Toyota Prius ile başlayan serüvende kırılmış olan rekordur. Düşük emisyon, düşük yakıt tüketimi gibi bir çok özelliğin de beraberinde geliyor olması aslında çok önemli.

--- spoiler ---
Toyota, hibrit araç satışlarında 9 milyon adedi geçtiğini açıkladı. Öncüsü olduğu hibrit teknolojisine sahip otomobil satışlarını her geçen gün artırmaya devam eden Toyota, otomobillerin çevresel etkilerini azaltma konusuna verdiği önemi bir kez daha ortaya koydu.

Yıllık hibrit otomobil satışlarını 1,5 milyon adetlere taşıyan Toyota, 2020 yılına kadar toplamda 15 milyon hibrit satışına ulaşmayı hedefliyor. 1997 yılından bu yana 90 ülke ve bölgede 33 farklı hibrit ve bir plug-in hybrid modeli ile pazarda yer alan Toyota, 9 milyonu aşan satışıyla hibrit teknolojisi konusunda liderliği elinde bulundurmayı da sürdürüyor.

Hibrit araçların kullanılmasıyla benzer ölçülerdeki benzinli motorlara göre 67 milyon ton daha az CO2 salımı gerçekleştirildi. Hibrit teknolojisi sayesinde yaklaşık 25 milyon kilolitre yakıt tasarrufu da sağlandı.

Hibrit teknolojisini yakın ve orta vadede çözüm olarak gören Toyota, bu teknolojiyi geliştirmeye devam ediyor. 2020 yılında her Toyota modelinin birer hibrit versiyonunun olması hedefini taşıyan Toyota’nın sessiz ve çevreci motoru ile benzersiz bir sürüş keyfi sunan hibrit modelleri arasında bulunan Yaris Hybrid, RAV4 Hybrid ve Prius modelleri Türkiye’de de satışa sunuluyor.
--- spoiler ---
Toyota'nın hybrid işine erken başlamasının meyvesidir.
şarj sıkıntısı olmaması, en büyük avantajı olduğunu düşündüğüm durum. belli bir istasyona gerek duymadan araç seyir halindeyken kendi kendilerini dolduruyor bataryalar. hibrit araçlarda pastanın büyük bir bölümünü toyota kapmış belli ancak tamamen elektrikli araçlarda durumları ne, merak etmiyor değilim.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri