol etmişler. vay anasını.
ingilizlerin nereleri sömürdüğünü görebilmemiz için iyi bir fırsattır. at arabaları zamanında daha rahat dövüşebilmek için trafiği soldan akıtmışlardır. şu an için hiç bir anlamı yok, neden hala uygulanıyor neden dünyaya uyum sağlamadılar bu konuda hiç bir fikrim yok.
Singapur, Avustralya
bence Türkiye'nin de dahil olduğu ülkedir. İstanbul'da herkes sol şeritte. özellikle temde sağ şerit her daim daha hızlı akıyor.
Trafiğin soldan akmasının sebebi olarak, at arabalarının kullanıldığı dönemler bakılıyor ki insanlar genellikle sağ ellerini kullanıyorlar. Kılıçlarını sağ elleriyle çekiyor, selamlarını da yine sağ elleriyle veriyorlar o sebeple sol taraftan bir saldırı gelirse eğer savunmasız kalıyorlar. Bunun sonucunda trafiğin soldan akması ayarlanarak bu durumu çözüyorlar. Papa bu kararı resmileştiriyor. Çoğu ingiliz sömürüsü ülkelerde bu yöntemi kullanıyor hatta Fransız devrimine kadar fransa'da da bu şekildeymiş trafik. Fransız devrimiyle birlikte kiliseye başkaldırmak amaçlı sağ tarafa geçmiş. Napolyon'da solak birisi olduğundan dolayı sol eliyle kılıç sallıyormıuş ve ordunun sağ tarafını kollaması gerekiyormuş bu durumu tüm işgal ettiği ülkelerde de uygulamış.

Peki diğer ülkelerde trafik akışı sağ tarafa geçti diyeceksiniz, yanlış hatırlamıyorsam Amerika'da at arabası kullananlar kırbaç vururken sağ ellerini daha verimli kullanmak için atın/atların sol tarafında duruyor yolculuk esnasında sonra bakıyorlar ki böyle durduğunda karşıdan başka at gelip gelmediğinin kontrolü zor oluyor ve kazalar gerçekleşiyor zaman içinde bu sebepten dolayı at arabaları trafik akışı amerika'da sağa geçiyor (sadece belli başlı eyaletlerde) ve amerika içinde ilk fabrikasyon arabaların üretildiği yerdeki kuralda trafiğin sağdan akışı şeklinde olduğundan dolayı soldan direksiyon oluyor tek sebep bu değil bunlara ek olarak ekonomik açıdan ingilterenin hegemonyasından kurtulmak isteyen bir Amerika var o dönemde ingilizlerin tekel olmalarını istemiyor,aykırı davranmak istiyorlar ayrıca yukarda bahsettiğimiz üzere bazı ülkelerde sağdan trafiğe geçmeye başladığından arz/talep durumuna göre durum bugünlere geliyor.

Kaynak : 3-4 ay önce okuduğum ekşi sözlük entrysi ama bulamadığımdan link veremedim aklımda kalanlar bunlar
aydınlandığım bir başka başlıktır. elinize sağlık.
kuzey kıbrıs türk cumhuriyetidir. soldan sürünüz şeklinde uyarılar da vardır. ayrıca bu tür ülkelerden birine gidecekseniz ve araba kiralayacaksanız kesinlikle otomatik vites kiralamalısınız. ben alışığım derseniz başka. fakat kuzey kıbrıs'ta üç gün boyunca solda akan trafikte rahat etmişliğim vardır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri