toyota'nın dünyada yalnızca adapazarı'nda üreteceği yeni crossover'ıdır.

nissan juke boyutlarında olması beklenen araç keskin ve sıradışı soprtif hatlara sahip olacak. kaputun altında benzinli motorla kombine elektrikli bir motor da yer alacak ve bu hibrit konseptle birlikte yeni toyota, türkiye'de üretilen ilk seri üretim hibrit araç olacak.

araçta kullanılacak elektrikli motoru şarj edecek içten yanmalı motorun hacmi ise henüz belli değil. belli olmayan detaylardan bir diğe ise ismi. şimdilik ch-r diye bahsedilen modelin asıl adının ay somnunda açıklanması bekleniyor. geri kalan detaylar ve özellikle de yeni modelin fiyatı japonlar tarafından peyder pey açıklanacakmış.

doğal rakibi nissan juke'un yanı sıra, renault captur ve opel mokka da en önemli rakipleri arasında yer alacak.

öte yandan toyota mühendislerinin 2 yıldır üzerinde çalıştığı araç için sakarya fabrikasına 450 milyon doları bulan bir yatırım yapılacak. yıl sonuna doğru ilk aracın banttan indirilmesi planlanırken yılda en az 130.000 adetlik üretim hedefleniyor. bu da, yeni aracın getirdiği katkıyla sakarya'daki fabrikanın devasa boyutlara ulaşması demek. mevcut kapasitesi 150.000 olan tesisin 280.000 adete yükseltilmesi plananıyor. geçtiğimiz yıl 115.000 adet olan üretiminin de bu yıl 140.000 adetin üzerine çıkması için çalışılıyor.
tümünü gör
ilgili galeri