Efsanenin sonudur. Bok gibidir. Yazıktır günahtır. Her yönüyle kötü bir araç.
Yeni Supra'nın detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabileceğiniz model:

Yeni Toyota Supra.
ae86'nın (zamanında üretilmiş standart bir yol arabası) selefi gt86 şimdiden bile efsane olmuşken a80'in (zamanının (ve şimdinin) en güzel gözüken ve en performanslı arabalarından) selefi böyle olmamalıydı.

Yeni nsx gibi bir şey beklerken z4 gelmesiyle ölü doğacak araba.
Diğer japon efsaneleri gibi (Lancer,type-r,[çok ta gömmek istemiyorum ama ]nsx) itina ile ağzına sıçılmıştır
Ama yeni supranın "supra" adını görmezden gelirsek üzerinde bayağı uğraşılmış gibi duruyor
Mayıs 1993’te Toyota’nın GT aracı Supra yeniden doğmuştu.
Başlarda düşündükleri güçlü, Amerikan maço otomobili fikrinin tersine giden Toyota mühendisleri, bu yeni nesil modelde (MK IV) daha sağlam ve dayanıklı bir görüntü yaratmak istediler. Aracın uzun burunlu tasarımı çekici ve eril bir gövdeye dönüştürülmüş; genişlik 120 mm artırılırken toplam uzunluk 100 mm kısaltılmıştı, böylece araca daha ideal bir spor otomobil görünümü verilmişti.
Analog bir saat de dahil toplam 5 bağımsız gösterge parçasıyla iç tasarım basitçe siyah yapılmıştı.
Motor seçenekleri de basit tutularak, çift turbolu veya doğal emişli 3 litrelik sıralı altı silindirli DOHC 2JZ seçenekleri sunulmuştu. Çift turbolu model 280 HP, doğal emişli ise 225 HP üretiyordu. Çift turbolu 2JZ-GTE motoru modifiye dünyasında sık sık kullanılır, 500-700 HP’ye ulaşan günümüzde hala yaygındır.
5 vitesli düz, dört vitesli otomatik ve altı vitesli düz şanzıman seçenekleri sunulmuştu. Bu şanzıman Alman Getrag şirketi ile birlikte geliştirilmiş ve SZ-R, RZ ve RZ-S gibi spor modellerde Bilstein süspansiyonlarla beraber kullanılmıştı.
Süspansiyon önceki modeldeki gibi 4 tekerde çift salıncaklı idi, fakat geometrisi tamamen baştan tasarlanmıştı. Çeşitli alanlarda artırılan mukavemet ve yayların ayarlanması ile kontrol oldukça artırılmıştı.
Toyota dokuz yıl boyunca Supra’yı ana spor modeli olarak üretti ve araç All Japan GT turnuvalarında temel araçları oldui fakat 2002’de üretimden kalktı.
frenleri öyle güçlüdür ki, car and driver magazine tarafından 1997 yılında yapılan bir fren testinde 70mph-0 (113km/h) 45 metrede durarak rekor kırmış ve bu rekor taaaa 2004 yılında yani 7 yıl sonra o dönemin en taşaklı süpersport otomobillerinden, porsche carrera gt tarafından kırılabilmiştir.. (44 metre)

formula 1'den esinlenilmiş 4 channel track tuned abs sistemi (4 fren kaliperine de bağımsız bir şekilde kontrol edebiliyor, o zamanlarda normal 3 channel denilen abs sistemi vardı ve sadece ön kaliperleri kontrol edebiliyordu.. track tuned mevzusu ise bu sistem motorsporları için özel olarak hazırlanan yarış araçlarında (track car) kullanılan sistemlerdendi) ve her kaliperin sensörlerle donatılması ve birbirinden bağımsız olarak aracın hızına, virajlarda yatma açısına göre ecu'nun her kalipere bağımsız olarak müdahale edebilmesi bu rekoru sonuna kadar hak ettiğini gösterir niteliktedir..
Yeni supra mk5, eğer üzerinde supra yazısını taşımasa eleştirmeyeceğim,uğraşılmış, güzel bir araç.

Fakat Supra adını kesinlikle hak ettiğini düşünmüyorum.. Her yeri direkt bmw ismiyle ve dokunuşlarıyla dolu. Bmw kötü marka mı tabiki değil, zaten arabayı bağımsız düşünürsek bir şey demiyorum. Ama böylesine bir Japon efsanesi safkan olmalıydı.
  • / 4
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri