Çok yakın zamanda toyota'nın tüm arabalarına standart donanım olarak getireceği sistemdir. Bunun için ek bir ücret talep edilmeyecekmiş, tüm arabalarda acil anda fren yapması için gerekli olan sistem entegre edilecekmiş.

Millet donanım çalarken toyota'nın böyle bir hamle yapması güzel, reputasyonunu daha da arttıracak bir hamle olmuş.
Japonları güzel hamlelerinden birisidir. Aslında temelde çok ucuz bir sistem olan fren destek sistemini standart hale getiriyorlar. Bu bana biraz da sürücüsüz otomobil mevzusundan kaynaklanıyor gibi geldi, bilemedim.
ülkemizde takip mesafesi uygulanmadığından pek bir faydasını olmayacağını düşündüğüm sistem. basitçe anlatmak gerekirse ileride durman gerekiyorsa otomobil ilk olarak uyarı veriyor ve sürücünün frene basmasını sağlıyor. yine basılmadı mı, otomatik kendisi devreye girip daha kısa mesafe kala ani bir duruş sergiliyor. gel gör ki, arkada araç tamponuna yapışık gittiği için arkadan vuracak ve sende öndeki arabaya vuracaksın. sağlıklı olarak çalışabilmesinin tek yolu tüm araçlarda standart bir donanım hale getirilmesi. yoksa sende var onda yok ile olacak iş değil.
gereksiz yerde devreye girip girmemesi beni endişelere gark ettiren teknoloji. sensörle çalışıyor sonuçta otobanda giderken durup dururken şak diye durursa zincirleme trafik kazalarına neden olabilir.
her ne kadar otobanda zınk diye duracağını düşünmesem de benim de doğru yerde devreye girip girmemesinden endişeli olduğum sistemdir.

mesela bende park sensörü var, eğer üzerinde bir toz zerresi varsa ya da yağmur damlası, alet boyuna ötüyor. tamam bu kısa sürüyor belki ama allahtan hayati bir duruk yok ortada. fakat fren sistemi böyle bir şey değil ki, bir şey algılayıp azıcık frene dokunsa alet, paniklemene yeter de artar bile.

diyelim ki sistem kendisi yapmak yerine sürücüyü uyardı. bu sefer de sürücü diyecek ki ortada bir şey yok bu alet niye ötüyor. kesin bozuktur bu deyip devre dışı bırakır. türkiye'de yaşanır bu kesin.
ümit vaadeden bir uygulama. gerçi volvo'nun insan görünce durması gereken arabasının durmadığını görünce işkillenmiyor değilim ama umudum var.

(bkz: volvo'nun insan algılama sensörünün çalışmaması)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri