Otomobil konusunda ilkel duygularımı bir yana bıraktıktan sonra işin realitesine gelirsek Hybrid motorların günümüzün ve geleceğin en işe yarar teknolojilerinden birisi olduğu apaçık ortada. Takdir edersiniz ki her otomobil tutkunu gibi ben de Top Gear ile büyüdüm ve hepimiz Jeremy Clarkson’ın hybrid ve elektrikli araçlara karşı olan antipatisini biliriz. Hatta Toyota Prius’u olan herkesle sonu gelmez bir derdi vardır. Emisyon değerleri veya doğaya saldığınız zararlı gazlar onun için pek bir önem taşımaz. Olsun biz onu böyle seviyoruz zaten, fakat bilinçaltıma yerleşmiş olacak ki ben de hep bu tutumla yaklaşırdım. Ta ki Yaris Hybrid ile bizzat tanışana kadar. Kesin kararımı peşin olarak söylemek isterim ki hiç şüphesiz Yaris Hybrid tam bir şehir otomobili.

Yaris Hybrid'in kaputunun altında 75 beygir güç üreten 1.5 lt'lik benzinli motor ve 18.6 kW'lık elektrikli bir motor bulunuyor. Yani toplam 100 beygirlik bir güce sahip. Cvt şanzıman sorunsuz ilerliyor.

Öncelikle Hybrid'in anlamı asla yalnızca elektrikli bir motor demek değil. Yani onu fişe takmıyorsunuz. Benzinli ve elektrikli motorun birlikte görev aldığı sisteme Hybrid adı veriliyor. Fren yaptığınız zaman tekerleklerden gelen kinetik enerji pilleri şarj ediyor ve orta konsolda yer alan 7 inçlik ekranda enerjinin nereden geldiğini, pilleri ne kadar şarj ettiğini tatlı bir animasyonla görebiliyorsunuz.

Tasarım konusunda makyajlı Yaris, Toyota’nın yeni marka yüzü olan kelebek kanatlarını andıran ön ızgara biçiminden nasibini almış durumda. Özellikle Hybrid otomobilin bu metalik mavi rengi ona çok daha tatlı ve elektrikli bir görünüm kazandırmış. İçeride gayet şık ve işlevsel bir gövde sizi karşılıyor. Çok bir malzeme kalitesi beklenemez tabii ki ama B segmenti bir araçta olduğunuzu da unutmamak gerek.

Sürüş özelliklerinden bahsedecek olursam ilk önce sessizliğini dile getirmek istiyorum. Çoğu zaman aracın çalıştığını düşünmeyip sizi tekrar start tuşuna bastıracak kadar sessiz bir otomobil. Uzun bir süre buna alışmanız gerekiyor. Direksiyondan çok fazla bir his beklememek lazım, zaten öyle bir iddiası da yok, performans ağırlıklı bir araç olmadığını anlamak zor değil. Görüş açısı ve koltuk pozisyonları olması gerektiği gibi.

Orta sertlikte süspansiyonlara sahip olan Yaris gerekli derecedeki konforu sizlere sunuyor. Her aracın olduğu gibi tabii ki onun da virajlarda belli bir sınırı var. Bu sınırları aşmadığınız sürece sizi tedirgin edecek bir tutum sergilemiyor Yaris. Fakat mevcut olan pillerden dolayı da aracın olması gerekenden birazcık daha ağır olduğunu söylemekte fayda var. Gerektiği yerde yola fazla oturmasını sağlayan bu ağırlık viraj limitlerinde aracın olması gerekenden fazla yatmasına da sebebiyet veriyor...

Segmentinde gayet yeterli ve üst donanımlar sunan Yaris güvenlik açısından da 7 adet hava yastığı bulunduruyor. Test aracında mevcut olan bazı donanımlar şöyle; geri görüş kamerası, cruise control, bluetooth bağlantısı, anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, çift taraflı klima, elektrikli ve katlanır yan aynalar, yokuş kalkış desteği, usb girişi. Aracı istediğiniz zaman tamamen elektrikli moda sokacak bir tuş da bulunuyor. Tabii ki sırf elektrikli motor ile çok da uzun menziller kat edemeyeceğini bilmeniz gerekiyor.

Diğer Hybrid otomobillerin pilleri yerleştirirken iç hacimden veya benzeri kullanışlı yerlerden ödün vermesinin aksine Yaris bu pilleri arka koltukların altına yerleştirerek birazcık da benzin deposundan fedakarlık ederek, böyle bir iç hacim kısıtlamasına gitmemiş ve iç hacimdeki yeterliliği korumuş.

Yaris Hybrid sınıfın en önde oturan, her soruya parmak kaldıran, her ödevi eksiksiz yapan ve öğretmenin de en çok sevdiği o çalışkan öğrenci oluyor gözümde. Hybrid olmaya çok iyi çalışmış ve üzerine ne düşüyorsa trafikte onu yapmaya adamış kendini. Sürücüsünü asla yormuyor. Günlük hayatımda da çok küçük araçlar kullanmadığım için İstanbul trafiğinde ve park yeri çilesi içerisinde küçük bir araç kullanıyor olmak çok hoşuma gitti.

Aslında iş Hybrid olduğu için en büyük merak konusu yakıt tüketimi idi. Konuya yakıt tüketimi üzerinden devam edecek olursam ben bu araçla ortalama 4.3 lt’lik bir tüketim değeri elde ettim. Fakat daha da aşağı çekilebileceğini düşünüyorum.

Bu değer dizel araçları aratmayacak kadar iyi. Benzin fiyatını da göz önünde bulundurursak Hybrid'in değeri anlaşılır gibi.

Gelelim az yakmasının nedenlerine. Km göstergesinde devir saati yerinde CHG, ECO ve PWR bölümleri bulunuyor. Araç kalkarken tamamen elektrikli motoru kullanıyor, yani ibre CHG diliminde bulunuyor, hızlanmaya başladığınız zaman ECO dilimine geçiyor, bu benzinli ve elektrikli motor aynı anda çalışıyor demek oluyor. Yaris hızlansın istiyorsanız da gaza sonuna kadar basıyorsunuz ve o da ne var ne yok ortaya koymak için iki motoru da sonuna kadar kullanıyor, ibre de PWR dilimini görüyor bu sırada.

Bunu sıkışık trafiğe göre düşünürseniz eğer her dur kalk yaptığınızda aracınız benzin yakmıyor, aksine ondan ürettiği enerji ile sadece elektrikli motorunu kullanıyor. Otomobillerin yakıt tüketimindeki; şehir içi, sıkışık trafik, sürekli dur kalk algısını kaldırdığınızı düşünün. İşte Hybrid size bunu sunuyor.

İstanbul trafiğinde başınıza gelebilecek en güzel şey bu olsa gerek. İçten yanmalı motorlar ağırlıkları 1 tonu geçen bu kütleleri hareketsiz konumdan hareketli hale geçirirken en çok yakıt tüketimini gerçekleştiriyorlar. Elektrikli motor bu yükü alıyor ve bunu sıfıra indiriyor. Aksi olarak da Yaris ile şehir dışı yolculuklarda daha fazla yakıt tüketimi elde ediyorsunuz ama o da tatminkar seviyede. Aslında uygulamanız gereken tek şey elektrikli motoru olabildiğince fazla devrede tutmak.

Sona doğru gelirken mutlaka belirtmek isterim ki onun doğası mutlak şehir içi. Yılda ortalama şehir içinde 16.000-20.000 km civarı yol yapabilecek kapasitede iseniz alınacak otomobiller listenize en baş sırada eklemeniz gerekiyor onu. Sürat veya performans otomobili değil. Gayesi de bu değil zaten. Özellikle sıkışık trafiğin gün geçtikçe arttığı İstanbul’da mükemmel bir alternatif Yaris Hybrid. Gelecekten gerçekten gelmişler ve sessizliği ile geleceğin sesini duyuruyorlar size.

Ben kendisinden çok memnun kaldım, konforu olsun yakıt tüketimi olsun kullanıcısını memnun edecek niteliklere sahip. Elektrikli ve Hibrit araçlara ilgim alakam artıyor. Evet tam anlamıyla seviyorum diyemem ama inceleme yaptığım otomobili de onun kullanıcı profilini düşünerek inceliyorum. Yani Hybrid'den sıkışık şehir içi performansı beklenir ve bu da gayet yeterli demektir.

Yukarıda yazılan her şeye katılıyorum, buna ek olarak ben biraz hantal bulmuştum otomobili. Sanki bir tık daha canlı olması lazım..
İstanbul trafiğinde 5 günlük kullanımım sonrası 4.4 litre/100km'lik şukela yakıt tüketim değerine ulaştığım şahane otomobil. Bu değer, bugüne kadar İstanbul'da günlük yaşamımda test ettiğim tüm otomobiller (300e yaklaştı sanırım) arasında liderliğe oturmaktadır. %100 elektrikli modelleri liste dışı tutuyorum tabii, haksızlık olmasın.

İstanbul içi tüketim şampiyonları listemin ikinci ve üçüncüleri ise şu şekilde:
2. Renault Captur 1.5 dCi 90 EDC - 5.1 litre/100km
3. Skoda Rapid 1.6 TDI 90 DSG - 5.4 litre/100km
Ortalama yakıt tüketimi ile gönülleri fethetmiş otomobil. Bu konuda başarılı mı? Kesinlikle.
Otoban sürüşlerinde biraz hantal mı? Evet.
1.5 Yaris Hybrid 65.800 tl'den satılıyor çok mu? Segmenti için çok.

Biraz daha ucuz olsa bu piyasada vazgeçilmez olur mu? Olur.
Oldukça merak ettiğim otomobilin detaylı incelemesi. Kabin malzemesi biraz kafamda soru işareti bırakmıştı, herkes benimle aynı fikirlere sahipmiş sevindim.
5 gün geçirdik Yaris Hybrid ile.

3.8 ile 5.6 litre arasında gezdim günlük sürüşlerde. İç mekanın oldukça itici ve basit olması dışında Yaris'te herhangi bir sıkıntı yaşamadım.

Fiyatı 80,000 ₺ olmasa çok iyi bir şehir aracı kesinlikle.
Ellerinize sağlık dediğim incelemedir. Kafanızdaki hemen her soru işaretini giderecek cinstendir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri