• / 2
Lisanslı ve lisanssız araba severlerin katıldığı, kendilerinin ve arabalarının sınırlarını denedikleri organizasyonlardır. İstanbul Park'ta ayda 1 kez düzenlenmekte olup, İzmit körfez pistinde de ara sıra organizasyonlar olmaktadır. 300 beygir altı bir araba ile istanbul park çok sıkıcı olabilir zira pistin düzlükleri fazla uzundur yol bitmez. Körfez pisti her zaman candır.
Ülkemizde henüz tam olarak oturmamış bir kültür. Daha zamana ihtiyacımız var gözüküyor ama 10 yıl öncesine göre de baya bir ilerleme var tabii.
Çok pahalı olan hobi'dir.
İstanbul Park'ta bir seans ücreti 350tl'dir, İzmit körfez pistinin ise 450tl.
Yurtdışında makul fiyatlara gerçekleşebilen olay. Ülkemizde ise belki tek elde olduğundan belkide f1 pisti olan ve ciddi giderleri olan İstanbul Park'ta gerçekleştirildiğinden pahalı bir hobidir. Ancak oraya gittiğinizde iyi hizmet alacağınızı ve olaki pistten çıktığınızda izmit gibi çayır çimene değilde güvenli bir alana çıkacağınızı ve büyük ihtimalle aracınıza ciddi bir zarar gelmeyeceğini bilirsiniz.
Caddede yarışmayan, piste çıkan bilinçli bireylerin toplandığı organizasyon.
keşke istanbul park değilde daha ufak ve teknik bir pistte yapılabilse dedirtendir.
nedeni ise istanbul park f1 pisti olduğundan çok uzun düzlükler ve çok sert fren gerektiren virajlar var. arabalar da doğal olarak çok yoruluyor ve hırpalanıyorlar. hatta ve hatta hararete yapan bir çok araba da var. buna da şükür demek lazım yinede..
Yavaş yavaş herkesin kültüre alışmaya başladığı organizasyonlardır.
Şöyle ki ilk zamanlarda birbirine yol vermeyen, virajlarda bilerek yolun dışına atmaya çalışan sürücüler ile doluydu etkinlikler. O sürücüler süre yapamadıkları için ellerini çektiler, bir daha gelmediler. Geriye kalan sürücüler ise hem kendini hem de arabasını geliştiren, bu işe gönül vermiş kişilerdi zaten. Rekora giden başka bir arabaya yol vermek için dışarı çıkan kişiler bile mevcut artık, haliyle her şey daha keyifli. Ayrıca:

(bkz: pist yarışları için öneri ve tavsiyeler)
izlemesi de içinde olması da keyifli olan organizasyonlar. her sene pistlerde artık çok daha iyi araçlar görmeye başladığımız hadisedir.
Valla milyoner olsam yapacağım yatırım bu yönde olur. Bir motorsporlari seven yatırımcı çıksa da istanbulda bir pist yaptırıp hem istanbulpark yoğunluğunu azaltsa hem de pist severlere seçenek olsa.
eskisinin yarısı kadar rağbet görmeyen etkinlikler bütünü. sebebi için: (bkz: 2016 istanbul park halk günü fiyatları)
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir