B segmentinde kısmen kadınlara hitap eden fakat bazı davranışları ile bizim de gönlümüzü çelen Toyota Yaris, 1.33 litrelik benzinli motoru ve Multidrive S otomatik şanzımanı ile konuğumuz.

Tasarım;

Tasarım konusunda hemen söylediğim gibi birazcık feminen izlenim bırakıyor. Ön tarafta makyajla gelen kelebek kanadını andıran petek panjur ve dizayn hayli ayırt edici tasarım detaylarından birisi. Profilde veya arkada çok fazla değişiklikler yok. Arka stopların ufak değişimini dikkatli baktığınız takdirde anlayabilirsiniz.

Makyaj sonucu daha dinamik ve kararlı hatlara sahip olan Yaris, tasarım olarak tatlı diyebileceğimiz bir otomobil. Fakat tatlı dediğimiz bu otomobilin birazcık da feminen göründüğünü belirttiğimiz gibi kullanıcı profilinin de bu yönde şekillendiğini göz ardı etmemek gerek.

Kabin;

Kabinde makyajla gelen değişiklikler çok fazla yok. Aracın rengi ile aynı olarak bazı kırmızı detaylara yer verilmiş. Sürücü koltuğunu bir nebze de olsa alçaltabiliyorsunuz. Direksiyonda derinlik ve yükseklik ayarı olduğundan doğru konumu bulmakta pek fazla zorlanmıyorsunuz. Kabinin güzel detaylarından bahsetmem gerekirse bir kere direksiyon simidi oldukça hoş. Dikişli ve gözenekli detayları, ele iyi gelen etli yapısı oldukça sportif hissiyatlar uyandırıyor. Hemen arkasında yer alan km göstergesi, bir hayli basit tutularak, hem anlaşılır hem de sade bir şekilde yapılmış. Konsolda yer alan dokunmatik ekranın işletim sistemi birazcık yavaş kalsa da kullanışlılık bakımından sıkıntı yarattığı tek nokta dokunmatiği. Bazen algılamadığı veya zor algıladığı oluyor. Yine de bir ekran var diye bütün kumandaları içine koyma tembelliğine gidilmemiş ve multimedyanın da klimanın da tuşları ayrı olarak yer almış.

Konsolun ön planında duran malzeme hafif yumuşaklığı ile güzel dursa da, geri kalan taraflardaki malzemeler için çok fazla kaliteli gibi bir ifade ne yazık ki kullanamam. Olumlu olarak kullanacağım tek ifade “kullanışlılık” olacaktır. Torpidonun da üzerinde yer alan ufak bir girinti ile yolcunun telefonunu cüzdanını koyabileceği pratik bir göz mevcut.

Ortada yine telefonunuzu cüzdanınızı bozuk paralarınızı koyabileceğiniz ufak bir göz ve bardaklık mevcut. Sport ve esp tuşu el freninin altına konumlandırılmış ve bunları görmekte bazen zorlanabiliyorsunuz.

Kapılardaki malzeme ise ses yapmaya başlamış ki, benim gibi boyu uzun olanlar sol ayağını kapıya dayadığından bir iki ufak gıcırtı geliyor. Hoş otomatik vites kullanan her birey zaten sol ayağını kapıya doğru dayıyor ve o gıcırtıyı duyuyor.

Arka tarafta ise diz mesafesini kıl payı kurtaran Yaris, baş mesafesinde hiçbir sıkıntı yaşatmıyor. Zaten cam tavan olması ile herhangi bir basıklık içeride asla hissedilmiyor.

286 litrelik bagaj hacmi gündelik ve şehirli ihtiyaçlarınızı karşılasa da çok fazla yükleme yapmanıza olanak tanımıyor. Olur da arka koltukları yatırırsanız istediğiniz büyüklükte bir bagaja kavuşabilirsiniz o kadar.

Sürüş;

Gelelim sürüşe, şanzımana. Şimdi okuyacaklarınıza pek inanamasanız da hemen önden fragmanını vereyim. Yaris kafasını viraj içine sokmak için elinden gelen her şeyi yapan, dirayet gösteren ve bunu başaran bir otomobil. Kaldı ki direksiyon arkasında yer alan kulakçıkları da inanamayacağınız derecede itaatkar.

Öncelikle süspansiyonun şehir içinde düşük hızlarda çok fazla rahatsızlık vermese de hafif sert bir yapısı olduğunu belirteyim. Yol tutuşuna artı etkisi ise virajlarda ortaya çıkıyor. Yüksek hızlarda girdiğiniz virajlarda araç body roll yapacağı yerde kafasının viraja tutunma isteğiyle karşılaşıyor ve sürekli içeri giriyor. Gövde salınımları ise net olarak iyi diyebilirim. Ne önden kayma ne de arkadan kayma yaşamayan yaris oldukça güven veriyor. Tabii ki aracın limitlerinin çok az üstünde seyreden dinamikler bunlar. Yani ufak, binek, şehirli bir B segmenti otomobilden bahsettiğimi unutmamanız şartı ile anlatıyorum.

Gelelim virajlarda eğlenmek istediğiniz bölüme. Virajlarda eğlenmek isterseniz aracı lift off’a bırakmaktan hiç çekinmeyin. Çünkü o kadar kontrollü bir şekilde arkası geliyor ki, bunu size söylediğini bile duyabiliyorsunuz. Kontrollü bir şekilde arkası geliyor ve çok kısa da olsa eğlenmenize izin vererek, esp çok yumuşak bir müdahale ile kontrolü sizden alıp şeride sokuyor. Garip sesler çıkararak ordan oraya savuran ve çok sert müdahaleler yapan bir esp’si yok. Buna karşılık 50 km üstü hızlarda da kapanmıyor zaten.

Aracın yapısından dolayı tekerlerin birazcık uç kısımlarda bulunması, sert sayılabilecek süspansiyon ve şasi ile viraj dinamikleri segmentinde yeterli seviyede görünüyor. Şanzımana gelirsek eğer konforuna tam puan vermeden geçemem. CVT olduğu gerçeğini de varsayarsak sarsıntıya neredeyse sıfır denebilir. Esas eğlence ise manuele aldığınız zaman başlıyor. Asla size karşı gelmeyen vites istediğiniz şekilde devir çevirmenize izin veriyor. Vitesi manuele almayıp D’de iken kulakçıklar ile müdahale ederseniz, bu sefer yine bir süre kontrolü size bırakıyor. Kulakçıklar o kadar itaatkar ve kesin tepkiler veriyor ki, ne vites düşürürken ne de yükseltirken bir saniye bile gecikmiyor. Hatta yüksek hızlarda giderken dahi, tabir yerindeyse çat çat çat diye kulakçıktan vites düşürebiliyorsunuz ve devri sonuna kadar dayayıp vites düşürme isteklerinizi cevaplıyor. Bunu keşfettiğimde ise araçla eğlendiğim dakikalar daha da artmaya başlıyor. Bahsettiğim direksiyon simidi hissiyatı, kulakçık tepkileri ve eğlendirici sürüş dinamikleri ile gözüme giriyor. Tabii ki 1.33 litrelik 99 PS’lık motoru yürüme konusunda isteksiz. Bu tarz ufak eğlendirici dinamikleri dışında yürümemesi üzücü bir durum tabii ki. Fakat ne yazık ki motorun böyle bir gayesi de zaten yok.

Amaç şehir içinde kullanışlı, az yakan, konforlu bir otomobil olduğu için birazcık da bu yönünden bahsedeyim. Düşük hızlarda konforlu olduğunu söyleyebilirim. Fakat yüksek hızlarda kasis veya engelden geçmeyi aklınızın ucuna dahi getirmeyin. Şanzımanın zaten konforlu ve sarsıntısız olduğunu belirttim. Küçük yapısı ile zaten şehirli olmaya yatkın bir otomobil. Geri görüş kamerası yeterli seviyede netliğe sahip. Sadece ekran güneşte birazcık parlama yapabiliyor.

Yakıt tüketimine geldiğimizde ise, ben anlattığım eğlenceli sürüş stilinde 7.8 litrelik bir yakıt tüketim değeri gördüm. Klima tabii ki açıktı. Sakin kullanımda ise 5.3’lere kadar düşürebildim. Yaris Hybrid İncelemesinde de bahsettiğim gibi bu Yaris’te de eco modda iken, km göstergesinde motoru en eco şekilde kullanmanızı sağlayan ufak bir eco ibaresi var. Bu eco lambasını ne kadar çok yanık tutarsanız aracı o kadar eco kullanmış oluyorsunuz. Olur da el freni altında yer alan tuş ile sport moda alırsanız zaten bu eco devreden çıkıyor.

Sonuç;

Özellikle şu sıralar indirimde olan 58.000 tl’lik fiyatı ile, kadınların da b segmentinde genel olarak diğer otomobilleri sevmediğini ve aracın tasarım yüzünün gerçekten feminen olduğu gerçeğine göre, tercih edecekleri bir otomobil Yaris. Ateş kırmızısı renginin de çoğu kadının çok hoşuna gittiğini söyleyeyim. Bizim anladığımız kadar sürüş dinamiklerinden çok fazla anlamayan, belki de sadece A noktasından B noktasına giden kadın arkadaşlarımızın da bu sürüş dinamiklerini keşfetmesini ve kullanmasını öneririm. Çok fazla yürümek, hızlı gitmek gibi bir gayesi olmayan benzinli otomatik Toyota Yaris dikkatli kullanıldığı takdirde yakıt tüketiminde de makul değerler vereceğini gösterdi. Sadece içerideki malzeme kalitesinden düşük not alan Yaris, diğer konularda artı puanları hanesine yazdırdı.
sözlüğe girer girmez gördüğüm, detaylı, açıklayıcı, doyurucu ve eğlendirici test yazısı. bizim milletimiz okumaz diyorlar da valla böyle yazanları gördükçe okuyasımız gelir. siz yeter ki yazın.
duyduğum kadarıyla şimdiye kadar kullanılmış en iyi cvt şanzımana sahip olan otomobilin incelemesi.
Feminen bir tasarıma sahipliğinden bahsedilse de erkekler için de gayet kullanışlı bir araç. Şanzıman gayet iyi. Tabi ki yüksek performans sunmuyor ama arkadaşın da dediği gibi, motorun da amacı o değil zaten. Benzinlisini kullanıyorum, yakıt olarak da şehir içi klima ile 6.1 gösteriyor ortalamamı. Zaten bu yaz günlerinde klimasız gezmek neredeyse imkansız. Aracın ses sistemi de gayet başarılı, ayarlarınızı yaptığınızda güzel bir tat veriyor.
bunlar da ilginizi çekebilir