amerika birleşik devletleri'nde toyota tundra marka pick up aracıyla 1 milyon mili aşan victor sheppard isimli vatandaşın başına gelen olay.

9 yılda tam 1 milyon milden fazla yol yapmış. yani yaklaşık 1.6 milyon kilometre yola denk geliyor. 2007 yılında aldığı aracıyla yılda ortalama 200 bin kilometre yol yapmış. öyle kilometre yapmak maksadı da yok. evden işe, işten eve gidip gelmiş. ancak evi ve işi arasındaki mesafe biraz uzakmış anlaşılan.

olayı duyan toyota yetkilileri hemen adamla kontakt kurmuş ve arabasını incelemeye almak istediklerini, karşılığında da yepyeni bir 2016 model tundra vereceklerini söylemişler.

1.6 milyon kilometreyi devirmesine rağmen halen orjinal parçaların kullanılıyor olması markanın dikkatini çekmiş olmalı. düzenli olarak bakımları yapılmış. halen orjinal motor ve şanzımanı çalışır halde.

bizim eleman ise, "aracım birkaç ufak vuruk dışında harika durumda. yeni gibi. koltuklar bile neredeyse aldığım gibi duruyor. çok temiz diyemeyeceğim ama hiçbir yıpranma, yırtılma yok." demiş.
toyota'nın tercih edilme ve sevilme sebeplerinden biri. biz, bir de 100 bini aşınca 'oo çok kilometre yapmış, alınmaz' damgası vuruyoruz.
güzel bir pr çalışması. hem adam nasıl günlük 550 kilometre yol yapmış, kafam almadı onu. biz sabah işe giderken 40-50 km için canımız çıkıyor, adam her gün iş için 550 kilometre yol yapıyor. tabi motorin ucuz, işine yakın ev tutmayı olayını hiç düşünmemiş belli.
yeni arabanın eskisi kadar sağlam çıkıp çıkmayacağını çok merak ettiğim durum.
kesinlikle adamın zararlı çıktığı takastır.
eminim yenisi eskisi kadar sağlam çıkmayacaktır.
bir üstteki enrty'nin çok fazla hoşuma gittiği başlıktır. (bkz: swh) şaka bir yana hem üstteki entry hem konuya bakarsak Toyota sağlam araçlar üretiyor ve gözümde sağlam bir marka unvanını her daim hak ediyor.
Bana gt86 vereceklerse alt komşunun corollayı alayım dediğim uygulama.Türkiyede km saatine portreni çizerler be birader.
toyota, çatısı altında top gear'ın bir türlü parçalayamadığı araba gibi bir gerçeği barındırdığından beni şaşırtmayan olay. arabanın genlerinde var bu. çoğu marka testlerde 1 milyon mili devirir ancak yollarda pek örneklerine rastlayamayız.
zamanında mercedes benz 1 milyon km yapan 0302 sahiplerine de yeni otobüs veriyordu.
ayrıca ismini hatırlamadığım bir marka büyük ihtimalle mack adlı çekici markası da eskiden direksiyon milini kırabilen sürücüye yeni çekici veriyordu.(direksiyon mili yerine başka bir mekanik parça da olabilir)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri