2-3 senedir tüm hazırlıkları devam eden ve 2017 yılında WRC'de yarışması için hazırlanmış Toyota Yaris modeli.

teknik özellikleri ise wrc kriterleri dolayısıyla diğerleriyle aynı civarlarda. 1.6 litrelik turbo, direkt enjeksiyonlu motor 300 beygir üzerinde güç üretiyor.

Toyota Motorsport, Yaris WRC'yi geliştirmenin yanı sıra, Genç Gelişim Programı ile direksiyonun arkasında da yıldızlar yaratmak istiyor.

Programın ilk katılımcısı 27 yaşındaki Eric Camilli, Yaris WRC'yi test etti bile. Camilli şu anda Toyota’nın FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası takımının da sürücüsü olan deneyimli Fransız pilot Stéphane Sarrazin ve yine deneyimli Fin sürücü Sebastian Lindholm ile birlikte gelişim programını sürdürüyor.

Yaris WRC yarışmada ilk kez sahne alacağı 2017'de Toyota’nın 1999'daki son ralli Dünya Şampiyonluğunun üzerinden neredeyse yirmi yıl geçmiş olacak.

1999 sezonu Toyota Motorsport'un 25 yılı aşan kesintisiz ralli faaliyetlerinin son yılıydı. Ralliye, adını kurucusu Ove Andersson'dan alan Andersson Motorsport GmbH olarak başlayan takım, WRC'de Toyota Team Europe (TTE) olarak yarıştı.
wrc bodykit'e aşık birisiyim zaten. üzerine tek kapılı coupe forma eklenince yakışmadığı araba yok. ama yaris baya baya tatlı olmuş ya la. ciddiyim çok tatlı olmuş araba. merakla bekliyorum. yarışa derin bir soluk gelecek toyota ile.
keşke şu bodykit ve motorla satılsaydı dediğim araç.
Toyota bugün aracın son halinin fotoğraflarını tanıttı ve pilotlarını lanse etti: VW'den ayrılan Latvala ve bir diğer Finli pilot Haninen Yaris WRC'nin direksiyonunda olacaklar. Ayrıca bazı rallilerde Esapekka Lappi'yi de göreceğiz.
Açıklamalara göre Cenevre fuarına seri üretim hothatch versiyonu tanıtılacakmış. Ne yazıkki dört tekerden çekiş ve wrc bodykit olmayacak lakin üç kapılı gövde ve 210 beygir üstü bir motorla gelecek. Kısa aks mesafesi sayesinde akıllarda kalacak bir hothatch olmasını bekliyorum.

Düzeltme: 4 kapılı haliyle Yaris'in aks genişliği Polo ve Fiesta'dan uzun 208'den kısa. Yüksekliği bu dörtlünün arasında en yüksek olduğu için göz aldatıyor.
İlk yarışı olan Monte Carlo Rallisi'nde Latvala ile ikinci sırayı elde etmiş otomobildir.
Latvala'nın elinde henüz ikinci yarış olan İsveç Rallisi'ni kazanmıştır.

Yaris WRC böylece ilk yarışını ikinci, ikinci yarışınıysa birinci bitirerek oldukça etkileyici bir başlangıç yapmıştır. Tahmin ediyorum ki bu kadarını Toyota bile beklemiyordu. Bu sonuçlar takımların neden tecrübeli pilotlarla anlaştıklarını bir kez daha gösterirken, iki rallide de ağaca çarparak derece elde edemeyen ikinci pilot Hanninen soru işareti oluşturdu.

Keşke yerine Mikkelsen yarışsaydı diye düşünmeden edemiyorum.
Bugün cenevre otomobil fuarında tanıtılan Yaris'in yüksek performanslı modeli GRMN,Toyota'nın 17 yıl sonra WRC ye katılmasından ilham alınarak geliştirildi.

Yaris GRMN ismini Toyota Gazoo Racing'den ve geliştirildiği pist Nürburgring-Nordschleife'den (Gazoo Racing Masters of Nürburgring) alıyor.

Yeni 1.8 litrelik kompresörlü motora sahip Yaris GRMN, 210 HP güç üreterek daha hızlı, çevik ve keyifli bir sürüş sağlıyor. Gücünü altı ileri manuel şanzımanla ön tekerleklere aktarıyor.GRMN sınıfının en iyi 0/100 değerini sunmayı planlıyor.

Torsen sınırlı kaydırmalı diferansiyel kullanılarak daha iyi çekiş ve yol tutuş elde edilen GRMN de performans odaklı şasi ve süspansiyon ayalarına sahip ve büyük hava kanallı fren diskleri kullanılmış.

Toyota GRMN'i, 2018'in başından itibaren satışa sunmayı planlıyor.

bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri